МУДОФААМИЗ ҚАЛҚОНЛАРИ – МИЛЛИЙ МУДОФААМИЗ АСОСЧИСИ ЗИЁРАТИДА
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси йилнинг ҳар фаслида юртдошларимиз, Биринчи Президент хотирасига ҳурмат билдирган турли соҳа вакиллари билан гавжум бўлади. Меҳмонлар орасида эса мудом ҳарбий соҳа вакиллари салмоқли ўринни эгаллайди.
Чунки Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев ҳарбий таълим тизимини такомиллаштиришга оид чиқишларида – ҳар бир аскар, Ватаннинг ҳар бир посбони Амир Темур, Жалолиддин Мангуберди, Заҳириддин Муҳаммад Бобур каби улуғ лашкарбошиларимиз ўгитларини, умуман, ҳарбий меросимизни чуқур билиши керак, дея қайта-қайта таъкидлаб келади. Бугунги мустақил давлатчилигимиз мудофаа тизимининг асосчиси эса – бевосита Биринчи Президент Ислом Каримов ҳисобланади.
Мажмуанинг бу галги меҳмонлари – Ўзбекистон Республикаси ҳарбий хавфсизлик ва мудофаа университетининг бир гуруҳ курсантлари, малака ошириш курслари тингловчилари ҳамда профессор-ўқитувчилари бўлишди. Ўзбекистон Президентининг 2025 йил 29 июлдаги қарорига биноан, Мудофаа вазирлигининг барча ҳарбий таълим муассасалари – 5 та институт, Сержантлар тайёрлаш олий мактаби ҳамда Авиация ва учувчисиз учиш аппаратлари мутахассисларини тайёрлаш маркази негизида ташкил этилган мазкур университетнинг асосий вазифаси – марказлашган вертикал тизимни ҳосил қилиб, қўшинларнинг жанговар салоҳиятини ошириш, дуал таълимни кенгайтириш, илмий тадқиқотларни амалиётга татбиқ этишга хизмат қиладиган ҳарбий кадрлар тайёрлашдир.
Меҳмонларга дастлаб мажмуага асос солиниши ҳақида, унинг тарихи билан боғлиқ маълумотлар берилди. Мудофаамизнинг бўлғуси қалқонлари “Бутун оламни жо қилган юрак” галереясидан ўрин олган, Биринчи Президентимиз ҳаёти ва фаолиятига оид турли санъат асарлари – картиналар, портретлар, фотолар, пейзаж ва ҳайкалтарошлик намуналари билан танишишди.
Ташриф буюрувчиларга бу ердаги, Ўзбекистоннинг энг янги тарихи билан боғлиқ ҳар бир асар чуқур таъсир қилганини – уларнинг қатъият ва ҳарбийча совуққонлик уфуриб турган нигоҳларига, ёвқур кўзларига боқиб англаш мумкин эди. Зеро, умрини Ватан тинчлиги ва осойишталигига тиккан инсон хотираси шу Ватан посбонлари хотирасида абадий яшашига шак-шубҳа йўқ.

Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова в любое время года полон посетителей. Представители различных профессий и возрастов приходят сюда, чтобы почтить память о Первом Президенте. Среди многочисленных гостей Комплекса – те, чья профессия защищать Родину, охранять мир и спокойствие граждан.
Говоря о реформировании системы военного образования Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными силами Шавкат Мирзиёев отмечал, что в период проводимой в соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана политики открытости военнослужащие наших Вооруженных Сил являются патриотами, верными своему долгу и присяге, народному духу, как и великие полководцы нашего славного прошлого – Джалолиддин Мангуберди, Амир Темур, Захириддин Мухаммад Бабур, наши предки, отдавшие свои жизни за дело независимости.
Очередными гостями комплекса стали курсанты, слушатели и представители профессорско-преподавательского состава Университета военной безопасности и обороны Республики Узбекистан.
В соответствии с Постановлением Президента Узбекистана от 29 июля 2025 года, основной задачей данного вуза, созданного на базе всех военных образовательных учреждений Министерства обороны, является: формирование централизованной вертикальной системы, усиление потенциала войск, расширение дуального образования и широкое внедрение результатов научных исследований в практику.
Посетители ознакомились с историей основания Комплекса, осмотрели экспозицию «Сердце, вместившее Вселенную», где художественные произведения и фотографии повествуют о жизни и деятельности Основателя независимого государства Ислама Каримова.
Экскурсия по страницам новейшей истории Узбекистана произвела на посетителей большое впечатление. Они отметили, что обязательно вернутся сюда вновь, чтобы ещё раз прикоснуться к живому источнику памяти о Первом Президенте, Первом Верховном Главнокомандующем Вооруженными Силами и получить бесценный урок преданного служения своей Родине.