Марказнинг норасмий тарзда ўтказилган тақдимот маросими Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг хотирасига бағишланди. Тадбирда Латвиянинг сиёсат ва жамоат арбоблари, ишбилармон доиралар вакиллари иштирок этдилар.
«Итера Латвия» компанияси Президенти Юрис Савицкиснинг эътироф этишича, Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов буюк инсон бўлган: «У нафақат ўз мамлакатини юқори иқтисодий тараққиёт даражасига кўтара олди, балки бутун минтақада Ўзбекистоннинг тинчлик ва барқарорлик кафолатига айланишига эришди. Бизлар Латвияда, Мустақил давлатингизда рўй бераётган иқтисодий ўзгариш ва янгиланишларни ҳайрат билан кузатиб борамиз. Ислом Каримов сиёсатининг бардавомлиги бизни қувонтиради. Латвияда кўпчилик Ўзбекистон ва унинг халқини ҳурмат қилади ва яхши кўради»-дея таъкидлади жаноб Савицкис.
Фанлар Академияси Президенти Оярс Спаритис, ўзбек халқи ўзининг Биринчи Президентини бу қадар самимий яхши кўргани ва ҳурмат қилгани учун хурсандман, деди.
«Ислом Абдуғаниевич бундай садоқат ва ҳурматга лойиқ эди. У ҳамиша ўз халқининг фаровонлиги ҳақида қайғурган ва мана шу мақсадга эришишда ҳар қандай тўсиқни енгиб ўтишга тайёр турган. Кучли иқтисодчи сифатида, мамлакат иқтисодиётини юксак даражага кўтаришда ўз билимидан самарали фойдаланган. Шу боис, истардимки, барча давлатларнинг етакчилари Ўзбекистоннинг Биринчи Президентидек иқтисодий маданиятга эга бўлсинлар».
Латвия Президенти Г. Улманис (1993-1999 йиллар), Латвияга 1995 йил июнь ойида Давлат ташрифи билан келган Ислом Каримов билан учрашувимизни доимо илиқлик билан эслайман, деди. Ўзаро ишончга асосланган мулоқот давомида, мустақил республикалар қандай ва қайси йўналишда ривожланиши кераклиги хусусида фикр алмашинувлар кўп бўлган.
«Шунда Ислом Каримов, ҳар бир мамлакат ўз тараққиёт йўлига эга бўлиши керак деган эди. Бир вақтлар аграр республика бўлган Ўзбекистонни ривожланган иқтисодиётга эга, индустрияси тараққий этган, замонавий давлатга айлантириш учун у ўзининг бор кучи ва имкониятини ишга солишини алоҳида таъкидлади.
Бугун биз Ислом Каримовнинг интилишлари, орзу-умидалари хаётга тадбиқ этилиб, ўз натижасини бераётганига гувоҳ бўлиб турибмиз. Аҳоли турмуши фаровонлиги ўсмоқда, тиббиёт, таълим ва спорт соҳаларида юқори кўрсаткичларга эришилди, иқтисодиёт, саноат, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш тармоқларида кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузи юксалмоқда».
Латвиянинг Президенти Андрис Берзиньш (2011-2015 йиллар) таъкидлаганидек, 25 йил давомида давлат раҳбари сифатида Ислом Каримов Ўзбекистон билан Латвия ўртасидаги дўстона муносабатларнинг изчил ривожланишига мислсиз ҳисса қўшган:
«Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти жаноб Каримов билан муносабатларимиз чин инсоний ва ўта самарали бўлган. 2013 ва 2014 йилларда ўзаро давлат ташрифлари бўлиб ўтган. Ушбу муддат ичида алоқаларимиз мустаҳкамланиб, дўстона муносабатларимиз янада самимий тус олган.
Мен жаноб Каримовнинг мамлакатларимиз ўртасидаги долзарб лойиҳалар бўйича қарашларини, шунингдек, минтақалардаги бизларнинг манфаатларимизга тегишли бўлган жараёнларга берган баҳосини ҳамиша юқори баҳолардим.
Доимо Ислом Абдуғаниевични Латвиянинг ҳақиқий дўсти деб билганман, чунки у Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлашга шахсан улкан ҳисса қўшган.
Бунинг учун мен ҳамиша ундан миннатдорман!
Ҳозиргача ёдимда, ўз мамлакатига оид билимларидан ташқари, бу инсон бизнинг тарихимизни ҳам жуда яхши билган. 2013 й. жаноб Каримовнинг Латвияга ташрифи давомида биз биргаликда «Меланхолик вальс»ни тинглаганмиз, ва мусиқанинг таъсиридан, унинг туб моҳиятини чуқур англаганимиздан кўзларимиз ёшга тўлган. Бу эса, биз кўплаб масалаларда яқин бўлганимизни англатади».
«Тақдир мени Ислом Каримов билан икки марта юзлаштирди. Биринчи бор саксонинчи йилларда, биз Политбюрода ишлаётган вақтда. Ислом Каримов ҳамиша ўз халқи манфаатлари нуктаи-назарини ҳимоя қилиб сўзга чиқарди. Ҳар қандай шароитда ҳақиқатни ҳимоя қилар, ҳеч қачон Кремлнинг провакацион ҳаракатлари домига тушмаган.
Мамлакатларимиз Мустақилликка эришгач мен Европарламент депутати ҳамда Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё парламентлари ўртасидаги ҳамкорлик бўйича депутатлар гуруҳи раҳбарининг ўринбосари этиб сайланганман. Бу муддат ичида бир неча марта Ўзбекистонга ташриф буюрганман. Ҳурматли Ислом Каримов раҳбарлигида мамлакатнинг қандай ривожланаётганини кузатганман.
Европарламент депутатлари ва шахсан мен Ўзбекистоннинг Биринчи Президентини минтақадаги барқарорлик кафолати деб ҳисоблардик.
У нафакат кучли Президент, балки жуда доно инсон ҳам эди. Бизларда, Болтиқбўйида бундай инсонлар ҳақида-шарқона доно дейдилар. Мен вафот этган Ўзбекистоннинг Биринчи Президентига бош эгиб таъзим қиламан».
Латвия университетининг Академик кутубхонаси директори Вента Коцере йиғилганлар эътиборини қуйидаги масалага қаратди: Ислом Каримов ўзбек халқининг маънавий қадриятларига, мусулмон динини сақлаш ва тараққий топтиришга, анъана ва удумларга, Ўзбекистоннинг беназир тарихий меросига ҳурмат билан қарашни давлат сиёсати даражасига кўтарди.
«Ислом Каримов шунингдек, мамлакатнинг бугуни ва эртанги кунида ҳал қилувчи куч бўлмиш Ўзбекистон ёшларининг дунёқарашини тубдан ўзгартирган, принципиал жиҳатдан мутлақо янги таълим ҳамда ёш авлодни тарбиялаш тизимини яратиб, ҳаётга татбиқ этишга улкан ҳисса қўшган шахс.
Буюк давлат арбоби Ислом Каримовнинг Ўзбекистон мустақиллигига асос солиш, тинчлик, барқарорлик ва бағрикенглик ҳукм сураётган, изчил ривожланаётган ҳуқуқий, демократик давлат барпо этиш борасидаги улкан ролини инобатга олиб, Латвия университетининг Академик кутубхонаси қошидаги Ўзбек ахборот марказини Ислом Абдуғаниевич Каримов номи билан аташни таклиф қиламан.
«Открытый город» журнали Бош муҳаррири Татьяна Фастнинг эътироф этишича, Ислом Каримов Ўзбекистон халқига улкан мерос қолдирди:
«Мустақил, ҳар қандай сиёсий блоклардан холи, ўз тараққиёт йўлига эга мамлакат босқичма-босқич демократик ўзгаришларни амалга оширмоқда. Фуқаролик жамияти институтларининг роли ортиб, хусусан, маҳалланинг обрўйи мустаҳкамланмоқда. Ўзбекистон иқтисодиёти аввало, аҳоли турмуш даражасини кўтаришга қаратилган, бу ерда жаҳон стандартларига жавоб берадиган ўз таълим ва кадрлар тайёрлаш тизими мавжуд. Энг муҳими, мамлакатда тинчлик ва хотиржамлик, миллатлараро ва динлараро тотувлик, жамиятда ўзаро ҳурмат ва меҳр ҳукмрон».

Неформальное открытие центра был приурочено ко дню памяти Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова. На презентации присутствовали политики, общественные деятели, представители деловых кругов Латвии.
Президент компании «Итера Латвия» Юрис Савицкис отметил, что Первый Президент Узбекистана Ислам Абдуганиевич Каримов был великим человеком: «Он смог поднять не только свою страну на высокий уровень экономического развития, но и добился того, что Узбекистан стал гарантом мира и дружелюбия в целом регионе. Мы в Латвии всегда с восторгом наблюдаем за экономическими достижениями Вашего реально независимого государства. Радует, что политика Ислама Каримова нашла свое продолжение и сейчас. Очень многие в Латвии уважают и любят Узбекистан и его народ».
Президент Академии наук Оярс Спаритис сказал, что он рад за узбекский народ, который так искренне любит и уважает своего Первого Президента.
«Ислам Абдуганиевич был достоин такой любви и уважения. Он всегда думал о благополучии своего народа и ради этой цели не останавливался ни перед чем. В качестве выдающего экономиста он смог эффективно использовать свои знания в подъеме экономики страны на такой высокий уровень. Поэтому желал бы, чтобы все лидеры государств имели такую экономическую культуру, как у Первого Президента Узбекистана».
Президент Латвии Г.Улманис (1993-1999гг). отметил, что с теплотой вспоминает встречу с Первым Президентом Узбекистана Исламом Каримовым во время его государственного визита в Латвию в июне 1995г., в ходе которого состоялся доверительный обмен мнениями о том, как и в каком направлении должны развиваться независимые республики:
«Тогда Ислам Каримов отметил, что каждая страна должна иметь собственный путь развития, и он приложит все усилия для превращения Узбекистана из некогда аграрной республики в современное индустриально развитое государство с динамично развивающейся экономикой. Сегодня мы видим, что эти чаяния, усилия и старания Ислама Каримова воплотились в жизнь и дают свои результаты – повышается благосостояние населения, достигнуты высокие показатели в сферах здравоохранения, образования и спорта, проведены масштабные реформы в отраслях экономики, промышленности, сельского хозяйства и услуг, растет авторитет Узбекистана на международной арене».
Президент Латвии Андрис Берзиньш (2011-2015гг.) отметил, что за 25 лет в качестве главы государства Ислам Каримов внес выдающийся вклад в интенсивное развитие дружеских отношений между Латвией и Узбекистаном:
«С Первым Президентом Республики Узбекистан господином Каримовым у нас были очень хорошие человеческие и плодотворные отношения. Мы обменивались визитами в 2013 и 2014 годах. За это время наши контакты укрепились еще сильнее и сложились дружественные межличностные отношения.
Я высоко ценил видение господина Каримова об актуальных проектах между нашими странами, а также его оценку процессов, происходящих в регионах, подпадающих под наши интересы. Всегда считал, что господин Ислам Абдуганиевич был настоящим другом Латвии, так как он внес огромный личный вклад в укрепление двусторонних отношений Латвии и Узбекистана. Я всегда благодарен ему за это!
Я до сих пор помню, каким он был знатоком нашей истории и культуры, не говоря о знаниях своей страны. В ходе визита господина Ислама Каримова в Латвию в 2013г. мы вместе слушали «Меланхолический вальс», и от впечатления и понимания сущности музыки, у нас обоих в глазах появились слезы. Это означало, что мы были близки во всех отношениях».
Вспоминая свои личные встречи с Первым Президентом Узбекистана, латвийский политик, бывший депутат Европарламента Альфред Рубикc сказал:
Узбекистоннинг Биринчи Президенти билан шахсий учрашувларига оид хотираларини, латвиялик сиесатчи, Европаламентнинг собик депутати Альфред Рубикс куйидагича ифодалади:
«Судьба меня свела меня дважды с Исламом Каримовым. Первый раз, в восьмидесятые годы, когда мы работали в Политбюро и представляли интересы наших стран. Ислам Каримов всегда выступал с точки зрения интереса своего народа. Выступал за справедливость в любой ситуации и никогда не поддавался на какие-либо провокационные действия Кремля.
После обретения независимости наших стран я был избран депутатом Европарламента, заместителем руководителя депутатской группы по сотрудничеству между парламентами ЕС и стран Центральной Азии. За это время я несколько раз посетил Узбекистан. Видел, как страна развивалась под руководством уважаемого Ислама Каримова.
Депутаты Европарламента и я лично считали, что Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов был гарантом стабильности в регионе. Он был не только хорошим Президентом, но и очень мудрым человеком. Как у нас здесь в Прибалтике говорят – по-восточному мудрый. Я склоняю свою голову перед ушедшим Первым Президентом Узбекистана».
Директор Академической библиотеки Латвийского университета Вента Коцере обратила внимание присутствующих на то, что Ислам Каримов поднял на уровень государственной политики уважительное отношение к духовным ценностям узбекского народа, сохранение и развитие религии мусульман, традиций и обычаев, бесценного исторического наследия Узбекистана:
«Ислам Каримов внес огромный вклад также в дело по созданию и воплощению в жизнь принципиально новой системы образования и воспитания молодого поколения, в корне изменившей мировоззрение узбекской молодежи, которая является одной из решающих сил сегодняшнего и завтрашнего дня страны.
С учетом этого, а также, принимая во внимание огромную роль выдающего государственного деятеля Ислама Каримова в обретение Узбекистаном суверенитета и становление в качестве правового демократического и быстроразвивающегося государства, где царят мир, спокойствие и толерантность, предлагаю назвать Узбекский информационный центр при Академической библиотеке Латвийского университета именем Ислама Абдуганиевича Каримова».
Главный редактор журнала «Открытый город» Татьяна Фаст отметила, что Ислам Каримов оставил народу Узбекистана огромное наследие:
«Это суверенная, имеющая внеблоковый статус и собственный путь развития, страна, последовательно осуществляет демократические преобразования. Повышается роль институтов гражданского общества, в частности, авторитет махалли. Экономика Узбекистана направлена, прежде всего, на повышение уровня жизни населения, здесь существует своя система образования и подготовки кадров, отвечающая мировым стандартам. А главное – мир и спокойствие в стране, межнациональное и межконфессиональное согласие, атмосфера взаимного уважения и доброты в обществе».