Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасига ташриф буюрувчи меҳмонлар оқимини кузата туриб, бир ҳақиқатни эътироф этиш лозим. Бу ерга Биринчи Президентни хотирлаш ёки шунчаки унинг ҳаёти ва фаолиятига қизиқиш билдириб, қадам ранжида қилувчилар сафи шундоғам кўп. Аммо улар орасида – ҳуқуқ-тартибот соҳалари, суд органлари вакиллари, мудофаамиз қалқонлари ва ҳарбийлар айниқса, кўпчиликни ташкил этади. Улар мудом Биринчи Президент, айни пайтда замонавий Ўзбекистондаги хавфсизликнинг тамал тошини қўйган илк Олий Бош қўмондон хотирасини ўзгача ифтихор ва ғурур билан ёдга олишади.
Ҳаётини шу Ватан саодати ва унинг тинчлик-хотиржамлиги, жамиятда адолат мезонларининг устуворлиги йўлида тиккан бу шахснинг энг сўнгги маърузаларидан биридаги “Бизнинг бош мақсадимиз – фақат ҳуқуқий демократик давлат эмас, балки адолатли жамият қуриш. Халқимиз ҳар қандай қийинчиликка чидаши мумкин, аммо адолатсизликка чидай олмайди” деган гаплар ҳам бежизга айтилмаган эди.
Мажмуанинг бу галги меҳмонлари ҳам айнан ҳуқуқ-тартибот ходимлари, аниқроғи, Ички ишлар вазирлигининг Малака ошириш институти тингловчилари бўлди. Меҳмонлар “Бутун оламни жо қилган юрак” кўргазмасида, шунингдек, мажмуа таркибидаги кутубхона билан танишишди.
Кўргазмада улар Биринчи Президент фаолиятига оид турли санъат асарлари – картиналар, портретлар, фотосуратлар ва ҳайкалтарошлик намуналари билан танишиб, мустақиллик асосчиси ва меъморининг шону шавкатга тўлиқ, айни пайтда оддийлик қоришиқ буюклигидан дарак бергувчи ҳаётидан воқиф бўлишди.
Биринчи Президентнинг шахсий кутубхонасидан келтирилган, тарихий шахслар дастхатлари битилган ноёб асарлар, қолаверса, 50 мингдан ортиқ китоб ва 30 мингдан зиёд журналлардан фонддан ташкил топган – Ислом Каримов номидаги кутубхона ҳам бўлғуси адолат посбонларида ўзгача таасурот қолдирди. Бу эса уларнинг ҳайрати акс этган фотолардан ҳам маълум.

ГОСТИ КОМПЛЕКСА – ЗАЩИТНИКИ ПРАВОПОРЯДКА И СПРАВЕДЛИВОСТИ
Наблюдая за потоком посетителей Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова следует отметить один факт. Среди многочисленного потока людей, интересующихся жизнью и деятельностью Первого Президента, немало представителей правоохранительных, судебных органов, военнослужащих, словом тех, кто стоит на страже законности, стабильности и мирной жизни наших граждан. Они всегда с особым почтением и гордостью вспоминают Первого Президента, первого Верховного Главнокомандующего Вооружёнными силами Республики Узбекистан, заложившего основы безопасности нашей страны.
Ислам Каримов, посвятившей всю свою жизнь преданному служению своей стране и народу, идее создания мирного и стабильного общества, в одном из последних выступлений отметил: «Наша главная цель — построить не только демократическое правовое государство, но и справедливое общество. Наш народ может вынести любые трудности, но терпеть несправедливости не будет».
Очередными гостями Комплекса стали сотрудники правоохранительных органов, а точнее, слушатели Института повышения квалификации Министерства внутренних дел Республики Узбекистан. Они с интересом знакомились с выставкой «Сердце, вместившее Вселенную», а также с деятельностью библиотеки, входящей в состав Комплекса.
Развёрнутая в галерее экспозиция познакомила посетителей с различными произведениями искусства— картинами, портретами, фотографиями и скульптурами, посвящёнными жизни и деятельности Первого Президента.
Беседа о наследии Ислама Каримова продолжилась в библиотеке, носящей его имя. Уникальные произведения из личного фонда Первого Президента с автографами исторических личностей, а также более 50 000 книг и более 30 000 журналов — всё это произвело особое впечатление на защитников правопорядка. Об этом свидетельствуют и фотографии, запечатлевшие наиболее яркие и эмоциональные моменты содержательной экскурсии.