Хотира – улуғ тушунча. Айниқса, у миллат ва давлат тақдирида ўзига хос из қолдирган шахслар тўғрисида бўлса, у билан боғлиқ эсдаликлар, ёдномаларнинг – йиллар ўтган сайин қадри ошиб бораверади. Бундай шахслар фаолияти билан боғлиқ бадиий, публицистик, тарихий асарлар яратилиши, илмий изланишлар олиб борилиши эса – табиий жараён.
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси кутубхонасида Туркия миллий мудофаа университети (Milli Savunma Üniversitesi) тадқиқотчиси Исмоил Пўлатнинг “Ислом Каримов даврида Ўзбекистоннинг миллий қурилиши” деб номланган докторлик илмий иши тақдимоти бўлиб ўтди. У Ўзбекистоннинг энг янги даври тарихини, аниқроғи, мустамлакадан озод бўлиб, мустақиллик қўлга киритилган дастлабки чорак асрни қамраб олган бўлиб, илмий ишда бу жараёнларни бевосита бошқарган миллат етакчиси фаолиятини – унинг бор мушкулотлари ва мураккабликлари билан таҳлил этишга ҳаракат қилинган.
Тадбирни очаркан, мажмуа раҳбари, тарих фанлари доктори, профессор Темур Ширинов илмий ишнинг ютуқлари ва ўзига хосликлари, кенг қамрови ҳамда жўғрофияси тўғрисида алоҳида тўхталиб ўтди. “Докторлик иши яратилиши билан бевосита таниш одам сифатида айта оламанки, жараёнда туркиялик ёш тадқиқотчи салмоқли вақтини Ислом Каримов номли кутубхонада ўтказгани ҳам – унинг изланишдан тўхтамаслигидан, турфа гаджету сўнгги технологияларга боғланиб қолган салафларидан фарқли тарзда, тарихий воқеаларни бевосита давр гувоҳлари ва китоблар воситасида таҳлил қила билиш лаёқатидан далолат беради”, - дея таъкидлади у ўз чиқишида.
Мажмуа Васийлик кенгаши аъзоси, Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова ҳам тақдимот маросимида маъруза қилиб, хорижлик олимга ўз миннатдорчилигини билдирди. Нотиқ ўз чиқишида “Биз учун қадрдон ва дўст мамлакат Туркияда – мустақил давлат асосчиси бўлмиш Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти фаолиятига бағишланган илмий тадқиқотга ҳурмат билан муносабатда бўлингани мен учун алоҳида қадрли”, – дея дил сўзларини изҳор этди.
Шундан сўнг навбат – ўз илмий ишини тақдим этиш учун Исмоил Пўлатга берилди. Меҳмон маърузаси давомида – замонавий Туркияда унинг асосчиси Мустафо Камол Отатурк нечоғли қадр ва нуфузга эга бўлса, Ўзбекистон учун Ислом Каримов ҳам шунчалар эъзозда экани; мамлакат учун ғоят мураккаб, миллатлараро ва диний конфессиялараро тўқнашувлар авжига чиқиб, давлатчилик тақдири хавф остида қолган бир паллада тарих майдонига келган бу шахс ўз вақтида қатъий ва изчил сиёсат юритмаганида, бугунги Ўзбекистон харитаси ҳам буткул бошқача кўринишда бўлиб қолмоғи муқаррарлиги; унинг кўп векторли ички ва ташқи сиёсати маҳсули – бугунги тинч ва осойишта дунёвий давлат экани; илмий ишда яқин тарихнинг мазкур силсилаларига алоҳида ёндашилиб, улар имкон даражасида тадқиқ этилгани ҳақида сўзлади.
Тадбирда сўзга чиққан Халқаро Амир Темур жамоат фонди раиси, Ўзбекистон халқ ёзувчиси Муҳаммад Али, Тошкент давлат Шарқшунослик университети декани, Ислом Каримовнинг турк тили бўйича собиқ таржимони Жумали Шабановлар – Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти ҳақидаги илмий тадқиқотлар шу билан тўхтаб қолмаслиги лозимлиги, бинобарин, Илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасининг бу борадаги фаолияти ҳам таҳсинга сазоворлиги ҳақида гапириб, И.Каримовнинг халқаро, жумладан, Ўзбекистон-Туркия муносабатларида мустақил позицияси ва саъй-ҳаракатларидан ҳикоя қилувчи эсдаликларни сўзлаб беришди.
Тақдимотда сўз олган Ёдгорлик мажмуаси музей директори, тарих фанлари бўйича фалсафа доктори Ойбек Абдимўминов – хорижлик ҳамкасбининг илмий ишидаги ютуқлар билан бир қаторда, ундаги аҳамият берилиши лозим бўлган жиҳатлар тўғрисида ҳам батафсил илмий мулоҳаза юритди.
Конструктив мулоқотлар, илмий ёндашув ва самимий хотираларга бой тарзда ўтган тадбир якунида Татьяна Каримова туркиялик меҳмонга “Ислом Каримов номли кутубхонанинг энг фаол китобхони” йиллик мукофотини топширди.
Хулоса сифатида айтиш мумкинки, ўз умрини – юрт камоли, тинчлиги ва тараққиёти йўлига сарф қилган буюк инсон фаолияти – тадбир давомида бот-бот тилга олинганидек, келажакда кўплаб асарлар, илмий тадқиқотлар мавзуси бўлиб қолишига шак-шубҳа йўқ.

Память – это великое понятие. Особенно если речь идёт о людях, оставивших неповторимый след в судьбе целого народа и государства. Ценность воспоминаний о них с годами только возрастает. Деятельности Ислама Каримова посвящены художественные, публицистические, исторические произведения. Она является также предметом глубоких научных исследований.
В библиотеке Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова состоялась презентация докторской работы Исмаила Пулата - научного сотрудника Национального университета обороны Турции. Работа учёного на тему «Нациостроение в Узбекистане в эпоху Ислама Каримова» - результат глубокого исследования новейшей истории нашего края, точнее первой четверти века, когда народ обрёл независимость и вступил на путь самоопределения. В научной работе проделан анализ деятельности лидера нации, который возглавил страну в это непростое время и уверенно провёл народ сквозь вихрь событий транзитного периода к лучшему будущему.
Открывая мероприятие руководитель комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов дал высокую оценку данному научному труду. Он, в частности, отметил, что молодой турецкий исследователь провёл немало времени в библиотеке имени Ислама Каримова. В отличии от многих предшественников события данного исторического периода он изучал не с помощью новейших технологий и современных гаджетов, а непосредственно из первоисточников – книг.
Член Попечительского совета комплекса, супруга Первого Президента Татьяна Каримова выразила благодарность зарубежному ученому. В своем выступлении она отметила: «Для меня особенно трогателен тот факт, что в дружественной Турции с таким глубоким вниманием и уважением отнеслись к научному исследованию деятельности Первого Президента Республики Узбекистан – основателя независимого государства. Всю свою жизнь Ислам Абдуганиевич посвятил преданному служению нации».
Затем Исмаил Пулат презентовал собравшимся свою докторскую диссертацию. Он выразил мысль о том, что также как и основатель Турецкой Республики Мустафа Кемаль Ататюрк, Ислам Абдуганиевич Каримов пользуется огромным уважением и признанием в своей стране и на международной арене. По его мнению, именно благодаря Первому Президенту удалось избежать многих негативных сценариев, когда в первые годы независимости межэтнические и межрелигиозные конфликты были в самом разгаре; сохранить мир и стабильность в регионе. Сильная и последовательная внутренняя и внешняя политика под руководством её лидера позволили занять Узбекистану достойное место на политической карте мира.
На мероприятии выступили Председатель Международного благотворительного общественного фонда имени Амира Темура, народный писатель Узбекистана Мухаммад Али, декан Ташкентского государственного университета востоковедения, бывший переводчик Ислама Каримова Джумали Шабанов. Гости делились воспоминаниями об инициативах Первого Президента по развитию международных, в том числе узбекско-турецких отношений.
Директор Музея мемориального комплекса, доктор философских наук Ойбек Абдумуминов представил на встрече развернутое научное мнение о достижениях презентуемой научной работы своего зарубежного коллеги. Он остановился также на тех аспектах, которым следует уделить более пристальное внимание.
По итогам мероприятия, проходившего в атмосфере конструктивных дискуссий и искренних воспоминаний, Татьяна Каримова вручила турецкому гостю ежегодную награду «Самый активный читатель библиотеки имени Ислама Каримова».
По мнению собравшихся, деятельность выдающейся личности, чьё имя навсегда вписано в историческую летопись страны, несомненно, станет предметом ещё многих трудов и научных изысканий в будущем.