БУЮК ШАХСНИНГ ЎЛМАС СИЙМОСИ
Амалий санъатнинг юксак намунаси бўлмиш бебаҳо совғани муаллифнинг ўзи–таниқли рассом, хайкалтарош, моҳир наққош ва заргар, Ўзбекистон Республикаси Бадиий академиясининг аъзоси Юрий Собиров топширди.
Таъкидлаш жоиз, юртимизга ташриф буюрган олий мартабали меҳмонларга Ислом Каримов томонидан тортиқ қилинган, ўша шахсларнинг сиймоси акс эттирилган қимматбаҳо эсдалик медалларининг аксарияти Собиров томонидан яратилган.
Татьяна Акбаровна меҳмонларга Ўзбекистоннинг замонавий ижодий меросига нисбатан бу қадар юксак эътибор ва муносиб эътироф учун чуқур миннатдорлигини билдирди.
–Ўз даврининг буюк шахси - Ислом Каримовнинг сиймосини яратишга доимо интилиб келганман.  Бу каби улуғ сиймоларни яратиш учун ижодкорда уларга нисбатан меҳр ва мухаббат, ҳурмат чексиз бўлиши керак, уларни ҳар жиҳатдан тан олиши лозим. Камтарона совғам Биринчи Президентнинг музейидан муносиб ўрин эгаллаши менга ғурур бағишлайди,–дейди Юрий Собиров.
Ўзбекистон халқ рассоми, Бадиий академия раиси Акмал Нур Биринчи Президент билан бўлиб ўтган учрашув ва суҳбатлари, Ислом Каримовнинг миллий амалий санъатни ривожлантириш бўйича илгари сурган ғоя ва ташаббуслари,  мавзуга оид бошқа кўплаб хотиралари билан ўртоқлашди.
Мажмуа раҳбари, тарих фанлари доктори, профессор Темур Ширинов Ислом Каримов ташаббуси билан истиқлолнинг дастлабки йиллариданоқ тарихий хақиқатни, миллий қадриятлар ва анъаналарни қайта тиклашга устувор масала сифатида ёндошилгани жамиятдаги маънавий муҳитга, одамларнинг дунёқарашига кучли таъсир кўрсатгани хусусида ўз мулохазаларини баён этди.
Меҳмонлар Биринчи Президентнинг ҳаёти ва фаолияти, ҳамда ўлкамиз тарихи тўғрисидаги ҳужжатли ва анимацион фильмларни катта қизиқиш билан томоша қилдилар.

Музейная коллекция Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова пополнилась ещё одним редким экспонатом. Члену Попечительского Совета комплекса, супруге Первого Президента Татьяне Каримовой передан бюст Ислама Каримова, выполненный из бронзы, серебра, бенгальской яшмы и бирюзы.
Истинное произведение изобразительного искусства вручил сам автор – художник, скульптор, ювелир, член творческого объединения Академии художеств Республики Узбекистан Юрий Собиров, которого по праву называют «Узбекский Фаберже».
Большинство памятных медалей, которые Первый Президент Ислам Каримов вручал высокопоставленным официальным лицам в ходе визитов в нашу страну были выполнены именно мастером Собировым. На изготовленных из драгметалла, исполненных неповторимым, уникальным почерком произведениях были изображены портреты тех, кому они вручались.
Татьяна Акбаровна выразила гостям благодарность за внимательное и бережное отношение к творческому наследию современного Узбекистана.
– Образ выдающегося человека-эпохи Ислама Каримова давно побуждал меня на создание скульптурного произведения. Невозможно воплотить подобный образ без любви к нему, признания и уважения. Для меня большая честь, что моё произведение займёт достойное место в экспозиции музея Первого Президента, – отметил Юрий Собиров.
Председатель Академии художеств, народный художник Узбекистана Акмаль Нур поделился воспоминаниями о встречах с основателем независимого государства, в результате которых озвученные инициативы по развитию национального изобразительного искусства нашли дальнейшее практическое воплощение.
Курс на возрождение национальных ценностей, истории, традиций, взятый нашей страной по инициативе Ислама Каримова с первых лет независимости, оказал огромное влияние на духовную атмосферу общества. Об этом говорил руководитель комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов.
Гостям были продемонстрированы документальный и анимационный фильмы, повествующие о жизни и деятельности Первого Президента и уникальной истории нашего края.