Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти таваллудининг 87 йиллиги нишонланган 30 январь арафасида – Ислом Каримов номидаги Илмий-маърифий мажмуа томонидан нашр этиладиган “Мерос ва ҳозирги замон” (“Наследие и современность”, “Heritage and modernity”) ахборот бюллетенининг янги сони босмадан чиқди. Мажмуа Васийлик кенгаши аъзоси, Биринчи Президент рафиқаси Татьяна Каримова ҳамда ташкилот раҳбари Темур Шириновлар мақолалари билан бошланган бюллетенда – мажмуа томонидан ўтган 2024 йилнинг иккинчи ярмида амалга оширилган ишлар маълумотларидан ташқари, Ислом Каримов ҳаёти ва фаолияти ҳақидаги самимий эсдаликлар, Ўзбекистоннинг энг янги тарихи бўйича илмий тадқиқотлар, қолаверса, 2024 йил сўнгги чорагида мамлакатда ўтган парламент сайловлари муносабати билан, мустақиллик йилларидаги сайлов қонунчилиги ҳамда амалиёти бўйича амалга оширилган улкан миқёсли ислоҳотлар тўғрисидаги чиқишларга кенг ўрин берилган. |
Жумладан, Татьяна Каримованинг “Устувор вазифа – жамият ривожи” мақоласида шундай фикрлар бор: “Дунё миқёсида олганда ҳам, тарихи, маданияти, менталитети, урф-одатлари, миллий таркиби-ю диний эътиқодлари ва бошқа жиҳатлари билан тубдан фарқланадиган мамлакатларнинг барчасига мос бўлган демократияни барпо этишнинг ягона усули йўқ. Ўрганиш, изланиш – ислоҳотлар жараёнларининг ўзида содир бўлади, у эса таҳлил ва мушкулотлар билан кечмоғи табиий. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бир галги чиқишида, “Кўпчилик демократияни турлича талқин қилади. Мен учун демократия – халқимиз тинчлиги, фаровонлиги, тенг ҳуқуқлилиги”, – дея таъкидлаган эди”.
Мажмуа раҳбари Темур Шириновнинг “Тарих – халқ маънавиятининг асоси” номли мақоласидаги мана бу мулоҳазалар эса юқоридаги фикрларнинг гўё мантиқий давомидек янграйди: “Халқимиз, миллатимиз мана шундай оламшумул ютуқлардан ғурурланса арзийди. Шонли тарих халқимизга миллий ғурур ҳиссини беради. Ота-боболаридан қолган тарихдан ғурурланиш учун, шу ҳиссиётларни уйғота оладиган тарихимиз миллат онгига мактаб ёшидан сингдирилмоғи лозим. Шунинг учун тарихимизнинг ушбу даврлари чуқур, кўтаринки руҳда, ҳатто лозим бўлса, бўрттириб ўқитилиши керак. Бунинг учун тарих дарсликлари ислоҳ қилиниши даркор”.
Нашрнинг анъанавий “Ёди ҳамиша ёдда” рукнида филология фанлари доктори Беруний Алимовнинг “Ислом Каримов фаолияти – Ўзбекистон имижида”, “Олтин мерос” халқаро хайрия фонди раиси, таниқли журналист Амирқул Каримовнинг “Мен билган Ислом Каримов”, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган журналист Фаррух Расуловнинг “Ислом Каримов мақбараси ёнидаги ўйлар” номли хотиралари, шунингдек, Ўзбекистон халқ шоири Омон Матжоннинг “Кўнглимдадур” шеъри ўрин олган.
“Талқин ва тадқиқотлар” рукни орқали эса олимлар – юридик фанлар доктори Фозилжон Отахонов, тарих фанлари бўйича фалсафа докторлари Ойбек Абдимўминов ва Ҳамро Раҳмоновларнинг – ҳуқуқшунослик, тарих, маънавият асослари борасидаги илмий тадқиқотлари бўйича мақолаларига ўрин берилган.
Ахборот бюллетенининг салмоқли қисмини ташкил этган “Мажмуа ҳаётидан лаҳзалар” бўлимидаги мақолалар орқали эса, одатдагидек, илмий-маърифий мажмуанинг ўтган – 2024 йил иккинчи ярмида амалга оширилган кенг қамровли фаолияти билан танишишингиз мумкин.
Хулоса қилиб айтганда, аввал ҳеч қаерда чоп этилмаган фотоархивдан кенг фойдаланилган, табиийки, муаллифлари бошқа манбаларда ўртоқлашмаган хотиралар ўрин олган мазкур нашр билан танишган муштарий – Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий мажмуанинг фаол тус олаётган кундалик ҳаёти ҳақидаги тўлиқ ва объектив тасаввурга эга бўлиши шак-шубҳасиздир.

В преддверии 87-летия со Дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан вышел в свет новый номер бюллетеня “Мерос ва ҳозирги замон” (“Наследие и современность”, “Heritage and modernity”), издаваемого Научно- исследовательским и образовательным центром комплекса имени Ислама Каримова. Информационное издание открывают статьи члена Попечительского Совета комплекса, супруги Первого Президента Татьяны Каримовой и руководителя комплекса Темура Ширинова. Большое место в бюллетене отведено искренним воспоминаниям о жизни и деятельности основателя молодого независимого государства, наиболее ярким событиям из новейшей хроники Узбекистана, а также огромной роли Ислама Каримова в формировании правовой системы страны, парламентаризма, развитии избирательного законодательства. Содержится также подробная информация о проведённых комплексом мероприятиях, направленных на популяризацию негаснущего наследия выдающейся исторической личности. |
В статье Татьяны Каримовой “В приоритете – развитие общества” есть такие мысли: “Безусловно, в мире не существует способа построения демократии подходящего для всех стран, таких разных по своей истории, культуре, менталитету, традициям, национальному составу, вероисповеданиям и другим отличиям. Учиться приходится всем в ходе реализации реформ, а обучение не бывает без сложностей и анализа ситуации... “Многие по-разному толкуют понятие демократии. Для меня демократия — это мир, благополучие, равноправие нашего народа”, — утверждает Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Сегодня, в условиях Нового Узбекистана, мы видим как процессы демократизации общества набирают силу, получают дальнейшее осмысление...”.
Дальнейшее логическое развитие эти размышления получили в статье Темура Ширинова “История – основа национальной духовности”. Руководитель комплекса поднимает актуальные вопросы глубокого изучения богатейшей истории Узбекистана в образовательной практике, начиная со школьной скамьи. С этой целью, по его мнению, необходимо реформировать учебники по истории. Такой подход поможет воспитывать молодёжь на основе наследия, завещанного нашими великими предками последующим поколениям.
Интересные факты и мнения содержатся в традиционной рубрике издания “Ёди ҳамиша ёдда” (“Помним и чтим”). В ней - статьи доктора филологических наук Беруний Алимова, председателя правления Международного благотворительного фонда «Олтин мерос», известного журналиста Амиркула Каримова, Заслуженного журналиста Республики Узбекистан Фарруха Расулова, а также стихотворение народного поэта Узбекистана Омона Матжона.
В рубрике “Талқин ва тадқиқотлар” (“Исследования”) размещены научные статьи доктора юридических наук Фозилжона Отахонова, молодых учёных Ойбека Абдумуминова и Хамро Рахмонова, где раскрывается роль Первого Президента в развитии законотворческого процесса, возрождении исторических и духовных ценностей.
В рубрике “Мажмуа ҳаётидан лаҳзалар” (“Из жизни комплекса”) читателю предлагаются материалы, повествующие о различных культурно-просветительских, научно-практических и других мероприятиях, вошедших в обширную программу деятельности Научно-просветительского комплекса во второй половине 2024 года.
Очередной выпуск информационного бюллетеня – это своеобразный путеводитель по страницам новейшей истории Узбекистана, позволяющий глубже изучить этапы становления и развития страны.