“Халқим, етти иқлим пойини ўпар
Бу сатрлар дилдан тилга кўчганига ҳам, миллатнинг буюк қадриятлари қатори, унинг минг йиллар оша авайлаб-асраб келаётган байрами – Наврўз яна ўша халқнинг ўзига қайтариб берилганига ҳам оз эмас, кўп эмас, 34 йил бўлди.
Яна Наврўз келди. Шунчаки келди эмас, еру кўкни уйғотиб, кўнгилларда энг инжа ҳисларни жўш урдириб, кўкламнинг хуш бўйини, соф ифорларини таратиб келди у. Қувонмай, завқланмай бўладими. Ошиқча таъкид бўлмасину, бу қувончни, бу сурурни, элнинг чинакам ўз байрамини унинг ўзига қайтарган шахс, арбоб – буюк ўзбек ўғлони Ислом Каримов эканини боз яна эслаб ўтмоқни жоиз билдик.
Ҳали мустабид тузум ҳукмрон бўлган, ҳали собиқ марказдаги генераллар шоп-шалопи билан ваҳима қўзғаб турган, ўша марказ тасарруфидаги республикаларни измидан чиқаришни хаёлига ҳам келтирмаган бир даврда – Наврўз қайта тикланди. Президент Ислом Каримовнинг 1990 йил 3 майдаги фармонига мувофиқ, Наврўз – умумхалқ байрами, дея эълон қилиниб, 21 март дам олиш куни этиб белгиланди. 1991 йил 12 февраль куни эса Республикада Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва ўтказиш ҳақидаги Фармон эълон қилинди. Бу – жасорат эмасмиди?..
Истиқлолга эришгач ҳам, унинг илк йиллари осон кечган эмас. Ўта мураккаб, сиёсий ва иқтисодий аҳвол ночоргина бўлиб турган паллаларда ҳам Наврўздек қадрият, дея куйиб-пишиш, фақат у эмас, Амир Темур, Мирзо Улуғбек, Жалолиддин Мангуберди ва бошқа ўнлаб буюк боболар хотирасини абадийлаштириш, меросини ўрганиш йўлидаги ишларни санаб адоғига етолмайсан. Булардан кўзланган мақсад нима эди, деган савол уйғонади-да...
Ҳа, яшанг. Айнан миллатни уйғотиш керак эди, элни бирлаштириш керак эди, халқни – буюк ғоялар, ягона мафкура йўлида сафарбар қилмоқ лозим эди. Наврўз шу улуғ вазифани ҳам уддалади. Чунки Ислом Каримов таъбири билан айтганда, “минг йиллар аввал – “Авесто” даврида пайдо бўлган Наврўзи олам халқимиз учун энг кўҳна, асл миллий, шарқона янги йил дебочаси сифатида доимо соғиниб, ардоқлаб қарши оладиган, ҳар қайси уйга шодлик ва хурсандчилик олиб келиши, ўша замонлардан буён халқимизга мансуб бўлган анъана ва қадриятларни безавол сақлаб келиши билан барчамизга қадрли ва азиздир”.
Ислом Каримов Наврўзнинг маънавий аҳамиятини, унинг фалсафасини чуқур англагани боис ҳам бу масалага жиддий қараган. Ва бу улуғ байрам воситасида элни бирлаштиришнинг уддасидан чиққан ҳам. Ўтган йиллар давомида Наврўз мазмунан янада бойиди, халқимизнинг қадим маданияти, эзгу фазилатлари тимсолига айланди.
Ўша йиллар фотохроникасига назар ташлаб, том маънодаги Наврўзий кайфиятни илғаш, ўз етакчиси билан байрамни нишонлаётган бахтиёр одамлар нигоҳига боқиб, айёмнинг нечоғли сурурли ўтганини сезиш қийин эмас.
Ўша сурур, ўша кайфият бугунги ўтаётган байрамларда ҳам зоҳир бўлаётгани табиий. Чунки ўзлигини англай бошлаган улус – уни кўз қорачиғидек авайлайди. Минг йиллик Наврўз эса ўзининг асрий вазифаларини адо этишда давом этмоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев айтганидек: “Янги Ўзбекистон ғояси – бу 36 миллионли катта халқимизнинг азм-у қарори, унинг ҳаёт мазмунидир. Бу олижаноб мақсад Наврўзи олам фалсафаси ва қадриятлари билан ғоят уйғун ва ҳамоҳангдир”.
Биз эса, ўз навбатида, барча юртдошларимизни улуғ байрам билан қутлаб, “Юртимизга хуш келдинг, Наврўзи олам!” деймиз.

«Так много этот день даёт:
Вот уже 34 года как поэзия Навруза вновь зазвучала в сердцах узбекистанцев, а вместе с ней в каждый дом пришёл долгожданный праздник с тысячелетней историей. Он пришёл и приумножил его богатые традиции, обычаи, пробудил самые светлые чувства и надежды.
Древний и вечно молодой Навруз был возрождён по инициативе выдающегося сына узбекского народа Ислама Каримова, который глубоко понимал духовное значение, философию и просветительскую роль этого яркого праздника. Такое смелое решение было принято на фоне запрета в Советском Союзе на празднование Навруза на официальном уровне.  Навруз не только вернулся в наш край, но и  Указом Первого Президента от 3 мая 1990 года был объявлен национальным праздником, а 21 марта – выходным днём.
Признание и широкое празднование Навруза было также важным шагом в укреплении его международного статуса.  30 сентября 2009 года он был включен ЮНЕСКО в список нематериального культурного наследия человечества. 19 февраля 2010 года 64-я сессия Генассамблеи ООН единогласно приняла резолюцию о том, чтобы отмечать 21 марта, как Международный день «Навруз».
Но главное, лидер Узбекистана с помощью Навруза  сплотил народ во имя достижения великих целей. Именно Навруз стал благодатной почвой для ростков  духовной зрелости узбекистанцев.
Как отмечал Первый Президент: «Появившийся тысячелетия назад, еще во времена „Авесты“, Навруз для нашего народа — это поистине национальный, всегда ожидаемый с нетерпением, самый любимый праздник, знаменующий начало Нового года по восточному календарю. Навруз для всех нас дорог тем, что в каждый дом приносит радость и веселье, бережно сохраняет многовековые традиции и ценности нашего народа»,
Вглядываясь в фотохронику тех лет, погружаешься в приподнятую атмосферу главного праздника весны. Настроение Навруза – в счастливых лицах людей, празднующих его вместе со своим лидером.
Радостный дух Навруза – и в сегодняшних торжествах, настроении людей. Потому что нация, осознавшая свою идентичность, хранит эти непреходящие ценности, как зеницу ока. Так, древний Навруз, продолжая свою созидательную миссию, несёт людям свет и добро.
Как сказал Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «Построение Нового Узбекистана – это твердое решение всего нашего 36-миллионного народа, ставшее смыслом его жизни. И эта благородная цель полностью созвучна философии и ценностям Навруза».
Поздравляем всех наших соотечественников с великим праздником и говорим: «Добро пожаловать,  Навруз!»