Ўзбекистоннинг энг янги тарихида ғоят салмоқли аҳамият касб этадиган, айтиш мумкинки, мамлакатимизнинг ҳудудий яхлитлигини сақлаб қолишда ўта муҳим ўрин тутган – Қамчиқ довони орқали ўтган йўл ва туннеллар ишга тушганига роппа-роса 25 йил тўлади.
2000 йилнинг август ойида Тошкент–Ўш автомобиль йўлининг мамлакатимиз тараққиёти учун стратегик аҳамиятга эга бўлган энг муҳим участкаси – Қамчиқ ва Резак довонлари тагидан ўтган туннеллар очилиши муносабати билан тантанали маросим бўлиб ўтган, унда Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов иштирок этиб, нутқ сўзлаган эди.
Маълумки, ўтган асрнинг 90-йилларида Тожикистонда авж олган фуқаролар уруши қўшни юрт орқали Фарғона водийси билан мамлакатимизнинг бошқа сарҳадларини боғлайдиган йўлларни буткул кесиб қўйганди. Ўша ҳудуддан ўтиш фуқаролар учун ҳам, юклар учун ҳам хатарли бўлиб қолди.
Мушкул вазиятдан чиқишнинг биргина имкони қолган, бу ҳам бўлса, Қамчиқ довони орқали ўтиш эди. Аммо довон денгиз сатҳидан 2268 метр баландликда бўлиб, 50-йилларда солинган тор, тик қоялар тагидан ўтган йўл ва мураккаб айланмалар орқали юришга тўғри келарди. Бунга ҳар қандай машина дош беролмас, ҳар қайси ҳайдовчи ҳам журъат қилолмасди. Жала ва кўчкилар асфалт қопламали йўлни ювиб кетар, унинг бутун масофаси бўйлаб оққан сой, айниқса, баҳор ойлари йўл четларини ўпириб юборарди. Қиш кунлари бўлса, бу йўл тақа-тақ ёпиб қўйиларди.
Ўша кезларда Биринчи Президент Қамчиқ довонидан туннел орқали ўтадиган замонавий йўлни лойиҳалаш ва барпо этиш вазифасини кун тартибига қўйди. 1996 йилда Вазирлар Маҳкамасининг бу ҳақда қарори чиқди. Шу тарзда тоғ бағри улкан қурилиш майдонига айланди.
Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидан келган йўлсозлар туннеллар ва улар атрофидаги трассаларни барпо этиб, тоғу тошлар, қояларни суриб, икки томонлама йўлларни кенгайтиришга киришдилар. Фаслларнинг инжиқлиги, тош-тупроқ шароитининг мураккабликлари матонат билан енгиб ўтилди. Ниҳоят, ерости йўллари қуриб битказилди. Туннеллар ёнғинга қарши ашёлар, радиотелефонлар, теленазорат ускуналари билан жиҳозланди. Ҳаракатни тартибга солиш ишлари компьютерлаштирилди.
2000 йилнинг 29 августида Қамчиқ довонидаги қўш туннел тўлақонли хизматини бошлади. Бугунги кунда бу ердан ҳар куни ўртача 20 мингдан зиёд, ёз фаслида эса кунига 30 мингдан ортиқ транспорт воситаси ўтади. Бу – ҳар куни юз минглаб кишининг узоғи яқин қилиниб, ўн минглаб тонна юклар манзилига тез ва бехатар етиб бораяпти, дегани.
Юқорироқда ҳудудий яхлитлик ҳақида сўз юритдик. Собиқ Иттифоқ пайтида йўл инфратузилмаси (балки атайлаб) шу қадар чигаллаштириб ташланган эдики, Республиканинг ўзидаги бир ҳудуддан бошқасига бориш учун, албатта бошқа бир қўшни Республика ҳудудидан ўтишга мажбур бўлинган. Дейлик, Самарқанд ёки Бухорога йўл олсанг, албатта М-39 автомобиль йўли орқали Қозоғистон ҳудудидан, янаям олисроқ йўл олиб, Хоразмга бориш учун – Туркманистондан, Фарғона водийсига бормоқчи бўлсанг, Тожикистондан йўл босишга тўғри келган. Айниқса, водий билан аҳвол анча жиддий эди.
Шундай ачинарли ҳолат юзага келган эдики, халқимиз ўртасида “олтин водий” деб ном олган Фарғона водийси Қамчиқ довони туфайли Ўзбекистоннинг бошқа ҳудудларидан ажралиб қолган эди. Барча коммуникация тармоқлари, авваламбор, транспорт-логистика алоқаси қўшни давлат ҳудуди орқали амалга оширилар эди. Табиийки, бундай ноқулай ҳолат мамлакат аҳолисининг 10 миллиондан зиёди яшаётган Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятларининг ҳаётий эҳтиёжларини таъминлаш, иқтисодиёт тармоқларининг барқарор фаолият кўрсатиши бўйича жиддий муаммоларни юзага келтирган. Юқорида тилга олганимиз – автомобиль йўли, кейинроқ, 2016 йилда фойдаланишга топширилган Ангрен – Поп электрлаштирилган темир йўли бу муаммоларни илдизи билан бартараф қилди.
Ислом Каримовнинг ўз фаолияти давомида қилган улуғ амаллари мўл. Бироқ улар орасидаги энг буюк, лоф эмас-ку, аммо асрларга татигулик ишларидан бири шаксиз, Андижондан Қорақалпоғистонгача, ҳеч кимнинг ҳудудини кесиб ўтмасдан, қўшнининг кайфияти ва ё қош-қовоғига қараб, бировга муте ёки қарам бўлмай, ўзгинамизнинг хавфсиз сарҳадимиздан юрадиган қилганидир. Ишонинг, бу – ҳар қандай дарғага ҳам насиб этавермайдиган юмуш...

Минуло ровно 25 лет с того дня, как были введены в эксплуатацию дороги и тоннели через перевал Камчик, сыгравшие весьма значимую роль в новейшей истории Узбекистана и, можно сказать, важнейшую роль в сохранении территориальной целостности нашей страны.
В августе 2000 года состоялась торжественная церемония открытия тоннелей под перевалами Камчик и Резак – ключевого участка автомагистрали Ташкент – Ош, имеющего стратегическое значение в цепи международных хозяйственных связей республики. Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов принял участие в церемонии и выступил с речью.
Как известно, гражданская война, разразившаяся в Таджикистане в 1990-х годах, полностью перекрыла дороги, связывающие Ферганскую долину с другими территориями нашей страны через территорию соседнего государства. Проезд через эту территорию стал опасным как для грузовых, так и пассажирских перевозок.
Единственным выходом из сложной ситуации было преодоление перевала Камчик. Но перевал находится на высоте 2268 метров над уровнем моря, а дорога через данный участок горного хребта, проложенная ещё в 1950-х годах была узкой и извилистой в форме серпантина. И не каждый мог отважиться на этот опасный путь. Град и оползни зачастую смывали асфальтовое покрытие дорожного полотна, расположенного вдоль крутых скал, а ручей, протекавший по всей его длине, размывал обочины, особенно в весенние месяцы. Из-за высокой степени опасности движения дорога в различные периоды года часто перекрывалась.
Тогда Первый Президент поставил задачу проектирования и строительства современной дороги, проходящей через туннель. В 1996 году правительство приняло соответствующее решение. Таким образом, склон горы превратился в огромную строительную площадку.
Дорожные строители со всего Узбекистана начали прокладывать туннели и объездные дороги, убирать валуны и камни, расширять дороги с двусторонним движением. Строительство велось в непростых климатических условиях высокогорья. По сложности строительства этот проект в мировом масштабе занимает место в первой восьмёрке. И тем не менее все работы были проведены на высоком качественном уровне. Тоннели оснащены противопожарным оборудованием, радиотелефонной связью и теле- наблюдением. Управление движением полностью компьютеризировано.
29 августа 2000 года двойной тоннель на перевале Камчик был введен в эксплуатацию. На сегодняшний день в среднем его ежедневно пересекает более 20 000 автомобилей, а в летний сезон — более 30 000. Это означает, что сотни тысяч людей ежедневно становятся ближе к пункту назначения, а десятки тысяч тонн грузов быстро и безопасно доставляются к месту назначения.
Что же касается территориальной целостности… Во времена бывшего Советского Союза дорожная инфраструктура (возможно намеренно) была настолько запутанной, чтобы добраться из одного района республики в другой, приходилось проезжать через территорию соседней республики. Например, если вы держали путь в Самарканд или Бухару, приходилось добираться через Казахстан по трассе М-39, если вы направлялись ещё дальше, в Хорезм, то приходилось проезжать через Туркменистан, а если вы ехали в Ферганскую долину, то необходимо было пересекать участок территории Таджикистана. Особенно серьёзной была ситуация с долиной.
Дело в том, что Ферганская долина, известная в нашем народе как «золотая долина», была отрезана от остального Узбекистана перевалом Камчик. Все коммуникации, прежде всего транспортные и логистические, проходили через территорию соседнего государства. Естественно, что такая неблагоприятная ситуация создавала серьезные проблемы в обеспечении жизненных потребностей Андижанской, Ферганской и Наманганской областей, где проживает более 10 миллионов человек, а также стабильной работе отраслей экономики. Упомянутая выше автомагистраль, а позднее и введенная в эксплуатацию в 2016 году электрифицированная железная дорога Ангрен-Пап эти проблемы устранили на корню.
За время своей деятельности Ислам Каримов совершил немало великих дел. Но одним из самых выдающихся деяний, несомненно, явилось то, что мы смогли пройти от Андижана до Каракалпакстана, не пересекая чьей-либо территории, не будучи в зависимости и подчинении кому-либо, окружённые своими собственными и безопасными границами.