2018 йил 2 мартда Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо бўлганига 26 йил тўлди. Ушбу кундан бошлаб Ўзбекистон жаҳон ҳамжамиятининг тўла қонли аъзоси ҳисобланади.
Пойтахтимиз Тошкентда БМТ нинг ваколатхонаси очилди, Нью-Йоркдаги БМТ штаб-квартирасида эса – Ўзбекистоннинг ваколатхонаси очилди. Шу даврдан бошлаб республикамиз байроғи ташкилотнинг бошқа аъзолари байроқлари каби БМТнинг Бош биноси олдида хилпираб турибди. Маълумки, БМТ Бош Ассамблеяси сессияси инсоният олдида турган долзарб муаммоларни муҳокама этиш, уларга ечим қидириш масалаларига бағишланади. Бу борада давлатларнинг қарашлари ўртага ташланади, минтақалар ва халқлар манфаатидан келиб чиқиб хулосалар белгиланади. Ўзбекистон тинлик ва барқарорликни сақлаш, экологик муаммоларни ҳал этиш, ижтимоий-иқтисодий ривожланиш каби масалалар доирасида БМТ билан собитқадамлик асосида ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Айниқса фаол сиёсий мулоқотнинг ўрнатилиши Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорлигининг асосий йўналишларидан бирига айланди. Бу жараёнга 1993 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 48-сессиясида Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти асос солган эди. Ўзбекистоннинг БМТга аъзо бўлганининг биринчи кунлариданоқ ўзаро алоқаларнинг устувор йўналишлари белгиланди. Булар тинчлик ва барқарорликка таҳдид солувчи омиллар, одам савдоси, гиёвандликга қарши кураш, оммавий қирғин қуроллари тарқалишини олдини олиш, экологик муаммоларни ҳал этиш, барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш каби масалалардир.
Ўзбекистон БМТ доирасида халқаро ва регионал муаммоларни муҳокама қилиш ва ҳал қилишда фаол иштирок этади. Хусусан, Президент Ислом Каримов ўз нутқларида БМТ нинг 48-(1993 йил сентябрь), 50- (1995 йил октябрь), 55-сессияларда (2000 йил сентябрь) ва БМТ Бош Ассамблеясининг “Минг йилликни ривожлантириш мақсадлари” (2010 йил) саммитида эътиборини Марказий Осиёнинг долзарб масалаларига урғу берди. Ўзбекистон раҳбари ташаббуси билан БМТ томонидан Марказий Осиёда хавфсизлик масалаларини тинч йўл билан ҳал қилишга қаратилган қатор резолюциялар қабул қилинди.
Масалан, 1993 йилда БМТ Бош Ассамблеясининг 48-сессиясида нутқ сўзлаб, И.А. Каримов Марказий Осиёни ядро қуролидан ҳоли зона, деб эълон қилишни таклиф этди. Бу таклиф Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Тожикистон ва БМТ нинг бошқа кўпгина аъзолари томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Марказий Осиё мамлакатлари вакиллари ва халқаро экспертларининг биргаликдаги кўп йиллик ишидан кейин 2006 йил сентябрда Семипалатинск шаҳрида (Қозоғистон) Марказий Осиё мамлакатларининг ташқи-сиёсий идоралари бошлиқлари даражасида “Марказий Осиёда ядро қуролидан ҳоли бўлган зона тўғрисидаги Шартнома” нинг имзоланиши бўлиб ўтди.
Афғонистондаги вазият Марказий Осиё мамлакатлари хавфсизлигининг муҳим аспекти ҳисобланади. Ўзбекистон ташаббуси ва БМТ нинг қўллаб-қувватлаши билан, афғон муаммосини муҳокама қилишга ва регионал хавфсизликни таъминлашга йўналтирилган “6+2” гуруҳи (қўшни мамлакатлар: Эрон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Ўзбекистон, Хитой, ҳамда Россия ва АҚШ) ташкил қилинган эди. Гуруҳнинг биринчи учрашуви 1997 йилда Нью-Йоркда, иккинчиси – 1999 йил июлда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтди. 2008 йил апрелда Бухарестда НАТО саммитида Ўзбекистон раҳбари И.А. Каримов “6+2” тинчлик ташаббусининг яна давом эттирилиши ва кенгайтирилиши ва бу гуруҳга НАТО нинг киритилиши билан унинг “6+3” га айлантирилишининг мақсадга мувофиқ эканлиги тўғрисида таклиф киритди, қайсики, у Афғонистонда вазиятни барқарорлаштириш бўйича биргаликдаги ҳаракатларни аниқлашда кучларни бирлаштиришга ёрдам бериши мумкин эди. Ушбу форматда Афғонистонни реконструкция қилишнинг йирик донорлари – Ҳиндистон, Япония ва бошқа манфаатдор мамлакатларнинг иштироки – янада самаралироқ халқаро диалогга ёрдам бериши мумкин эди.
Ўзбекистон Республикаси БМТ нинг турли ихтисослаштирилган муассасалари ва комитетлари фаолиятида, БМТ нинг Афғонистондаги гуманитар акцияларида фаол иштирок этмоқда. 2002 йил октябрда БМТ нинг Бош котиби Кофи Аннаннинг ва 2010 йилда БМТ нинг ҳозирги Бош котиби Пан Ги Муннинг Ўзбекистонга қилган ташрифлари БМТ билан ҳамкорликнинг муҳим босқичи сифатида намоён бўлдилар. Мулоқотда сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, демократик ислоҳотлар, ҳамда БМТ ни ислоҳ қилиш каби масалалар муҳокама қилинди.
Бугунги кунда Орол муаммоси чинакам умумсайёравий миқёсга эга бўлди, ва шунинг учун Марказий Осиё давлатларининг бу масала бўйича БМТ билан ҳамкорлиги халқаро аҳамиятга эга. 2013 йил 16 сентябрда бўлиб ўтган БМТ Бош Ассамблеясининг 68-сессиясида “Орол қуришининг оқибатларини тугатиш ва Оролбўйидаги экотизимлар ҳалокати олдини олиш бўйича чоралар Дастури” мавзусидаги Ўзбекистоннинг ташаббуси маъқулланди. Дастур БМТ нинг Бош котиби Пан Ги Мун томонидан бутунича қўллаб-қувватланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев жорий йил 2017 сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида иштирок этди ва нутқ сўзлади. Бу тарихий ташриф мамлакатимиз билан БМТ ҳамкорлигининг янги босқичини бошлаб берди. Айтиш жоизки, Президентимиз ўз нутқида уч йўналишдаги – Ўзбекистон, Марказий Осиё минтақаси ва БМТ даражасидаги фикрларини ўртага ташлади, умуминсоний манфаатлар кўзланган таклиф ва ташаббусларни илгари сурди. Президентимизнинг дунёда тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш, БМТнинг халқаро муносабатлардаги ролини ошириш борасидаги фикрлари ҳам долзарб аҳамиятга моликдир. БМТнинг Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро конвенциясини ишлаб чиқиш ва Бош Ассамблеянинг "Маърифат ва диний бағрикенглик" деб номланган махсус резолюциясини қабул қилиш бўйича ташаббуслар, айниқса, тарихий воқеадир.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистоннинг БМТ минбаридан туриб илгари сурган ташаббуслари замонавий дунёнинг бугунги реалликларига тўла жавоб беради. Шу боисдан ҳам улар жаҳонда ўзининг амалий ифодасини топмоқда. Масалан, Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасига ҳурмат бажо келтириш БМТ Бош Ассамблеясининг 71-сессияси кун тартибига асосий бандлардан бири сифатида киритилгани Ислом Каримов нафақат мамлакатимизда, балки минтақамиз ҳамда жаҳонда тинчлик ва барқарорликнинг таъминланишига улкан ҳисса қўшганининг тасдиғи бўлди.

Узбекистан и ООН: четверть века тесного сотрудничества
2 марта 2018 г. исполнилось 26 лет со дня вступления Республики Узбекистан в Организацию Объединенных Наций. С этого дня Узбекистан является полноправным членом мирового сообщества.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем выступлении  19 сентября 2017 г. на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций: «Мы убеждены в том, что Организация Объединённых Наций должна и впредь играть центральную роль в международных отношениях. Узбекистан выступает за её поэтапное реформирование. Считаем, что в соответствии с реалиями современного мира Совет Безопасности необходимо расширить. Поддерживаем предпринимаемые новым руководством ООН шаги по совершенствованию системы её управления. Хочу подтвердить – Узбекистан продолжит тесное партнёрство с структурами ООН».
Основным направлением сотрудничества Узбекистана с ООН является поддержание активного политического диалога, начало которого было положено участием Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова в работе 48-сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 1993 г., где он впервые в истории страны представил независимый Узбекистан. С момента вступления в организацию Узбекистаном сразу же были определены приоритетные направления взаимодействия. Это – вопросы борьбы с угрозами миру и стабильности, незаконной торговлей наркотическими веществами, предупреждения распространения оружия массового уничтожения, решения экологических проблем, социально-экономического развития, защиты прав человека.
В 1996 г. Генеральная Ассамблея приняла Договор о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний.
Зоны, свободные от ядерного оружия (ЗСЯО), также создаются под эгидой ООН. В частности, в превращении по инициативе Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова Центральной Азии в такую зону важное значение имело сотрудничество с ООН.
Безопасность также  связана с проблемами экологии и борьбой с эпидемиями. Через свои отраслевые организации - Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), Программа по окружающей среде, ЮНИСЕФ, Всемирная продовольственная программа, Фонд народонаселения ООН, координирует широкомасштабное сотрудничество среди стран мира по данным направлениям.
Узбекистан посещали Генеральные секретари ООН  Кофи Аннан, Пан Ги Мун, Антониу Гуттереш.  По предложению Первого Президента Ислама Каримова, озвученному в ходе визита в Узбекистан Генерального секретаря ООН Кофи Аннана в октябре 2002 г., был создан Центральноазиатский региональный информационный координационный центр по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (ЦАРИКЦ).
В частности, Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун побывал в Приаралье и непосредственно ознакомился с происходящей здесь экологической катастрофой, влияющей на весь мир. Это имеет важное значение в деле усиления внимания мирового сообщества к глобальной экологической проблеме в Центральной Азии. В ходе визита Генерального секретаря ООН Пан Ги Муна была подписана Декларация о сотрудничестве между секретариатами ООН и ШОС, которая служит важным фактором активизации интеграционных процессов в Центральной Азии, укрепления региональной безопасности. Первый Президент Ислам Каримов подчеркивал, что в достижении Целей развития тысячелетия важное значение имеет защита окружающей среды. За последние сорок лет акватория Аральского моря сократилась в 7 раз, объем воды уменьшился в 13 раз. С учетом того, что Аральский регион обеспечивается водой за счет Амударьи и Сырдарьи, становится очевидным, что сокращение объема их вод наносит вред и без того сложной экологической стабильности.
ООН высоко ценит и поддерживает инициативы Республики Узбекистан по совместной борьбе против терроризма, экстремизма, сепаратизма и наркотрафика, стабилизации ситуации в Афганистане и ее действия по расширению международного сотрудничества в данных направлениях.
Трибуна ООН является хорошим средством для привлечения внимания к глобальным проблемам. На пленарном заседании высшего уровня Генеральной Ассамблеи ООН по Целям развития тысячелетия Первый Президент Республики Узбекистан выступил в числе первых, что свидетельствует об отношении данной организации к нашей стране, уважительном отношении к международным инициативам и предложениям главы нашего государства.
В своей речи на саммите по Целям развития тысячелетия Первый Президент Ислам Каримов остановился на работе в Республике Узбекистан в рамках Целей развития тысячелетия, сотрудничестве нашей страны с ООН, происходящих процессах в Центральной Азии, вопросах региональной безопасности и экологических проблемах, путях урегулирования афганского конфликта. Первый Президент Узбекистана особо отметил, что решению наиболее актуальных проблем сегодняшнего дня препятствуют войны и конфликты и что на примере Афганистана можно видеть тому яркое подтверждение. Для стабилизации ситуации в данной стране необходимо оказать ей экономическую помощь, реализовать социально-гуманитарные и инфраструктурные проекты. Вместе с тем нужно уважительно относиться к многовековым традициям и ценностям афганского народа. В своей речи глава нашей страны изложил свое видение по созданию Контактной группы «6+3» под эгидой ООН.
Речь главы Узбекистана горячо поддержали участники саммита. В мировой печати крупные политики, политологи писали, что Ислам Каримов выдвинул тщательно продуманные, конструктивные предложения. Например, член парламента Великобритании Мадлен Мун поддержала мнение главы Узбекистана о необходимости увеличения социально-экономических и политико-дипломатических составляющих в деле установления мира в Афганистане. Эксперт Института международных отношений Франции Элиан Моссе, подчеркнув, что только в условиях мира и стабильности можно достигнуть Целей развития тысячелетия, отметил полное соответствие намеченным задачам выдвинутых Исламом Каримовым предложений. Ряд экспертов обратил внимание на то, что многолетний опыт по решению комплекса проблем, связанных с Афганистаном, показал невозможность его решения только военным путем и что создание Контактной группы «6+3» под эгидой ООН имеет важное значение.
В рамках Стратегии развития Узбекистана на 2017-2021 гг. одним из самых приоритетных направлений названо укрепление международных связей Узбекистана, мира и стабильности в регионе. Так, США считают, что Узбекистан играет «историческую роль» в обеспечении стабильности в Афганистане, как заявила представитель Госдепартамента Хезер Науэрт в связи с предстоящей 26-27 марта 2018 г. Международной конференцией в Ташкенте по вопросам афганского урегулирования. Это показывает, что рост мирового авторитета Узбекистана тесно связан с его активностью в рамках международных организаций, и в первую очередь – ООН.