Ҳар йили 21 февраль куни дунёнинг кўплаб мамлакатларида Бутунжаҳон гидлар куни нишонланади. Шу муносабат билан Тошкентда “Туризм ва экскурсия фаолияти: янги муаммолар ва ривожланиш йўллари” мавзусидаги VIII Ўзбекистон гидлар форуми ўтказилди. Анжуманга 500 дан ортиқ иштирокчи, шу жумладан республика бўйлаб 200 дан зиёд гид ва туризм соҳаси мутахассислари йиғилди.
Тадбирдан кўзланган мақсад – экскурсия соҳасида тажриба ва билим алмашиш, туризм индустриясининг муҳим йўналишлари ва истиқболларини муҳокама қилиш учун халқаро платформа яратиш, ўзбекистонлик ва хорижий ҳамкорлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, туризм ва экскурсия хизматларини рағбатлантиришнинг рақамли трансформацияси ва замонавий технологияларини такомиллаштириш йўлларини муҳокама қилишдан иборат.
Форум иштирокчилари Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида бўлиб, “Бутун оламни жо қилган юрак” галереяси билан яқиндан танишдилар.
Галереяда намойишга қўйилган Биринчи Президентнинг ҳаёти ва фаолиятига оид турли санъат асарлари – картиналар, портретлар, фотосуратлар ва ҳайкалтарошлик намуналари тадбир қатнашчиларида ёрқин таасурот қолдирди.

Ежегодно 21 февраля во многих странах празднуется Всемирный день экскурсовода. Этой дате приурочен состоявшийся в Ташкенте VIII Международный форум гидов под названием «Туристско-экскурсионная деятельность: новые вызовы и пути развития». На единой профессиональной площадке собрались более 500 участников, включая свыше 200 гидов, экскурсоводов, переводчиков и инструкторов-проводников из разных регионов Узбекистана, а также представители государственных органов, международных ассоциаций, ученые и эксперты из 15 стран мира.
Целью мероприятия является обмен опытом и знаниями, совершенствование международных механизмов взаимодействия в сфере туризма, продвижение цифровых экскурсионных технологий и услуг.
Участники форума посетили Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, ознакомились с экспозицией «Сердце, вместившее Вселенную». Представленные в галерее комплекса произведения художников и скульпторов, фотографии повествуют о различных периодах жизни и деятельности Первого Президента. Гости побеседовали с коллегами, отметили, что данная выставка произвела на них большое впечатление.