Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёевнинг қарорига мувофиқ мамлакатимизда ёзувчи, давлат ва жамоат арбоби, қирғиз халқининг буюк фарзанди Чингиз Айтматовнинг 90 йиллиги кенг нишонланади.
27 октябрь куни Ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрган Қирғизистон Республикаси маданият, ахборот ва туризм вазирлигининг Статс-секретари (вазирнинг биринчи ўринбосари) Бакитбек Секимов бошчилигидаги делегация иштирокида ушбу санага бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Ислом Каримов ҳайкали пойига гуллар қўйиб Биринчи Президентимизнинг хотирасига ҳурмат бажо келтирган меҳмонларда «Бутун оламни жо қилган юрак» кўргазмаси чуқур таъсурот қолдирди.
Бу ерда делегацияга Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова ҳамроҳлик қилди.
Ёдгорлик мажмуасининиг кутубхонасида ҳам, Ислом Каримов билан Чингиз Айтматов ўртасидаги кўп йиллик самимий, дўстона муносабатдан далолат берувчи фотосуратлар экспозицияси ташкил этилди. Унда ёзувчининг Ўзбекистонда нашр этилган асарларига ҳам муносиб ўрин ажратилди.
Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Олег Галахов ижросидаги Чингиз Айтматов асаридан тайёрланган парчани Қирғизистонлик меҳмонлар завқ билан тингладилар.
Қашқадарёлик Аҳрор бахшининг қирғиз тилида ижро этган қўшиғи садолари остида делегация раҳбари- Бакитбек Секимов фахрий меҳмонлар китобига куйидаги дастхатни ёзиб қолдирди:
«Чингиз Айтматовнинг 90 йиллиги муносабати билан Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонида ташкил этилган тадбирлар учун чексиз миннатдорлик билдирамиз».

В Мемориальном комплексе проведено мероприятие по празднованию 90-летия со дня рождения Чингиза Айтматова
29.10.2018
27 октября Мемориальный комплекс посетила представительная киргизская делегация во главе со Статс-секретарем (первым заместителем министра) Министерства культуры, информации и туризма Кыргыской Республики Б.Ш.Секимовым, прибывшей в нашу страну в рамках проводимых дней культуры Кыргызстана в Узбекистане.
Гости возложили цветы к памятнику Ислама Каримова и в сопровождении супруги Первого Президента Республики Узбекистан Татьяны Акбаровны Каримовой осмотрели экспозицию выставки «Сердце, вместившее Вселенную».
Необходимо отметить, что постановлением от 2 апреля с.г. Президентом Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым были утверждены меры по широкому празднованию в Узбекистане 90-летия со дня рождения великого писателя и общественного деятеля Чингиза Айтматова.
В связи с этим, в библиотеке Мемориальном комплексе также была организована экспозиция совместных фотографий Ислама Каримова и Чингиза Айтматова, а также выставлены книги выдающегося писателя, в разные годы изданные в Узбекистане.
Перед киргизскими гостями выступил заслуженный артист Узбекистана Олег Галахов, прочитавший отрывок из произведения Чингиза Айтматова.
Под песни Ахрора Бахши из Кашкадарьинской области, исполнившего песни на киргизском языке, статс-секретарь Минкультуры Кыргызстана сделал запись в книге почетных гостей:
«С огромной благодарностью за те мероприятия, проведенные Правительством Республики Узбекистан по случаю празднования 90-летия великого писателя Чингиза Айтматова».