Яқинда Асака автозаводи конвейеридан дастлабки ўзбек автомобили чиққанига роппа-роса 30 йил тўлади. Тарих учун хийла камтардек туюлиши мумкин бўлган бу сана мустақил тараққиётимиз тарихида муҳимдир. 1996 йил 19 июль куни Андижон вилоятининг Асака шаҳрида енгил автомобиллар ишлаб чиқаришга ихтисослашган “ЎзДЭУ авто” Ўзбекистон – Жанубий Корея қўшма корхонасининг халқаро тақдимот маросими бўлиб, унда Биринчи Президентимиз иштирок этган эди.
Нафақат Ўзбекистон, балки бутун Марказий Осиё минтақаси учун ҳам ўзига хос воқеага айланган ушбу маросимда “Мустақил мамлакатимиз тараққиёт йўлидан собит бормоқда. Бу йўлдаги илк ғалабаларимиздан бири – мамлакатимиз иқтисодиётида янги тармоқ – автомобиль саноатининг яратилиши бўлди”, дея фахр билан таъкидлаган эди Ислом Каримов.
Ўзбекистонда саноат ривожланишида автомобилсозлик соҳаси алоҳида устувор аҳамиятга эга бўлган истиқболли соҳалардан бири бўлиб келди. Хусусан, ички бозорда автомобилларга бўлган талабни қондириш, мамлакатдан валюта чиқиб кетиш оқимини камайтириш ҳамда экспорт орқали давлатга валюта тушумини ошириш асосида тўлов балансининг ижобий сальдосини таъминлаш учун сезиларли улушга эга бўлгани айтилади. Шунингдек, у аҳоли бандлигини таъминлаш, реал даромадларини ошириш каби муҳим ижтимоий муаммоларни бартараф этишга ҳизмат қилади.
Шу ўринда соҳа тарихи тўғрисида қисқача тўхталиб ўтмоқ лозим. Миллий автомобилсозлик тарихи 1992 йилда Жанубий Корея билан ҳамкорликда Ўзбекистонда автомобиль ишлаб чиқарувчи корхона барпо этишга келишиб олинган кундан бошланади. 1993–1996 йилларда Асака шаҳрида “Uz-DAEWOO” заводи барпо этилди ва “Дамас”, “Тико”, “Нексия” русумли автомобиллар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Дастлабки 1996 йилда – 25,3 минг дона енгил автомобиль ишлаб чиқарилган бўлса, 2004 йилга бориб бу рақам 70 минг донани ташкил этди. 1999–2003 йилларда “Матиз”, “Лаcетти” русумли автомобиллар ҳам ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Шу тариқа Ўзбекистон дунёда автомобилсозлик саноатига эга 28-мамлакатга айланди.
1999 йилда Самарқандда автобус ва юк машиналари ишлаб чиқаришга ихтисослашган “СамКочавто” заводи ишга туширилиб, 2000 йилнинг ўзида 483 та автобус, 102 та юк автомобили ишлаб чиқарилди.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида автомобилларга бутловчи қисмлар ишлаб чиқарувчи 61 та қўшма корхона фойдаланишга топширилди.
2007 йилда “Ўзавтосаноат” уюшмаси билан АҚШнинг “General Motors” компанияси ўртасида – “Uz-DAEWOOavto” негизида “GМ–Uzbekistan” қўшма корхонаси ташкил этилди. Шундан сўнг “Спарк”, “Chevrolet Малибу”, “Chevrolet Cобалт”, “Chevrolet Орландо”, “Chevrolet Captiva”, “Chevrolet Траcкер”, “Chevrolet Оnix” русумидаги автомобиллар ишлаб чиқарилди.
2009 йилдан Германиянинг “MAN Nutzfahrzeuge AG” концерни ҳамкорлигида “MAN Auto–Uzbekistan” қўшма корхонаси ташкил этилиб, “MAN” юк машиналари ишлаб чиқилмоқда.
Маълумки, автомобилсозлик соҳасида салмоқли натижаларга эришиш учун, биринчи навбатда рақобатбардош ва экспортбоп автомобиллар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, ишлаб чиқариш ҳажмини босқичма-босқич ошириш, истеъмолчилар истакларини инобатга олган ҳолда, машиналар русумини мунтазам янгилаш, автомобилларнинг кенг турдаги таркибий қисмларини ишлаб чиқаришни ўзлаштириш зарур.
Шу боис бугунги кунда, Янги Ўзбекистон шароитида ҳам мазкур соҳага бўлган эътибор замонавий дунёдаги талаб ва таклифларни инобатга олиб, тамомила янги босқичда давом этаётганини алоҳида эътироф этмоқ керак. Хусусан, 2020 йилда Жанубий Кореянинг “Kia Motors” компанияси билан “Kia” бренди остидаги автомобиллар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган бўлса, 2022 йилда дунёдаги энг йирик электромобиль ишлаб чиқарувчилардан бири бўлган “BYD” компанияси ўртасида “BYD Uzbekistan Factory” Хитой – Ўзбекистон қўшма корхонаси ташкил этилди. Умуман олганда, бугунги кунда Ўзбекистонда “Chevrolet”, “BYD”, “KIA” ва “Hyundai” каби йирик брендлар билан ҳамкорликда 5 та автомобиль заводи фаолият юритмоқда. Мамлакатда 2030 йилга бориб автомобиль ишлаб чиқаришни йилига 1 млн донага етказиш мақсад қилинган.
Мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда, “Мамлакат иқтисодиётининг стратегик тармоқларидан бири бўлган автомобилсозлик соҳасида рақобатни кучайтириш, маҳаллийлаштиришни чуқурлаштириш, миллий муҳандислик мактабини ривожлантириш – тармоқдаги асосий вазифаларимиздан ҳисобланади”.
Хулоса қилиб айтганда, фахр билан тилга олаётганимиз – 30 йил олдин пойдевори қўйилган соҳа бугунги кунга келиб, юрт фаровонлиги ва иқтисодиёт тараққиёти йўлида ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди.

АВТОМОБИЛЬНОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ УЗБЕКИСТАНА 30 ЛЕТ
Исполняется ровно 30 лет с того момента, как первая отечественная легковая машина сошла с конвейера Асакинского автомобильного завода. Эта дата, которая может показаться скромной в исторических масштабах, имеет важное значение в летописи независимости нашей страны. 19 июля 1996 года в городе Асака Андижанской области состоялась торжественная церемония открытия первого в стране автозавода «UzDaewoo Auto». В историческом мероприятии принял участие Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов, давший старт серийному выпуску легендарных машин.
На торжественной церемонии, ставшей уникальным событием не только для Узбекистана, но и для всего Центральноазиатского региона, Ислам Каримов с гордостью заявил: «Наше независимое государство стремительно идет по пути прогресса, и одна из первых его побед – рождение совершенно новой для нашей экономики отрасли – автомобилестроения».
Автомобильная промышленность является одним из приоритетных и перспективных секторов экономики Узбекистана. В частности, она сыграла важную роль в удовлетворении спроса на автомобили на внутреннем рынке, сокращении оттока валюты из страны и обеспечении положительного платежного баланса за счет роста валютных поступлений от экспорта. Это также способствует решению таких важных социальных задач, как обеспечение занятости населения и рост его реальных доходов.
История отечественного автомобилестроения берет свое начало в 1992 году, когда была достигнута договоренность с Южной Кореей о создании в Узбекистане завода по производству автомобилей. В 1993–1996 годах в городе Асака был построен завод Uz-DAEWOO и налажено производство автомобилей Damas, Tiko и Nexia. В 1996 году с конвейера сошло 25,3 тысячи легковых автомобилей, а к 2004 году этот показатель достиг 70 тысяч. В 1999–2003 годах также было налажено производство автомобилей Matiz и Lacetti.
Таким образом, Узбекистан исторически закрепился в статусе одной из 28 стран мира, обладающих полноценным циклом автомобильной промышленности, и единственной среди стран Центральной Азии.
В 1999 году в Самарканде был введен в эксплуатацию завод «SamKochavto», специализирующийся на производстве автобусов и грузовых автомобилей. Только за 2000 год было выпущено 483 автобуса и 102 грузовика.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях было введено в эксплуатацию 61 совместное предприятие по производству автомобильных компонентов.
В 2007 году ассоциация «Узавтосаноат» и американская компания General Motors на базе завода Uz-DAEWOOavto создали совместное предприятие GM-Uzbekistan. Начался выпуск следующих моделей автомобилей: Spark, Chevrolet Malibu, Chevrolet Cobalt, Chevrolet Orlando, Chevrolet Captiva, Chevrolet Tracker и Chevrolet Onix.
С 2009 года в сотрудничестве с немецким концерном MAN Nutzfahrzeuge AG создано совместное предприятие MAN Auto-Uzbekistan, на котором налажено производство грузовых автомобилей MAN.
Известно, что для достижения значительных результатов в автомобильной промышленности необходимо прежде всего наладить выпуск конкурентоспособных и экспортно-ориентированных автомобилей, постепенно наращивать объемы производства, учитывать пожелания потребителей, регулярно обновлять модельный ряд и осваивать производство широкого спектра автомобильных компонентов.
Автомобилестроение в условиях Нового Узбекистана переведено на качественно новый уровень: взят курс на углубление локализации, выпуск 1 миллиона машин ежегодно и создание сильной национальной инженерной школы с привлечением передовых международных брендов.
В частности, в 2020 году было запущено производство автомобилей под брендом Kia совместно с южнокорейской компанией Kia Motors, а в 2022 году создано узбекско-китайское совместное предприятие BYD Uzbekistan Factory совместно с BYD – одним из крупнейших в мире производителей электромобилей. Сегодня в Узбекистане действуют пять автомобильных заводов, работающих в партнерстве с такими крупными брендами, как Chevrolet, BYD, KIA и Hyundai.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «Автомобильная промышленность является одной из стратегических отраслей экономики страны. Усиление конкуренции, углубление локализации, развитие национальной инженерной школы входят в число приоритетных задач в данной сфере».
Отрасль, основы которой были заложены 30 лет назад, сегодня по-праву является одним из главных драйверов экономики Узбекистана.