БМТ пештоқи узра Ўзбекистон байроғи қадалганига роппа-роса 32 йил бўлди. Айнан 1992 йил 2 март куни ватанимиз дунёдаги энг нуфузли ташкилот – Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тенг ҳуқуқли аъзоси бўлди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда, “1945 йилда ташкил этилганидан буён БМТ халқаро миқёсда тинчлик ва хавфсизликни сақлаш, барқарор ривожланишни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантиришда марказий мувофиқлаштирувчи роль ўйнайдиган чинакам универсал халқаро тузилма” билан давом этаётган ҳамкорлигимиз ўзига хос динамикага эга.
Бу ҳамкорликка қўйилган тамал тоши эса бевосита Биринчи Президентимиз Ислом Каримов фаолияти билан боғлиқ. Унинг мамлакат мустақиллиги асосларини мустаҳкамлаш, жаҳон давлатлари билан тенг ва ўзаро манфаатли алоқаларни боғлаш йўлидаги қатъий саъй-ҳаракатлари боис, БМТга аъзолик ва ташкилот доирасидаги устувор йўналишлар 1992 йилданоқ белгилаб олинган эди.
И.Каримов тенг ҳуқуқли аъзоликка бир йил тўлган 1993 йилда БМТ Бош ассамблеясининг 48-сессиясида иштирок этиб, нутқ сўзлади. У ўзининг илк нутқидаёқ Марказий Осиё минтақасидаги ўша даврда ҳукм сурган нотинч вазиятга – бутун дунё эътиборини жалб этиб, “Минтақамизнинг ўзига хос хусусияти, унинг геосиёсий ўрнидан келиб чиққан ҳолда шуни айтиш жоизки, ҳодисаларнинг салбий тус олиши, минтақанинг дунёдаги “улкан беқарорлик омилига” айланишига туртки бўлиши мумкин” - дея куюниб таъкидлаган эди.
Дарвоқе, Биринчи Президентнинг Ўзбекистон етакчиси ўлароқ шундан кейинги қарийб чорак асрлик онгли умри – юрт тинчлиги, Ватан тараққиёти, халқ манфаати каби олий мақсадлар йўлида кечди.
Турли йилларда Ўзбекистонга олий ташриф билан келган БМТ бош котиблари – Кофи Аннан, Пан Ги Мун, Антониу Гутерришлар билан амалга оширилган музокаралар ва уларнинг натижалари ҳам – истиқлолнинг илк йилларида ўрнатилган ўша самимий алоқалар маҳсулидир.

ПАРТНЁРСТВО ВО ИМЯ МИРА
Прошло ровно 32 года с тех пор, как флаг Узбекистана был поднят перед штаб-квартирой Организации Объединённых Наций в Нью-Йорке.  Начало плодотворному и многоплановому партнерству с самой представительной международной организацией было заложено 2 марта 1992 года.
Как отмечал Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «Со времени создания в 1945 году ООН стала поистине универсальной международной структурой, играющей центральную координирующую роль в сохранении мира и безопасности в международном масштабе, обеспечении устойчивого развития, защите и поощрении прав человека».
Основным направлением сотрудничества Узбекистана с ООН является поддержание активного политического диалога, у истоков которого стоял Первый Президент Ислам Каримов. С момента вступления в организацию Узбекистаном сразу же были определены приоритетные направления взаимодействия. А это борьба за мир и стабильность, предотвращение незаконной торговли наркотическими веществами, предупреждение распространения оружия массового уничтожения, решение экологических проблем и многое другое.
На 48-сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 1993 г. Первый Президент нашей страны Ислам Каримов представил миру Узбекистан, как независимое, демократическое государство. Он одним из первых выдвинул предложение о консолидации сил по совместной борьбы с «чумой» ХХI века – терроризмом, наркобизнесом, а также предложил конкретные меры по формированию в Центральной Азии «пояса безопасности», включая инициативу по объявлению этого региона Зоной, свободной от ядерного оружия.
За пройденный Первым Президентом в качестве руководителя Узбекистана почти в четверть века путь все усилия были направлены на главное – сохранение мира и стабильности в стране и регионе в целом. Все выдвинутые Узбекистаном в рамках ООН инициативы нашли полную поддержку со стороны мирового сообщества.
Результаты встреч и переговоров с генеральными секретарями ООН Кофи Аннаном, Пан Ги Муном, Антониу Гутерришем, посетившими Узбекистан в разные годы, являются наглядным подтверждением тех искренних отношений, которые сложились в первые годы независимости.