ФЕВРАЛЬ ВОҚЕАЛАРИ: ЧОРАК АСР ОЛДИНГИ САБОҚ
Бундан роппа-роса 25 йил олдин – 1999 йилнинг 16 февраль куни Тошкентда мустақил Ўзбекистон тарихидаги илк террористик хуруж содир этилган эди. Мамлакатнинг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳаётига тўғридан-тўғри суиқасд сифатида баҳоланган мазкур терактда 13 киши ҳалок бўлиб, 100 дан ортиқ киши жароҳатланган, Ўзбекистон раҳбарининг ўзи эса бу ҳодисани “давлат ва мустақилликка қарши қаратилган хуруж” деб айтган.
Дарҳақиқат, пойтахтнинг 5 та жойида амалга оширилган бу қонли ҳодисалар – нафақат мамлакат барқарорлиги ва хавфсизлигини, балки унинг Биринчи Президенти шижоати ва қатъиятини, чинакам етакчига хос иродасини ҳам синовдан ўтказди.
Ўша даврда Президент Матбуот котиби вазифасида ишлаган Азамат Зиё хотирлайди: “Президент кабинетидаги зирҳланган ойналар ҳам шикастланиб, тарам-тарам ёрилиб кетди. Шунда мен Ислом акага бошқа жойга кўчишни таклиф қилдим. Бу гапни бир марта менга гапирдинг, бошқа гапирмагин! Бу нафақат менга қаратилган, балки энг аввало, халқимизга, давлатимизга ва мустақиллигимизга қарши қаратилган хуруж. Нима бўлган тақдирда ҳам мен ўз ҳаётий принципларимдан кечмайман”, – деган Ислом Каримов.
Биринчи Президентнинг шахсий фотографи Фарҳод Қурбонбоев ўша воқеаларни шундай ёдга олади: “Портлаш содир бўлиб, ҳамма ёқ остин-устун бўлиб кетган, денг. Содир бўлган воқеа мен учун “адреналин” бўлиб хизмат қилдими, ўша пайт тинмай суратга олаверибман. Шеригим, видео-тасвирчи Ғайрат Шукуровнинг камерасига алланарса учиб келиб тегди ва ускуна ишдан чиқди. Биз, яъни “Давр” тасвирчиси Андрей Слободкин билан иккаламиз, у шўрликнинг елкаси яраланиб, қонаб кетганига қарамай, фото ва видеога олаверганмиз. Дарвоқе, бугун, ўша кунлар ҳақида ҳикоя қиладиган тасвир ва фотолар – иккаламизнинг фавқулодда ижод маҳсулимиз ҳисобланади. Майдонга Ислом Каримов кириб келган пайтдаги ич-ичимдан пайдо бўлган хотиржамлик, қаноатни эсласам, ҳозир ҳам ҳаяжонланиб кетаман. Шунда гувоҳи бўлганим – фавқулодда оғир ҳолатларда – юрт етакчиси яқинингда турганлигининг ўзи одамлар учун далда бўлиб, куч бераркан”.
Ўшанда воқеа жойидан туриб, телевидение орқали халққа қарата, “Ҳозирги пайтда энг асосий вазифамиз – ваҳимага тушмаслик. Бизнинг – тартибни тиклаш, керак бўлса, бу ярамасларнинг қўлларини кесиб ташлаш учун кучимиз етарли”, – дейди Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти.
Табиатан ўта қатъиятли, боз устига, мустақиллигига бир неча йил тўлиб, тараққиёт йўлидан эндигина атак-чечак қила бошлаган Ўзбекистон аҳлининг – тинч-тотувлиги ва хавфсизлиги учун кафил сифатида сиёсат майдонига чиққан давлат раҳбари машъум воқеадан сўнг ҳам ўша кунги режалаштирган ишни ортга сурмайди. Яъни Вазирлар Маҳкамасининг йил якунларига бағишлаб ўтиши керак бўлган йиғилишини – Олий Мажлис биносида ўтказади. Буниси энди – чинакам жасорат эди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ҳам – Биринчи Президентнинг йиллар оша қадр-қимматини йўқотмайдиган бу каби жасорати ва принципларини юксаб баҳолаб, шундай дейди: “Орадан йиллар, асрлар ўтади. Лекин буюк Йўлбошчимизнинг мустақил Ўзбекистон давлатини барпо этиш ва уни ҳар томонлама равнақ топтириш йўлидаги беқиёс жасорати ва тарихий хизматларини халқимиз ҳеч қачон унутмайди”.

Ровно 25 лет назад – 16 февраля 1999 года в Ташкенте был совершен первый в истории независимого Узбекистана теракт. В результате теракта, который расценивается как прямое покушение на жизнь Первого Президента страны Ислама Каримова, погибли 13 человек и более 100 получили ранения.
По сути, эти кровавые события, произошедшие в 5 локациях столицы, подвергли испытанию не только стабильность и безопасность страны, но и мужество и решительность ее Первого Президента.
Азамат Зиё, работавший в то время пресс-секретарем главы государства, вспоминает: "Бронированные окна в кабинете Президента также были повреждены и треснули. Тогда я предложил переехать в другое место. «Ты сказал мне это один раз, больше не говори! Это не только покушение на меня, но, прежде всего, это покушение на наш народ, нашу страну и нашу независимость. Что бы ни случилось, я не отступлю от своих жизненных принципов», - заявил Ислам Каримов.
Фарход Курбанбаев, личный фотограф Первого Президента также является непосредственным свидетелем произошедшего: «Прогремел взрыв, и всё перевернулось с ног на голову. Этот инцидент послужил для меня толчком к действию, и я продолжил в это время фотографировать. Видеокамера моего коллеги Гайрата Шукурова взлетела в воздух, и техника вышла из строя. Мы с видеоопратором телепрограммы «Давр» Андреем Слободкиным продолжали работать несмотря на то, что его плечо было ранено и кровоточило. Кстати, сегодня видеокадры и фотографии, повествующие о тех страшных днях, являются результатом нашего творчества. С волнением вспоминаю те минуты, когда на площадь вышел Ислам Каримов и атмосфера наполнилась спокойствием, уверенностью».
Ислам Каримов выступил с заявлением на площади Мустакиллик. Он призвал население не паниковать и заявил: «У нас хватит сил, чтобы навести порядок, а при необходимости отрезать руки этим негодяям».
Заседание правительства в тот день всё равно состоялось. Оно было перенесено в здание Законодательной палаты, и на нём выступил Ислам Каримов. Это был по-настоящему мужественный шаг истинного лидера.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, высоко оценивая роль Ислама Абдуганиевича Каримова, отмечал, что пройдут годы и столетия, но народ никогда не забудет несравненное мужество и исторические заслуги нашего великого лидера на пути создания и всестороннего развития независимого Узбекистана.