“Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг асосчиси” мавзусидаги халқаро илмий конференция
13.04.2018
2018 йил 13 апрель куни Самарқанд шаҳрида “Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг асосчиси” мавзусидаги халқаро илмий конференция ташкил этилди. Конференция Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти, буюк давлат ва сиёсат арбоби Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг Ўзбекистон давлат мустақиллигини қўлга киритиши ва уни барқарор ривожланиш йўлидаги улкан тарихий хизматларини инобатга олган ҳолда, шунингдек унинг хотирасини абадийлаштириш ишларини давом эттириш мақсадида ташкил қилинди.
Конференция Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон ёзувчилар уюшмаси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Республика маънавият ва маърифат маркази, Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси, Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоатчилик фонди, Самарқанд давлат университети шунингдек Самарқанд вилояти ҳокимияти томонидан ўтказилди.
Конференция ялпи мажлисида ЎзР ФА академиги Беҳзод Юлдашев (ЎзР ФА президенти), Татьяна Каримова ( Ислом Каримов номидаги Республика хайрия жамоатчилик фонди таъсисчиси), Қозоғистон-немис университети бўлим бошлиғи Раушан Серик (Қозоғистон), Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси раҳбари Темир Ширинов, Ёзувчи Муҳаммад Али Аҳмедов каби йирик фан ва жамоат арбоблари иштирок этишди.
Конференция иши икки шўъбада ташкил қилинди. “Ўзбекистон давлат мустақиллигини қўлга киритилиши ва мустаҳкамланишида Ислом Каримовнинг ўрни” деб номланган биринчи шўъбада Ислом Каримовнинг мамлакат тараққиётидаги ижтимоий-иқтисодий, сиёсий, маданий роли каби мавзуларда маърузалар қилинди. Биринчи шўъба ишида таниқли тадқиқотчилар ва бошқалар қатнашди.
Иккинчи шўъба “Ўзбекистоннинг халқаро алоқаларини ривожлантиришда Ислом Каримовнинг ҳиссаси" деб номланиб, унда қатнашчилар Ўзбекистон Республикасининг Корея Республикаси, Тожикистон, Франция ўртасидаги маданият ва таълим соҳасидаги алоқаларини, Ислом Каримовнинг Марказий Осиёда тинчлик, хавфсизлик ва барқарорликни сақлашга қўшган  ҳиссаси ва Ўзбекистон Республикасининг халқаро алоқаларига оид бошқа маърузалар муҳокама қилинди.
Тадбир доирасида Ислом Каримов Хотира мажмуасига ташриф буюрилди ва гуллар қўйилди, шунингдек Самарқанд шаҳри бўйлаб саёҳат уюштирилди.

Международная конференция «Ислам Каримов - основатель государственной независимости Республики Узбекистан»
13.04.2018
13 апреля 2018 года в Самарканде была организована международная научная конференция на тему «Ислам Каримов - основатель государственной независимости Республики Узбекистан». Конференция организована в целях продолжения работы по увековечению памяти Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова, с учетом его великой исторической заслуги в обретении государственной независимости Узбекистана и обеспечении его стабильного развития.
Организаторами конференции выступили Академия наук Республики Узбекистан, Министерство высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Министерство культуры Республики Узбекистан, Республиканский центр духовности и просвещения, Союз писателей Узбекистана, Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, Республиканский благотворительный общественный фонд имени Ислама Каримова, Самаркандский государственный университет, а также  Самаркандский областной хокимият.
На пленарном заседании конференции приняли участие крупные ученые и общественные деятели: академик АН Республики Узбекистан Бекзод Юлдашев (президент АН Республики Узбекистан), Татьяна Каримова (учредитель Республиканского общественного фонда имени Ислама Каримова), Раушан Серик (Казахстан), руководитель отдела Казахстанско-немецкого университета Темир Ширинов, руководитель Научно-просветительского комплекса имени Ислама Каримова, писатель Мухаммад Али Ахмедов.
Конференция была организована в двух секциях. В рамках работы первой секции «Роль Ислама Каримова в обретении и укреплении государственной независимости Узбекистана» были заслушаны доклады, посвященные роли Ислама Каримова в социально-экономическом, политическом, культурном развитии страны. В ее работе приняли участие известные исследователи и ученые.
В рамках работы второй секции «Вклад Ислама Каримова в развитие международных связей Республики Узбекистан» участники обсудили доклады, посвященные вкладу Ислама Каримова в развитие связей Республики Узбекистан с Республикой Корея, Таджикистаном, Францией в области культуры и образования, сохранение мира, безопасности и стабильности в Центральной Азии.
В рамках мероприятия участники посетили Комплекс Памяти Ислама Каримова и возложили цветы, а также ознакомились с достопримечательностями города Самарканда.