Тил – инсон маънавий қиёфаси ва ички гўзаллигини намоён этадиган беназир кўзгу, у – миллатнинг руҳи, кўзгуси, у – давлатнинг тимсоли, мулки. Ва ниҳоят, тил – она алласи билан вужуд-вужудимизга жо бўлган, мустаҳкам ўрнашган – онгу шууримизнинг бир парчаси. Шунинг учун “она тили” деймиз. Тилни асраб-авайлаш орқали миллат юксалади. Аксинча, тил йўқолса, миллат йўқликка маҳкум бўлади, тугаб-битади, ўзлик йўқолади. Улуғ шоир бежизга “Сен йўқолган кунинг, шубҳасиз, мен ҳам тўти бўлиб қоламан!” деб ёзмаган...
Ана энди дунёдаги тиллар масаласига келсак, ЮНЕСКО маълумотларига кўра, бугунги кунда дунёда қарийб 7 мингга яқин тил мавжуд, лекин улардан фақат 200 га яқинигина давлат тили мақомига, нуфузига эга. Шулар қаторида – жаҳон миқёсида 50 миллиондан ортиқ киши сўзлашиб келаётган гўзал ва жозибали тил – ўзбек тилининг ҳам борлиги биз учун ғурур.
Ватанимиз мустақиллигининг асоси, пойдевори ҳам айнан миллий тилга юксак мақом берилган онлардан бошлаб қўйилган, десак, хато қилмаган бўламиз. Айнан мустақиллик остонасида Биринчи Президент Ислом Каримов ташаббуси ва қўллаб-қувватлаши остида давлат тилига ҳуқуқий мақом бериш масаласи кун тартибига қўйилди ва 1989 йил 21 октябрь куни “Давлат тили тўғрисида”ги қонун қабул қилинди.
Ўзбекистон ҳали Шўролар Иттифоқи таркибида бўлган, миллий маданият ва маънавиятни, тил мавзуларини кўтариш миллатчилик дея баҳо берилган бир пайтда бундай қарорнинг қабул қилиниши том маънода жасорат эди. Айнан Ислом Каримовнинг сиёсий иродаси, шижоати ва қатъияти туфайли тарихимиз, қадриятларимиз тикланишида, миллий ўзликни чуқур англашда муҳим омил бўлган мазкур лойиҳа амалга оширилди.
Кейин-кейин, мустақил давлатчиликнинг барча босқичлари, яъни ислоҳотлар ўтказиш, миллий қонунчилик ва мафкура масалаларини йўлга қўйиш, изчил ва қатъий ички ҳамда ташқи сиёсатни юритиш каби масалаларнинг ҳар бирида – айнан миллий тил ва унинг қадри масаласи алоҳида ўрин тутиб, бевосита ва билвосита асосий мезонлардан бири бўлиб турди.
Давлат тили ҳақидаги қонуннинг қабул қилиниши қанчалик муҳим бўлган бўлса, 2016 йилнинг 13 майида Биринчи Президентимиз томонидан имзоланган “Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетини ташкил этиш тўғрисида”ги фармон ҳам XXI аср ўзбек халқи маданий ҳаётида оламшумул аҳамиятга эга бўлди.
Тил масаласи, унинг миллий давлатчилик ва суверенитетдаги тенгсиз ўрнига бугунги кунда ҳам устувор вазифалардан бири сифатида қараб келинаётгани инкор этиб бўлмас ҳақиқатдир. Чунончи, 2019 йил 4 октябрда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Давлат тили тўғрисида”ги қонун қабул қилинганининг 30 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг 2020 йил 10 апрелдаги Қонунига асосан 21 октябрь мамлакатимизда – Ўзбек тили байрами куни этиб белгиланди.
Дарҳақиқат, Янги Ўзбекистон пойдевори яратилаётган айни шиддатли даврда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ривожини таъминлаш билан бир қаторда, халқимиз тафаккурининг бебаҳо хазинаси бўлмиш ўзбек тилини асраб-авайлаш ва ривожлантириш – бугунги энг шарафли вазифалардан бирига айлангани рост.
Зеро, давлатимиз раҳбари Ш.Мирзиёев таъбири билан айтганда, “Халқимизни юксак маърифатли жамият барпо этишдек эзгу мақсад йўлида жипслаштириш, юртдошларимиз қалбига ягона Ватан, умумий фаровон келажак туйғусини сингдиришда ўзбек тили бирлаштирувчи аҳамиятга эгадир”.

Язык подобно зеркалу отражает духовный мир человека. Язык объединяет, воспитывает, учит, сохраняет обычаи, традиции и культуру народа, передавая эти ценности из поколения в поколение. И, наконец, язык – это часть нашего сознания, национальной идентичности, один из главных символов государства. Поэтому мы говорим «родной язык». «Народ на языке родном услышать песню рад», - писал великий поэт, основоположник узбекского литературного языка Алишер Навои .
По данным ЮНЕСКО в мире насчитывается около 7000 языков, но только около 200 из них имеют статус государственного. Мы горды тем, что в этом ряду своё достойное место занимает узбекский язык, на котором говорят более 50 миллионов человек во всем мире.
Закон «О государственном языке», в соответствии с которым узбекскому языку был придан статус государственного был принят 21 октября 1989 года. Безусловно, это событие стало мощным импульсом в укреплении национального самосознания, самоуважения узбекского народа.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отмечал: «Принятие данного закона, который имеет решающее значение в судьбе и будущем нашего народа, в то очень сложное для страны время, в условиях тоталитарного строя, проходило нелегко. В принятии столь важного, долгожданного документа большую роль сыграли твердая позиция нашей интеллигенции, широкой общественности и политическая воля Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова».
В дальнейшем, на каждом из этапов новейшей истории Узбекистана, когда закладывался фундамент государственной независимости, развивалось национальное законодательство, реализовывались экономические и социальные реформы, определялись приоритеты внутренней и внешней политики вопрос о государственном языке занимал одну из центральных позиций.
По Указу Ислама Каримова был создан Ташкентский Государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Важное значение уделялось совершенствованию образовательных стандартов по узбекскому языку, обновлению на их основе учебных планов и программ, учебных пособий. Изучению особенностей узбекского языка, его истории и роли в современном обществе посвящены многие научно-исследовательские работы.
Вопрос о роли узбекского языка в развитии государственности и сегодня рассматривается, как один из приоритетных. Продолжая проделанную за годы независимости колоссальную работу по развитию родного языка Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 октября 2019 года принял Постановление «О широком праздновании тридцатилетия принятия закона Республики Узбекистан «О государственном языке».
В документе говорится: «Узбекский язык как один из древних и богатых языков мира является символом национального самосознания и независимой государственности нашего народа, его бесценным духовным богатством и великой ценностью, имеющих чрезвычайно важное значение в общественно-политическом и духовно-просветительском развитии страны».
10 апреля 2020 года принят закон, в соответствии с которым 21 октября объявлен праздником узбекского языка.