Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов “Ватанимизнинг келажаги, халқимизнинг эртанги куни, мамлакатимизнинг жаҳон ҳамжамиятидаги обрў-эътибори, авваламбор, фарзандларимизнинг униб-ўсиб, улғайиб, қандай инсон бўлиб ҳаётга кириб боришига боғлиқдир”, деган эди. Дарҳақиқат, бугун “ёшлар мамлакати” дея эътироф этилаётган навқирон Ўзбекистонимизда ёшларга эътибор – давлат сиёсати даражасига кўтарилган.
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига Тошкент шаҳридаги Бизнес ва ахборот технологияларига ихтисослаштирилган халқаро “Target international school” мактаби ўқувчилари келишди.
Ўқувчи-ёшлар Ёдгорлик мажмуасининг Кўргазмалар залида бўлиб, Биринчи Президентимизнинг ҳаёти ва фаолиятига оид турли санъат асарлари – картиналар, портретлар, фотолар, пейзаж ва ҳайкалтарошлик намуналари билан танишишди.
Навқирон меҳмонларга ёдгорлик мажмуаси музейи директори О.Абдимўминов томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Биринчи Президентимиз Ислом Каримов хотирасини адабийлаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида маълумот берилди.
Кўргазмалар залида ўқувчи-ёшлар Ватанимиз тарихи ва бугуни, ёшларга яратилган шароит ва имкониятлар тўғрисида ўзаро мулоқот қилиб, юртимизнинг энг янги тарихи бўйича янги билимларга ошно бўлишди.

Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов отмечал: «Молодёжь — не только наша надежда и будущее, молодёжь — решающая сила нашего сегодняшнего и завтрашнего дня». Отсюда и огромное внимание отводимой ей роли в судьбе нашей страны. В Узбекистане, признанном «страной молодежи», забота о поколении будущего возведена в ранг государственной политики.
Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова посетили учащиеся "TARGET-INTERNATIONAL SCHOOL" города Ташкента
Ребята с интересом знакомились с экспозицией «СЕРДЦЕ, ВМЕСТИВШЕЕ ВСЕЛЕННУЮ», повествующей о жизни и деятельности Первого Президента. Здесь собраны художественные полотна, фотографии, скульптурные произведения.
Директор Музея имени Ислама Каримова Ойбек Абдумуминов проинформировал собравшихся о работах по увековечению памяти Первого Президента, проводимых под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Состоялся заинтересованный диалог о том, какие возможности сегодня открыты для молодого поколения и как, опираясь на исторический опыт, извлекать бесценные уроки преданного служения своей Родине.