Бу – мамлакатимиз Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 85 йиллигига бағишлаб, ижтимоий тармоқларда турли қатлам вакиллари бўлмиш ижодкор ёшлар ўртасида ўтказилган танлов номи. Унда эса халқимизнинг улуғ сиймога нисбатан меҳри акс этган.
Танловда турли ҳудудлардан келган – боғча тарбияланувчиларидан тортиб, мактаб ўқувчиларича, талабалардан тортиб, педагоглар, ҳатто кекса авлод вакилларига қадар иштирок этишди. Иштирокчиларни бирлаштирган маслак ягона, у ҳам бўлса – пойдевори мустаҳкам давлатга асос солган, ҳар бир ватандошимиз тақдирида из қолдирган тарихий лаҳзаларнинг том маънодаги сабабчиси бўлмиш буюк инсон хотирасини муносиб эъзозлаш, унга ҳурмат бажо келтириш.
Танлов қатнашчилари Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий мажмуада илиқ қарши олинди. Улар Биринчи Президент ҳаёти ва фаолиятининг жўшқин ва тарихий лаҳзаларидан ҳикоя қилувчи “Бутун оламни жо қилган юрак” фотокўргазмаси билан танишишди.
Ғолибларни тантанали тақдирлаш маросими эса мажмуанинг Ислом Каримов номидаги кутубхонасида бўлиб ўтди.
Мажмуа Васийлик кенгаши аъзоси, Биринчи Президентнинг рафиқаси Татьяна Каримова ўз табрик сўзида “Улуғ инсон хотирасига бағишланган танловни ўтказиш меъморий мажмуамиз учун ўзига хос анъанага айланиб қолди. Ҳар гал қатнашчилар сони ошиб бораётгани эса – алоҳида қувончли. Шахсан мен учун ҳар бирингиз ғолибсиз. Барчангизга – меҳнатингиз, истеъдодингиз ва маҳоратингиз, энг асосийси, Ислом Каримов хотирасига бўлган меҳр-муҳаббатингиз учун ташаккур билдираман”, – дея таъкидлади.
Мажмуа раҳбари Темир Ширинов, айни пайтда тарихчи олим сифатида, Ўзбекистоннинг буюк кечмишига мурожаат қиларкан, мозийда из қолдирган улуғ аждодларимиз ҳақида сўз юритди. Шунингдек, И.Каримовнинг ўзбек халқи тарихидаги буюк хизматларини санаб, унинг генетик конституцияси куч-қудрати эвазига амалга ошган воқеалар – тарихимизда камдан-кам учрайдиган ноёб ҳодиса эканини мисоллар билан баён этди.
Кутубхона мудири Дилором Шукурова эса бу галги танловнинг ўзига хос жиҳатлари хусусида тўхталди. Бу гал ғолиблар “Энг яхши китобхон”, “Энг яхши видеоролик” ва “Фотографига энг яхши изоҳ” номинациялари бўйича тақдирланишди.
Маросимда иштирокчилар суратга олган видеороликлар намойиш этилди, наср ва назм йўналишидаги муаллифлар ўз асарларидан намуналар ўқишди, мўйқалам усталари эса турли услубда ижод этган асарларини тақдим қилишди.
Танлов иштирокчиси Ҳусан Мирзаҳабибов маҳорати кўпчилик эътиборини қозонди. Бу ёш рассом йигит 700 дан зиёд кубик-рубиклар воситасида Ислом Каримов портретини яратган.
Татьяна Каримова ғолибларга – Биринчи Президент ҳаёти ва фаолияти акс этган ноёб нашрлар, китоб-альбомлардан иборат совғаларни тантанали равишда тақдим қилди.
Тадбир ниҳоясидаги фотосессия ҳар бир иштирокчи учун – ғоят самимий ва илиқ хотиралар ила эсланадиган унутилмас лаҳзаларни ўзида муҳрлади.

“ПАМЯТЬ О НЁМ В НАШИХ СЕРДЦАХ”
Уже в самом названии конкурса, посвящённом 85-летию со Дня рождения Первого Президента и организованного молодыми блогерами в социальных сетях отражено отношение людей к выдающейся личности. В нём приняли участие самые широкие слои населения из многих регионов Узбекистана: воспитанники детских садов, учащиеся школ, студенты, педагоги, пенсионеры и многие другие. Все они движимы желанием нести факел памяти о человеке, чьи великие дела заложили основу молодого независимого государства и нового исторического этапа в судьбе каждого узбекистанца.
Победителей конкурсного проекта тепло втречал Научно-просветительский мемориальный комплекс Ислама Каримова. По уникальным страницам из жизни и деятельности  Первого Президента  провела постоянно действующая экспозиция “Сердце, вместившее Вселенную”.
Торжественная церемония награждения победителей состоялась в библиотеке имени Ислама Каримова.
«Проведение Конкурса, посвященного памяти Первого Президента Узбекистана, уже становится традицией для нашего Мемориального комплекса. Приятно отметить, что с каждым разом участников становится больше. Для меня все вы - участники конкурса уже победители. Благодарю каждого за ваш труд, талант и мастерство, а самое главное, за любовь и уважение к памяти Ислама Абдуганиевича Каримова», - отметила в приветственной речи супруга Первого Президента, член Попечительского Совета Научно-просветительского мемориального комплекса Татьяна Каримова.
Руководитель комплекса Темур Ширинов сделал экскурс в историю края, отметив выдающихся личностей, в ряду которых Ислам Каримов, сыгравший неоценимую роль в развитии узбекской государственности на современном этапе.
Заведующая библиотекой Дилором Шукурова рассказала об особенностях нынешнего конкурса. Он проводился по следующим номинациям: “Лучший читатель”, “Лучший видеоролик” и “Лучший комментарий к фотографии”.
На церемонии демонстрировались видеоролики победителей, авторы прозы и поэзии читали свои произведения, молодые художники представили портреты и панно, исполненные в различных стилях.
Особое внимание привлекла работа Хусана Мирзахабибова. Во время мероприятия из более 700 кубиков-рубиков молодой художник сложил портрет Ислама Каримова.
Конкурсантам, получившим призовые места Татьяна Акбаровна  вручила памятные подарки: уникальные издания, книги-альбомы, посвящённые жизни и деятельности Первого Президента.
Фотосессия, состоявшаяся в финале, пополнит личный архив каждого участника незабываемыми мгновениями тёплой и душевной атмосферы данного мероприятия.