Ҳурматли Татьяна Акбаровна!
Барчангизга маълумки, шу кунларда Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти муҳтарам Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг 80 йиллик таваллуд айёми бутун мамлакатимизда кенг нишонланмоқда.
Мана, ҳозиргина Қашқадарё вилоятида бўлиб қайтдик. Қарши шаҳрида Ислом Абдуғаниевич хотирасига бунёд этилган ҳайкалнинг тантанали очилиши ва эҳсон маросими бўлиб ўтди. Ана шу хотира тадбирларининг давоми сифатида сизлар билан азим Самарқанд шаҳрида, том маънода табаррук заминда яна бир тарихий воқеа муносабати билан тўпланиб турибмиз.
Қадимий Самарқанд диёридаги энг биринчи масжид бўлмиш машҳур Ҳазрати Хизр мажмуаси ёнида Биринчи Президентимизнинг мақбара ёдгорлигининг очилиш маросимида иштирок этмоқдамиз.
Не-не буюк воқеаларга гувоҳ бўлган, қанча-қанча улуғ зотлар мангу ором топган бу кўҳна заминда, Ҳазрати Хизр ва Шоҳи Зинда зиёратгоҳлари ёнига бугун яна бир қутлуғ қадамжо қўшилмоқда.
Ҳаммангиз хабардорсиз, ўзларининг васиятига биноан Биринчи Президентимиз айнан мана шу муборак масканга дафн этилган эди.
Албатта, биз бу ёдгорлик мажмуасини кенг ва катта майдонда, жуда маҳобатли қилиб қуришимиз ҳам мумкин эди. Лекин бир ҳақиқат ҳаммамизга яхши аён: раҳматли Ислом ака ғоят камтарин, самимий, оддий инсон эдилар. Ортиқча ҳашам ва дабдабани ёқтирмас эдилар.
Кўпни кўрган, донишманд халқимиз яхши тушунади: улуғ шахслар хотирасига бунёд этилган ёдгорлик обидаларининг қиммати, аввало, ана шу инсоннинг ўз халқи ва Ватани, келгуси авлодлар олдидаги эзгу ва савоб ишлари, одамлар қалбида қолдирган сўнмас хотираси билан ўлчанади.
Барчамиз гувоҳмиз: Ислом аканинг вафотларидан сўнг бутун юртимиздан, ер юзининг турли ўлкаларидан бу ерга минг-минглаб зиёратчилар оқиб кела бошлади. Шунинг ўзиёқ мустақил Ўзбекистон давлатининг асосчиси, мамлакатимизга 27 йил давомида раҳбарлик қилган Биринчи Президентимиз ўзининг буюк тарихий хизматлари билан халқимиз хотирасида, жаҳон жамоатчилиги ўртасида қанчалик ёрқин из қолдирганини кўрсатади.
Ишончим комил, бугун ушбу мақбара очилиши билан зиёратчилар оқими янада кўпаяди. Бу маскан одамлар, айниқса, ёш авлодимизнинг қадами ҳеч қачон узилмайдиган муқаддас зиёратгоҳга, катта тарбия масканига айланади.
Азиз дўстлар!
Улуғ Юртбошимизга кўрсатилаётган юксак ҳурмат-эҳтиром ҳақида, унинг моҳияти ва аҳамияти ҳақида сўз юритар эканмиз, яқин ўтмишда барчамизнинг юрагимизда оғир яра бўлиб қолган бир воқеа кўз олдимиздан ўтиши табиий, деб ўйлайман.
Биз ўзгаларга қарам бўлиб яшаган мустабид тузум даврида бутун онгли ҳаётини эл-юрт равнақига бағишлаган инсонлар, аввало, республикамиз раҳбарлари хотирасига, афсуски, муносиб иззат-икром кўрсатилмади. Бунинг ўрнига уларнинг шаънига турли туҳмат ва бўҳтонлар ёғдирилганини кекса авлод вакиллари, муҳтарам фахрийларимиз ҳозиргача афсусланиб эслайдилар.
Одамийликни, инсон хотирасини ҳамиша азиз ва муқаддас деб биладиган бизнинг халқимиз бундай адолатсиз ишларни асло қабул қилмайди. Юртимизда бундай номаъқул ишларга энди ҳеч қачон йўл қўйилмайди.
Ватан учун, халқ учун бутун борлиғини бахш этган, ўзини аямасдан, фидокорона хизмат қилган улуғ зотларга юксак эҳтиром кўрсатиш бизнинг мамлакатимизда доимо биринчи ўринда туриши, керак бўлса, ҳаётимиз қоидасига айланиши зарур. Шундагина биз ўз қадр-қимматини чуқур англаган, бошқалар ҳам ҳурмат қиладиган халқ ва миллат сифатида ўзлигимизни намоён қила оламиз.
Қадрли юртдошлар!
Кўз ўнгимизда қад ростлаб турган ушбу бетакрор мажмуа, аввало, мустақиллигимиз асосчиси, истиқлолимиз меъмори бўлган муҳтарам Ислом Абдуғаниевичнинг ўлмас хотирасига халқимизнинг чексиз ҳурмат-эҳтироми ва меҳр-муҳаббатининг амалий ифодаси сифатида барпо этилди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан келган минглаб бунёдкор қурувчилар томонидан қисқа муддатда бу ерда кенг кўламли қурилиш ва ободонлаштириш ишлари амалга оширилди.
Бу муҳташам мақбара мажмуасини қуришда Шарқ олами, хусусан, Ислом Абдуғаниевич жондан севган Самарқанд тарихий обидалари, миллий меъморлик мактабига хос усул ва анъаналар ҳар томонлама ҳисобга олинди. Амир Темур, Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Хожа Аҳрор Валий каби буюк боболаримиз мақбараларининг гумбазлари, ноёб нақшлари ва деворий безакларидан ижодий фойдаланилди.
Ёдгорлик мажмуасини зиёрат қилишда муҳим бир жиҳатга алоҳида эътибор беришингизни сўрар эдим. Мақбара пештоқларига муқаддас Қуръон оятлари ва ҳадис намуналари битилган бўлиб, уларда теран маъно мужассам. Бу илоҳий калималар ҳар қайси инсонни маънавий жиҳатдан покланишга, ҳаётнинг маъно-мазмунини чуқурроқ англашга даъват этиб туради.
Зиёратгоҳ ёнида бунёд этилган ўзбекона гўзал айвон деворларига муҳрланган Биринчи Президентимизнинг ҳикматли сўзларида айтилганидек, инсон бу дунёдан ўтиб кетганидан кейин ҳам унинг эзгу ишлари, эзгу хотираси мангу яшайди.
Бу борада Ислом Абдуғаниевичнинг ўзлари барчамиз учун юксак ибрат ва ўрнак намунаси бўлиб яшадилар, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз.
Фурсатдан фойдаланиб, ушбу мажмуани барпо этишда иштирок этган меъмор ва қурувчилар, пудратчи ташкилотлар вакилларига, бу хайрли ва савоб ишга ҳисса қўшган барча-барча инсонларга, Самарқанд аҳлига ўз номимдан, халқимиз номидан чуқур миннатдорлик билдиришга рухсат этгайсиз.
Азиз ва муҳтарам юртдошлар!
Мард ва олижаноб, бағрикенг халқимиз мустақил Ўзбекистоннинг биринчи раҳбари муҳтарам Ислом Абдуғаниевич Каримовни, ул зотнинг Ватан олдидаги беқиёс хизматларини ҳеч қачон унутмайди.

Выступление Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на церемонии открытия мавзолея Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в городе Самарканде
31.01.2018
Уважаемые жители Самарканда!
Как вам известно, в эти дни по всей стране широко отмечается 80-летие со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, уважаемого Ислама Абдуганиевича Каримова.
Только что мы побывали в Кашкадарьинской области. В городе Карши состоялось торжественное открытие памятника Исламу Абдуганиевичу.
В продолжение этих памятных мероприятий сегодня мы находимся здесь, в прекрасном Самарканде, в этом священном месте в связи с еще одним историческим событием.
Мы собрались на церемонию открытия мавзолея нашего Первого Президента, возведенного рядом с известным комплексом Хазрати Хизр – первой мечетью на древней самаркандской земле.
В этом городе, который был свидетелем ярчайших событий, где многие великие личности нашли вечный покой, рядом с комплексами Хазрати Хизр и Шахи Зинда сегодня появилась еще одна святыня.
Всем вам известно, что по завещанию Первого Президента он был похоронен в этом благословенном месте.
Конечно, мы могли построить мемориальный комплекс на большой площади, как грандиозное сооружение. Но ведь мы помним, что Ислам Абдуганиевич был очень скромным, искренним, простым человеком, не любил помпезности и роскоши.
Наш мудрый, многое повидавший на своем веку народ хорошо понимает: ценность памятников, воздвигнутых в честь выдающихся личностей, измеряется заслугами этих личностей перед своим народом и Родиной, благими деяниями во имя грядущих поколений, тем, какое место они занимают в сердцах людей.
Все мы знаем, что после ухода из жизни Ислама Абдуганиевича сюда стали приезжать тысячи людей со всей страны, разных уголков мира, чтобы отдать дань его памяти. Одно лишь это свидетельствует о том, что основатель независимого государства Республика Узбекистан, Первый Президент, руководивший страной 27 лет, своими великими, поистине историческими заслугами оставил яркий след в жизни нашего народа, пользовался огромным авторитетом в мировом сообществе.
Уверен, что с открытием мавзолея поток посетителей еще больше увеличится. Этот мемориальный комплекс станет священным местом, объектом огромного воспитательного значения, куда всегда будут приходить люди, особенно молодежь.
Говоря о высоком почете и уважении, оказываемом памяти нашего национального лидера, думаю, уместно вспомнить возникшую в недавнем прошлом непростую ситуацию, которая отозвалась болью в наших сердцах.
К сожалению, при бывшем тоталитарном строе заслуги выдающихся личностей, в том числе руководителей республики, посвятивших всю свою жизнь развитию нашего края, не оценивались по достоинству. Вместо этого порой про них распространялись ложь и клевета, о чем и поныне с горечью вспоминают представители старшего поколения, наши уважаемые ветераны.
Наш народ, для которого гуманизм, добрая память о человеке всегда были высшей ценностью, абсолютно не приемлет подобной несправедливости. И впредь такого мы никогда не допустим.
Почитание личностей, самоотверженно служивших Родине и народу, должно стать правилом нашей жизни. Только так мы сможем глубоко осознать свои национальные ценности, которые будут уважать и другие.
Дорогие участники церемонии!
Этот неповторимый мемориальный комплекс, представший перед нами, возведен как практическое воплощение любви и безграничного уважения нашего народа к бессмертной памяти Ислама Абдуганиевича, основателя независимого Узбекистана.
Тысячи строителей со всех регионов страны за короткий срок осуществили здесь широкомасштабную созидательную и благоустроительную работу. При возведении мавзолея использованы традиции восточного, в частности национального, зодчества, на основе которых столетия назад были созданы любимые Исламом Каримовым исторические памятники Самарканда. Источником вдохновения для современных зодчих послужили прекрасные купола, уникальный орнамент и яркие настенные узоры мавзолеев таких наших великих предков, как Амир Темур, Имам Бухари, Имам Мотуриди, Ходжа Ахрор Вали.
Хотелось бы, чтобы при посещении мемориального комплекса вы обратили внимание еще на один важный момент. На порталах мавзолея написаны аяты из Корана и хадисы. Эти священные слова призывают человека к духовному очищению, более глубокому осознанию смысла жизни.
На стенах возведенной вокруг мавзолея прекрасной террасы запечатлены мудрые слова нашего Первого Президента о том, что жизнь быстротечна, но добрые дела человека и память о нем вечны. Действительно, для всех нас ярким примером прежде всего является жизнь самого Ислама Абдуганиевича.
Пользуясь случаем, хочу выразить от имени нашего народа и от себя лично искреннюю признательность архитекторам и строителям, представителям подрядных организаций, участвовавшим в возведении мемориального комплекса, жителям Самарканда, всем, кто внес вклад в это доброе дело.
Уважаемые соотечественники!
Наш мужественный и благородный народ никогда не забудет первого руководителя независимого Узбекистана Ислама Абдуганиевича Каримова, его огромные заслуги перед Родиной.
Пусть будет вечной память нашего дорогого Ислама Абдуганиевича!
Пусть нашему народу, взрастившему такого великого государственного и политического деятеля, всегда сопутствуют счастье и благополучие!