Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида “Хотира ва қадрлаш куни” арафасида бўлиб ўтган маърифий тадбир шундай номланди.
Иккинчи жаҳон урушида фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 79 йиллиги арафасида мамлакатимизда ўтказилаётган маросим ва учрашувлар – урушда ҳалок бўлган аждодларимиз хотирасини абадийлаштириш, бугун ҳам сафимизда туриб, Ватанимиз обрў-эътиборини юксалтиришга, қолаверса, ёшларни маънавий-ахлоқий жиҳатдан тарбиялашга ҳисса қўшаётган фахрийларни эъзозлашга қаратилаётгани маълум.
Тадбирни очаркан, мажмуа раҳбари, тарих фанлари доктори Темир Ширинов шу ва бошқа жиҳатлар ҳақида сўз юритди. Нотиқ ўз чиқишида Ўзбекистонда бир пайтлар кенг қўлланилган, собиқ иттифоқ даври руҳидаги “ғалаба”, “Улуғ Ватан уруши” тушунчалари ўрнига – ўтганларни хотирлаш, тирикларнинг эса қадрини жойига қўйишдек туйғуларни камол топтиришда ташаббускор бўлган Биринчи Президентимизнинг тарихий роли тўғрисида алоҳида тўхталиб ўтди.
Тадбирда сўзлаган Мудофаа вазирлиги ҳузуридаги жамоатчилик кенгашининг Тошкент вилояти ҳудудий бўлинмаси ҳамда 62608-ҳарбий қисм вакиллари ҳам – Ислом Каримовнинг мустақил давлат мудофаа тизимининг асосчиси сифатидаги буюк хизматлари, унинг ғоят тинчликпарвар сиёсат юритгани, бугунгидек хотира тадбирлари – Ватан ҳимоячилари бўлмиш ёш аскарларнинг маънавий тарбиясида муҳим ўрин тутиши борасида ўз фикрлари билан ўртоқлашишди.
Ёдгорлик мажмуаси музей директори Ойбек Абдимўминов эса – Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабага она ватанимиз Ўзбекистон томонидан қўшилган улкан ҳисса, хусусан, 1941 йил арафасида республика аҳолиси 6 миллион 800 мингдан зиёд бўлгани, шундан қарийб 2 миллиони фронтга отлангани, бу қаҳрамон инсонларнинг 500 мингдан зиёди жангларда ҳалок бўлгани, урушдан жабр кўрган 1 ярим миллиондан ортиқ кексалар, аёллар ва болалар республикага кўчириб келтирилгани каби ва бошқа тарихий маълумотларни фото ва жадваллар воситасида тақдимот қилди.
Тадбир сўнгида ҳарбий қисм аскарлари томонидан ватанпарварлик, қолаверса, Ислом Каримовнинг пок хотирасига бағишлаб ижро этилган шеърлар, куй-қўшиқларни тинглаб, беихтиёр ўз вақтида хотира ва қадрни улуғлаган буюк инсоннинг ўзи ҳам вақти келиб, улуғ бир хотирлашга муносиб кўрилажагига амин бўласан.

Накануне Дня памяти и почестей мероприятие под таким названием прошло в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова. Как известно, торжества, посвящённые 79-й годовщине победы над фашизмом во Второй мировой войне, направлены на увековечивание памяти наших предков, отдавших свои жизни на полях сражений, чествование оставшихся в живых героев тех суровых лет, а также духовно-нравственное воспитание представителей молодого поколения нашей страны.
Об этих и других аспектах мирных инициатив Узбекистана рассказал на встрече руководитель комплекса, доктор исторических наук, профессор Темир Ширинов. Он особо отметил историческую роль Первого Президента, который через призму исторической справедливости возродил традиции памяти и почестей на основе общечеловеческих непреходящих ценностей.
Выступившие на мероприятии представители регионального отделения общественного совета при Министерстве обороны и воинской части №-62608 рассказали о больших заслугах Ислама Каримова, как основателя независимой государственной оборонной системы. Речь шла о миролюбивой политике лидера страны, направленной на военно-патриотическое, духовное воспитание молодых защитников Родины.
Директор музея мемориального комплекса Ойбек Абдимуминов отметил огромный вклад Узбекистана в общую победу над фашизмом. Приведены несколько интересных фактов, такие как: накануне 1941 года численность населения республики превышала 6 миллионов 800 тысяч, из которых почти 2 миллиона ушли на фронт, а более 500 тысяч наших земляков героически погибли в боях.
Завершающим аккордом мероприятия стали поэтические строки и песни, посвящённые подвигам военных лет, патриотизму сынов Отечества, а также вечной памяти основателя независимого государства Ислама Каримова.