ЎЗБЕКИСТОН МУСТАҚИЛЛИГИ З5 ЁШДА
Ўзбекистоннинг давлат мустақиллигига 35 йил тўлди. Мамлакат истиқлоли, энг аввало, халқнинг ўз тақдирини ўзи белгилаш ҳамда тараққиёт йўлини мустақил танлаш ҳуқуқидир. Тарихнинг бу қисқа даврида рўй берган ўзгаришларни эса ҳақли равишда асрларга татигулик дейиш мумкин.
Хотиралар мени 80-йиллар охири, 90-йиллар бошидаги муҳитга бошлайди... Совет Иттифоқининг парчаланиши – ўнлаб йиллар давомида ўрнатилган сиёсий, иқтисодий, маданий, мафкуравий алоқаларнинг узилишига олиб келди. Бутунлай янги мамлакат, янги иқтисодиёт, янги қонунчилик, янги мафкурани яратиш керак эди. Боз устига, фақатгина Ўзбекистон халқларининг манфаатлари ва менталитетига жавоб берадиган эмас, балки жаҳон билан бўйлашадиган, қўшнилар ва ривожланган давлатлар билан ўзаро шериклик ва дўстона муносабатлар ўрнатиш учун шароит яратадиган мутлақо янги бошқарув тизимини йўлга қўйиш зарур эди.
Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти бутун масъулиятни ўз зиммасига олган ҳолда, том маънода йўқ жойдан мустақил давлат қурди. Ўзи кўп бор таъкидлаганидек, у ўша кезлари миллати учун ҳамма нарсани қурбон қилишга тайёр эди. Ёш мустақил давлат тарихининг Ислом Каримов етакчилигидаги дастлабки чорак асрлик даври – бугунги кунда қурилаётган Янги Ўзбекистон учун пойдевор вазифасини ўтади.
Ўшанда илк бор олдимизда турган қанчадан қанча муаммоларни бир вақтнинг ўзида ҳал қилмоқ керак эди. Булар – тинчлик ва барқарорликни таъминлаш, ижтимоий, иқтисодий ва ташқи сиёсат масалаларини ҳал этиш, маънавий-ахлоқий қадриятларни, тарихий меросни тиклаш...
Мустақилликнинг дастлабки йиллариданоқ Ислом Каримов йўналишни аниқ белгилаб олди: Ўзбекистон ўз манфаатлари, шароити ва хусусиятларидан келиб чиқиб, ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётини ривожлантиришга қаратилган ўзига хос ва ўзига мос йўлга эга бўлиши керак. Биринчи Президент ташаббуси билан ишлаб чиқилган демократик давлат ва фуқаролик жамиятини барпо этишнинг ўзбек модели бозор иқтисодиётига ўтишнинг беш тамойилига асосланиб, “Ўзбек тараққиёт модели” номини олди. Кейинчалик у “ўзбек феномени” деб ҳам аталди.
Ўзбекистондек кўп миллатли мамлакатда жамият асосларини мустаҳкамлашда айнан Ислом Каримов улкан тарихий роль ўйнади. У мустақиллик ибтидосидаёқ бўй кўрсатаётган миллатлараро низоларнинг олдини олишга эришди. “Яхши биламизки, бу дунёда миллати, эътиқоди, тилидан қатъий назар, ҳар бир инсон бахтли бўлиш учун туғилади. Бу олий мақсадга эришиш кўплаб саъй-ҳаракатларни талаб қилиши мумкин. Лекин ёруғ ва қувончли бир умид бор, у ҳам бўлса – бахтли оила, фаровонлик, хонадонимиз, қолаверса, бутун юртимиз ободлиги”, - деган эди Ислом Каримов.
Шу ўринда “бағрикенглик” тушунчасига алоҳида тўхталиб ўтмоқчи эдим. Биринчи Президент саховат, оқибат деган тушунчаларни халқимизга хос хусусият, деб ҳисобларди. Ростдан ҳам айни тушунчалар жамиятимизда шаклланган муҳитнинг моҳиятини тўлақонли акс эттиради. Ислом Абдуғаниевич асрлар оша шаклланган бу ҳақиқатни теран англаб етган эди.
Ўзбекистондаги тинчлик, барқарорлик, қўшнилар билан яхши муносабат каби омиллар мамлакатнинг жаҳон ҳамжамиятида муносиб ўринга эга бўлишига имкон берди. Бу қадриятлар бугунги даврда, кенг кўламли бунёдкорлик ишлари олиб борилаётган Янги Ўзбекистонда ҳам устуворлигича қолмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан фуқароларимиз ҳаёт сифатини яхшилаш, фаровонлигини ошириш, ёшларимиз салоҳиятини рўёбга чиқариш йўлида мислсиз имкониятлар, шароитлар яратилмоқда.
Йиллар, асрлар ўтади. Авлодлар алмашади. Аммо миллий давлатчиликни тиклаш, том маънодаги ободлик ва фаровонлик йўлида чексиз имкониятлар эшигини очган мустақиллигимиз ва унинг илк йиллари – жонажон Ватанимизнинг шонли тарихида ҳамиша ёрқин, сўнмас саҳифа бўлиб қолади.

Государственной независимости Узбекистана исполнилось 35 лет. Независимость страны – это, прежде всего, право народа на самоопределение и выбор собственного пути развития. И те перемены, которые произошли в этот короткий по меркам истории период, по праву можно назвать эпохальными. Память возвращает в атмосферу конца 80-х, начала 90-х... Развал Советского Союза сопровождался разрушением привычных сложившихся десятилетиями взаимосвязей: политических, экономических, культурных, идеологических. Необходимо было создавать новую страну, новую экономику, новое законодательство, новую идеологию… Прежде всего было необходимо сформировать абсолютно новую систему государственного устройства, которая должна была отвечать не только интересам, менталитету народов Узбекистана, но и создать условия для интеграции в мировое пространство, установления партнёрских и дружественных отношений с соседями и ведущими странами мира. Первый Президент Узбекистана строил независимое государство буквально с нуля, взвалив на себя весь груз ответственности. Как он подчеркивал, готовый пожертвовать всем ради своей нации. Первые четверть века независимой истории молодого государства под руководством Ислама Каримова стали периодом своего рода закладки фундамента, на котором ныне встраивается архитектура Нового Узбекистана. Решать многоплановые и многоуровневые задачи необходимо было одновременно и впервые. А это: обеспечение мира, стабильности, решение социальных, экономических, внешнеполитических вопросов, возрождение духовных и нравственных ценностей, восстановление исторического наследия… |
В первые же годы независимости Ислам Каримов четко определил позицию - Узбекистан должен иметь свой путь, нацеленный на формирование социально-ориентированной рыночной экономики, отвечающий интересам, условиям и особенностям республики. Инициированная Первым Президентом узбекская модель построения демократического государства и гражданского общества основывалась на пяти принципах перехода к рыночной экономике, которые стали известны как «узбекская модель развития». Позже её назовут «узбекским феноменом».
Именно Ислам Каримов сыграл огромную историческую роль в деле консолидации многонационального общества Узбекистана. Это позволило уже на самой заре независимости затушить возникающие очаги межэтнических конфликтов. «Всем нам хорошо известно, что в этом мире каждый человек, независимо от национальной принадлежности, веры и языка, рождается для счастья. Достижению этой высшей цели множество факторов и условий. Но есть среди них один, делающий нашу жизнь еще более светлой и радостной - это благополучие семейного очага, благоустроенность, процветание дома и всей страны», - подчеркивал Ислам Каримов.
Отдельно хочу остановиться на таком понятии, как «толерантность». Ислам Абдуганиевич считал, что «великодушие» - это главная черта нашего народа. Действительно, именно это понятие наиболее полно отражает весь смысл атмосферы, которая сложилась в нашем обществе. И сам Ислам Абдуганиевич стал неотъемлемой частью души узбекского народа.
Только в условиях мира, стабильности и добрососедства Узбекистан смог занять своё достойное место в мировом сообществе. И сейчас в период масштабного и созидательного строительства в Новом Узбекистане эти ценности остаются главными. По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева сегодня буквально на глазах создаются новые условия качества жизни, роста благосостояния граждан нашей страны, широкие возможности для реализации потенциала молодёжи.
Пройдут годы и века. Придут новые поколения. Но наша независимость, открывшая новые возможности для возрождения национальной государственности, процветания и благополучия, всегда будет яркой, немеркнущей страницей в славной истории нашей любимой Родины.