Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов таваллудига 87 йил тўлиши муносабати 30 январь куни ўтказилган расмий хотира тадбирлари ниҳоясига етган бўлса-да, у улуғ шахс номи билан аталувчи илмий-маърифий мажмуага хотирлаб келувчилар камайгани йўқ.
Шу кунларда мажмуага Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академиясининг бир гуруҳ магистратура босқичи тингловчи ва ўқитувчилари меҳмон бўлишди. Маълумки, ҳуқуқ-тартибот йўналишидаги мазкур олий олий таълим муассасасига айнан Ислом Каримов қарори билан 1994 йил 2 сентябрда, Ички ишлар вазирлигининг Олий ва ўрта махсус милиция мактаблари негизида асос солинган эди. Ўшанда Академиянинг асосий вазифалари этиб – ички ишлар органларининг олий бошлиқлар таркибини тайёрлаш, танлов асосида икки босқичда ички ишлар органларининг олий ва ўрта юридик маълумотли бошлиқлар таркибини шакллантириш, ҳуқуқ-тартиботни муҳофаза қилиш муаммоларини тадқиқ этиш ҳамда илмий ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлаш белгиланган эди.
Академия тингловчилари мажмуада ўзлари таълим олаётган даргоҳга асос солган инсон хотирасини ёдга олар эканлар, эзгулик, бунёдкорлик, фидоийлик хислатлари ҳеч вақт изсиз кетмаслигига, энг қийин ва мураккаб паллада Ўзбекистон мустақиллигига асос солиб, уни турли офатлардан омон олиб чиққан биринчи Олий Бош қўмондон нечоғли қийин ва шарафли йўлни босиб ўтганига амин бўлдилар.
Улар “Бутун оламни жо қилган юрак” кўргазмасидаги Биринчи Президентнинг ҳаёти ва фаолиятига ҳамда Ўзбекистоннинг янги тарихига оид турли санъат асарлари – суратлар, портретлар, фотолар ва ҳайкалтарошлик намуналарини ғоят катта қизиқиш билан томоша қилиб, адолатни қарор топширишдек – бўлғуси фаолиятлари учун бетакрор таасуротлар билан қайтишди.

Официальные памятные мероприятия, посвящённые 87-летию со Дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, завершились. Но Научно-просветительский комплекс, носящий имя Ислама Каримова, продолжает гостеприимно встречать посетителей, желающих отдать дань памяти и глубокого уважения основателю независимого государства.
Среди многочисленных гостей – группа магистрантов Академии МВД Республики Узбекистан. Известно, что данное высшее учебное заведение по подготовке высококвалифицированных кадров для правоохранительных органов нашей страны было основано 2 сентября 1994 года по решению Ислама Каримова на базе ташкентских средней специальной и высшей школ милиции.
Сегодня это одно из крупнейших в Центральной Азии высших образовательных учреждений по подготовке профессиональных кадров. Закономерно, что представители данного учебного заведения интересуются жизнью и деятельностью Ислама Каримова. Ведь Первый Президент стал инициатором формирования основ правового демократического государства. В процессе построения сильного гражданского общества он уделял особое внимание укреплению правоохранительной системы, направленной, прежде всего, на обеспечение интересов и свобод человека, мира и стабильности в обществе.
Жизнь и деятельность Первого Главнокомандующего Вооруженными силами Республики Узбекистан – это пример высокой ответственности за страну и свой народ, патриотизма и мужества. По мнению учащихся Академии, огромная роль Ислама Каримова в становлении независимого государства неоценима. Именно благодаря ему молодое государство прошло свой путь без потрясений и такое наследие достойно глубокого исследования и изучения.
Посетители комплекса с большим интересом знакомились с фото- и художественной экспозицией выставки «Сердце, вместившее Вселенную». Яркие моменты из жизни и деятельности архитектора независимости, его характер, запечатлённый в работах портретистов дополнили впечатления об удивительном человеке своей эпохи, который стал настоящим героем для целых поколений.