Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси билан танишувга келган навбатдаги меҳмонлар – Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети ҳузуридаги педагог кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш маркази тингловчилари бўлди. Маълумот ўрнида айтиб ўтиш жоизки, мазкур марказнинг фаолият йўналиши – бутун Республика бўйлаб ахборот-коммуникация технологиялари ва унинг дастурий таъминоти, ахборот хавфсизлиги, компьютер графикаси ва дизайн, телекоммуникациялар, компьютер технологиялари ва инжиниринги каби соҳаларда таълим бераётган ўқитувчиларнинг малакасини ошириш ва қайта тайёрлашдан иборат.
Меҳмонлар дастлаб мажмуадаги “Бутун оламни жо қилган юрак” номли кўргазмалар залида Биринчи Президентимизнинг ҳаёти ва фаолиятига оид турли санъат асарлари – картиналар, портретлар, фотолар ва ҳайкалтарошлик намуналари билан танишиб, мустақил давлатимиз асосчисининг истиқлол йўлидаги заҳматлари ҳақида янада чуқурроқ билимга эга бўлишди.
Шундан сўнг Ислом Каримов номидаги кутубхона бўйлаб танишувда Биринчи Президентнинг шахсий кутубхонасидан келтирилган, жаҳон миқёсидаги тарихий шахслар дастхатлари битилган ноёб асарлар, кутубхона фонди 50 мингдан ортиқ  китоб ва 30 мингдан ортиқ журналлардан ташкил топган, тўлиқ матнли электрон китоблар сони эса 3 мингдан ошган зиё маскани ҳам меҳмонларда катта таасурот қолдирди. Уларга Ислом Каримов ҳаёти ва фаолияти ҳақида ҳикоя қилувчи ҳужжатли фильм намойиш этилди.

Очередными посетителями Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова стали слушатели Сетевого центра переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров при Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Следует отметить, что основными задачами данного центра являются: развитие информационно-коммуникационных технологий и их программного обеспечения, информационной безопасности, компьютерной графики и дизайна, подготовка и переподготовка педагогических кадров по таким направлениям, как телекоммуникации, вычислительная техника и инженерия.
Экскурсия по маршруту памяти началась с посещения выставки «Сердце, вместившее Вселенную». Гости ознакомились с произведениями художников и скульпторов, воссоздавших образ Первого Президента. Осмотрели также фото-экспозицию, повествующую о важных вехах в жизни независимого государства в первую четверть века.
Знакомство с жизнью и деятельностью Первого Президента продолжилось в библиотеке имени Ислама Каримова. Большой интерес вызвали книги из личной библиотеки основателя независимости, подписанные государственными и общественными деятелями мирового уровня. Фонд данного книгохранилища насчитывает более 50 тысяч изданий и более 30 тысяч журналов, а также более 3000 электронных книг. Большое впечатление на гостей произвела и документальная кинохроника, повествующая о жизни и деятельности Ислама Каримова.
Выдающийся лидер, посвятивший всю свою жизнь процветанию Родины, будет вечно жить в сердцах поколений.