Жорий йилнинг 15-17 май кунлари Фарғона шаҳрида “Central Asia – 2025: фан, таълим, маданият ва бизнесда интернет ва ахборот-кутубхона ресурслари” XVIII халқаро конференцияси бўлиб ўтди. Буюк Британия, Германия, Малайзия, Россия каби 12 мамлакатнинг 30 дан зиёд вакиллари қатнашган анжуман ишида – Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси вакиллари сифатида – Ислом Каримов номидаги кутубхонадан мутахассислар иштирок этишди.
Конференцияда электрон ахборот ресурсларининг ўрни, улардан фойдаланиш орқали аҳолига ахборот-кутубхона хизмати кўрсатишни такомиллаштириш, инновацион услуб ва технологиялар, илмий изланишлар бўйича фикрлар алмашиш, кутубхона муассасалари билан ўзаро самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Анжуманнинг очилиш маросимида сўз оларкан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги директори Асаджон Хўжаев – мамлакатимизда сўнгги уч йилда нашриётлар сони 120 тадан 600 тага етгани, бир йилда 11 минг номдаги китоблар чоп этилаётгани, мамлакатда 18 та ахборот-кутубхона маркази янгидан қурилганини айтиб, бу ишлар “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида белгиланган вазифалардан эканини қайд этди.
Илмий секциялар, маҳорат дарслари, амалий семинарлар, ўртоқлик учрашувларига бой ўтган халқаро конференция саккизта шуъбага бўлиниб, ўз ишини давом эттирди. Унинг иккинчи кунида Ислом Каримов номидаги кутубхона мудири Дилором Шукурова “Кутубхонашунослик ва библиографиянинг ривожланиши: халқаро ҳамкорлик, илмий тадқиқотлар ва маданий мерос” мавзусидаги шўъба ишида модераторлик вазифасини бажарди.
Конференция доирасида Фарғона шаҳар оромгоҳида “Халқаро китобхонлик фестивали” ҳам ўтказилиб, унда хорижлик ҳамда республикамизнинг кутубхона, архив ва ноширлик соҳалари мутахассислари, шунингдек, оддий китобхонлар қатнашишди.
Анжуман якунида мамлакатимизнинг бир гуруҳ кутубхона мутахассислари “Ахборот-кутубхона аълочиси” кўкрак нишони билан тақдирландилар.

С 15 по 17 мая 2025 года в городе Фергане проходила XVIII Международная конференция «Central Asia – 2025: Информационно-библиотечные ресурсы в науке, образовании, культуре и бизнесе». В её работе приняли участие более 30 ведущих специалистов, учёных из 12 стран мира, таких как Великобритания, Германия, Малайзия, Россия и других. В их ряду – сотрудники библиотеки, действующей при Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова.
Ключевыми в повестке дня были вопросы: развитие цифровых информационных ресурсов, библиотечного дела, продвижение чтения, широкое использование искусственного интеллекта, а также активизация международного сотрудничества.
Выступая на открытии конференции, директор Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Асаджон Ходжаев отметил, что за последние три года количество издательств в нашей стране увеличилось со 120 до 600, ежегодно издается 11 тысяч наименований книг, построено 18 информационно-библиотечных центров. Эти масштабные работы ведутся в соответствии с задачами, обозначенными в Стратегии «Узбекистан – 2030».
Международная конференция, насыщенная научными секциями, мастер-классами, практическими семинарами, дружескими встречами, проводилась по восьми направлениям. Модератором по теме «Развитие библиотечного дела и библиографии: международное сотрудничество, научные исследования и культурное наследие» выступила заведующая библиотекой имени Ислама Каримова Дилором Шукурова.
В рамках форума в городском парке города Ферганы прошел «Международный фестиваль чтения». В нём приняли участие зарубежные и отечественные специалисты библиотечного, архивного и издательского дела, а также рядовые читатели.
По итогам конференции лучшим представителям профессии в нашей стране вручен нагрудный знак «Отличник информационно-библиотечной службы».