2 июль – Ўзбекистоннинг давлат герби қабул қилинган кун. Бугун ўз туғромиз пайдо бўлганига роппа-роса 32 йил тўлди. 1992 йил айни шу куни Биринчи Президент Ислом Каримов томонидан “Ўзбекистон Республикасининг Давлат герби тўғрисида”ги қонунга имзо чекилган эди.
Ўша кундан бошлаб мамлакатимиз герби тасвири – давлат идоралари, чегара сарҳадлари, муҳрлар ва расмий бланкалар, расмий нашрлар, қоғоз ва танга пуллар, қимматли қоғозлар, фуқаролик паспорти ҳамда қонунда белгиланган бошқа ҳужжатлардан жой олиб келади.
Давлат герби – Конституция, байроқ, мадҳия, давлат тили сингари бош миллий рамзлардан бўлиб, мудом муқаддас ва улуғ саналиб келган. Герб – бу муайян бир давлатни бошқалардан ажратиб турадиган нишон, рамз, тимсол. Табиийки, ҳар қайси мамлакатда яшайдиган одам учун ўз давлати тимсоли суюмли ва бетакрор саналганидек, биз учун ҳам марказида – қадимдан бахт ва давлат қуши, эрк, саодат, ҳиммат, олижаноблик, омад белгиси ҳисобланган Ҳумо қуши тимсоли – шунчалар эъзозли. Дарвоқе, ҳазрат Навоий ҳам ўзининг “Лисон ут-тайр” достонида Ҳумони бахт ва иқбол, эзгулик ва улуғворлик келтирувчи қуш сифатида тасвирлаган.
Шу ўринда Биринчи Президентимизнинг Давлат герби яратилишида ва қабул қилинишида кўрсатган алоҳида жонбозлигини хотирлаш керак бўлади. У шахс ўша тарихий чоғларда таъкидлаб айтганидек, “Республикамизнинг давлат рамзлари қаторида герб ҳам – халқимиз шон-шарафи, тарихий хотираси ва интилишларини ўзида мужассам этган, тинч ва осойишта, озод ва эркин ҳаётимиз, ёруғ келажагимизга бўлган ишонч ифодасидир”.
Сайёрамиз сарҳадларида Ўзбекистон деган давлат борлигини англатиб, боз устига, ўзида миллий-маданий анъаналарни мужассам қилган тимсоллардан бири бўлмиш – гербимизни, шу сингари бошқа бебаҳо ижтимоий-сиёсий қадриятларимиз бўлган давлат рамзларини Ватанимиз каби азиз ва муқаддас дея, эътироф этишимиз, эъзозлашимиз – ҳам фарз, ҳам қарз!
Бугун дунёда янги Ўзбекистон номи билан олиб борилаётган ислоҳотлар, ўзгаришлар – юртимиз давлат гербидаги эзгулик ва улуғворликка уйғун ва ҳамоҳанг экани билан аҳамиятлидир.

2 июля - День принятия Государственного герба Республики Узбекистан. В этот день ровно 32 года Первый Президент Ислам Каримов подписал закон «О Государственном гербе Республики Узбекистан».
С этого момента один из главных символов суверенного государства стал широко использоваться в общественно-политической жизни страны. Изображение герба можно увидеть на договорах и соглашения, подписанных с зарубежными странами, на документах о межгосударственном сотрудничестве. Наряду с этим герб отображается на паспортах, внутренних документах, имеющих государственную важность, на печатях государственных предприятий и организаций, на официальных бланках. Так же изображение государственного герба присутствует и на валюте независимого Узбекистана. В соответствии с законом, изображение Государственного герба размещается на фасадах зданий резиденций Президента, палат Олий Мажлиса, Кабинета Министров, республиканских органов государственного управления, Центрального банка, Счетной палаты, Центральной избирательной комиссии, органов государственной власти на местах, судов, органов прокуратуры, дипломатических представительств, консульских учреждений, а также представительств Республики Узбекистан при международных организациях.
Герб Узбекистана был разработан, принимая во внимание многовековой национальный опыт и традиции. В дорогом сердцу каждого узбекистанца символе отражены богатая история, вечные ценности, высокая духовность, образ жизни, мечты и чаяния нашего народа.
В центре герба изображена птица Хумо с раскрытыми крыльями – символ счастья и свободолюбия. Наш великий предок Алишер Навои характеризовал птицу Хумо, как самое доброе из всех живых существ.
Здесь необходимо вспомнить об особом усердии, проявленном Первым Президентом при создании и принятии Государственного герба. Как он отмечал: «государственные атрибуты – герб, флаг, гимн – олицетворяют честь и славу, историческую память и благие устремления народа Узбекистана, почитание этих символов является священным долгом каждого истинного патриота».
Каждый раз, проникаясь глубоким смыслом и значением нашего герба, мы испытываем огромную гордость. Ведь герб Узбекистана – это поистине священный символ, отражающий государственный суверенитет нашей Родины, укрепляющий честь и достоинство нашего народа. С этим символом счастья, добра и процветания гармонируют реформы, проводимые сегодня в Новом Узбекистане.