2025 йил 6 февраль куни Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида Хотира ҳафталиги доирасида “Ўзбекистоннинг истиқлол ва тараққиёт йўли: иқтисодий ва маънавий юксалиш сари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тарихчи ва сиёсатшунос олимлар, Биринчи Президент билан фаолият юритган шахслар, олий ўқув юртлари, жумладан, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети профессор-ўқитувчилари ва талабалари иштирокида ўтган тадбирда Биринчи Президентимизнинг мамлакат тараққиёт йўлини белгилаш, тарихий ҳақиқатни тиклаб, миллий ўзликни англаш туйғусини шакллантириш ва мустаҳкамлаш борасидаги буюк хизматлари эътироф этилди.
Ёдгорлик мажмуаси раҳбари, тарих фанлари доктори, профессор Темур Ширинов анжуманни очиб бераркан, миллий тарихини, ўзлигини англаган, аждодлари билан фахр-ифтихор туйғуларини туйган халқгина миллий тараққиёт, иқтисодий ва маънавий юксалишнинг изчил йўлига ўтиши мумкинлиги, бу борада эса Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг улуғ хизматлари борлигини аниқ ҳаётий мисоллар билан сўзлаб берди.
Мажмуа Васийлик кенгаши аъзоси, Биринчи Президентнинг рафиқаси Татьяна Каримова Ислом Каримовнинг ҳаётий эътиқоди – Ватанга ва халқига садоқат билан хизмат қилишдан иборат бўлгани, бу борада у ўзини ҳам, атрофдагиларни ҳам аямай меҳнат қилгани ҳақида гапириб, Собиқ Иттифоқ қулаб, мустақилликка эришган мамлакат халқининг моддий ва маънавий эҳтиёжини қондириш йўлидаги заҳматли ва суронли йиллар хотиралари билан ўртоқлашди.
Шундан сўнг сўз олган – Ўзбекистон Миллий университети профессори, сиёсий фанлар доктори Бахтиёр Омон, Тошкент шаҳар ҳарбий кенгаши раисининг маслаҳатчиси Баҳодир Зуҳуров, Ички ишлар вазирлиги Академияси профессори Шариф Қодиров, Ислом Каримовнинг шахсий шифокори Ҳусниддин Муҳамедовлар ўз чиқишларида – мамлакат сиёсий етакчиси ўлароқ Биринчи Президентнинг том маънода миллат тимсолига айлангани, унда миллат яловбардори учун зарур бўлган барча фазилат, яъни ҳар томонлама чуқур билим, жасорат, миллат олдидаги масъулият каби хислатлар жамулжам бўлгани, мустақил Ўзбекистоннинг Биринчи Олий Бош қўмондони сифатида мамлакатнинг тинчлиги ва хавфсизлигини асраш йўлидаги буюк хизматлари, халқаро терроризм хавфи тўғрисида дунёда биринчилардан бўлиб, 1993 йилдаёқ БМТ минбаридан туриб, бонг ургани, халқининг фаровонлиги ва бахти учун ҳатто ўз саломатлигини ҳам ҳеч қачон аямагани тўғрисида тўлқинланиб гапиришди.
Ўта самимий ва илиқ руҳда кечган тадбир давомида иштирокчилар маърузаларда тилга олинган мавзулар, қолаверса, Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолияти бўйича ўзларини қизиқтирган кўплаб саволларга жавоб олишди.
Анжуман сўнгида фаол маърузачиларга мажмуа номидан эсдалик совғалари тақдим этилди. Ўз навбатида иштирокчилар ҳам мажмуа кутубхонасига ўз китобларини тақдим этишди.
Тадбир якунланса-да, қатнашчилар, айниқса, ёшлар кетишга шошилмас, кимдир биров ўзи учун суюкли буюк инсоннинг яқин кишиси суҳбатини кўпроқ олиб қолгиси келар, бошқа бирлари эса суратга тушиб улгуриш учун жони ҳалак эди...
Шу кезда ўйлаб қоласанки, миллатни уйғотган, уни улуғ истиқболга бошлаган шахс – миллат хотирасида абадий яшайвераркан!..

6 февраля 2025 года в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова в рамках Недели памяти состоялся круглый стол на тему «Путь независимости и развития Узбекистана: экономический прогресс и духовное возрождение».
В мероприятии приняли участие историки и политологи, люди, работавшие с Первым Президентом, преподаватели и студенты высших учебных заведений, в том числе Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова.
Открывая встречу, руководитель мемориального комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов отметил, что только народ, понимающий свою национальную историю, самобытность, испытывающий гордость за своих предков, может идти по пути национального, экономического развития и духовного возрождения. Заслуги Первого Президента Ислама Каримова в этих процессах бесценны.
Член Попечительского совета комплекса, супруга Первого Президента Татьяна Каримова отметила: «Свои решения Ислам Абдуганиевич подвергал жесткому анализу и не сомневался в правильности выбранного пути и поставленных целей. Ислам Каримов был человеком, который искренне верил в то, о чём говорил, и делал то, во что верил. "Жить с народом, жить заботами народа", - эти слова были и его жизненным принципом».
Говорят, у каждого поколения, эпохи есть своя память - это история. Курс на возрождение национальных ценностей, истории, традиций, взятый Узбекистаном по инициативе Ислама Каримова с первых лет независимости, оказал огромное влияние на духовную атмосферу общества, формирование исторического мышления. "Возвращение духовных ценностей мы рассматриваем как органический, естественный процесс роста национального самосознания, возвращения к духовным истокам народа, его корням", - писал он в своей книге "Узбекистан на пороге XXI века: угрозы безопасности, условия и гарантии прогресса".
С докладами выступили профессор Национального университета Узбекистана, доктор политических наук Бахтиёр Омонов, Советник Председателя Военного Кенгаша по городу Ташкенту Баходыр Зухуров, профессор Академии МВД Республики Узбекистан Шариф Кадыров, личный врач Ислама Каримова Хусниддин Мухамедов. По мнению спикеров, Первый Президент в буквальном смысле стал символом нации. Он обладал всеми качествами, присущими лидеру, такими, как глубокие знания, мужество, высокая ответственность перед страной и народом. Достаточно вспомнить его большие заслуги в деле сохранения мира и безопасности на посту Первого Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Узбекистана. Ислам Каримов был одним из первых в мире, кто заговорил об опасности международного терроризма с высокой трибуны ООН в 1993 году.
Из зала звучали вопросы. Ответы на них помогли раскрыть новые грани эпохальной личности, сыгравшей ключевую роль в судьбе народа.
По итогам мероприятия выступающим были вручены памятные книги-альбомы, повествующие о жизни и деятельности Первого Президента. В свою очередь, участники подарили свои авторские издания с воспоминаниями о важных событиях в новейшей истории страны.
Эпилогом этой тёплой и искренней встречи стали обмен впечатлениями, памятное фотографирование и множество добрых пожеланий, напутствий. Нынешнее поколение, вдохновлённое жизнеутверждающей философией национального возрождения, которой посвятил свою жизнь великий сын нашего народа Ислам Каримов, продолжает достойно нести негаснущий факел памяти об этой уникальной личности.