Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовга тегишли бўлган юзлаб муҳим тарихий ҳужжатлар, шахсий буюмлар, расмлар, суратлар ва видеоматериаллар илк бор кенг оммага ҳавола этилади.
ЎзА мухбири бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси раҳбари, тарих фанлари доктори, профессор Темур Ширинов билан суҳбатлашди.
– Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 25 январда қабул қилинган "Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш тўғрисида"ги ҳамда 2017 йил 25 апрелдаги "Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси фаолиятини ташкил этиш тўғрисида"ги қарорларига мувофиқ изчил ишлар амалга оширилмоқда. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси ташкил этилди. Кўча ва хиёбонлар, меъморий иншоотлар ва таълим муассасаларига у кишининг номи берилди. Биринчи Президентимиз ҳаёти ва фаолиятига бағишланган илмий-маърифий семинарлар ўтказилмоқда.
– Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуаси учун нега айнан Оқсарой қароргоҳи танланди?
– Ислом Каримов шахсининг тарихий ролини абадийлаштириш, шунингдек, Илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасини ташкил қилишнинг ташаббускори Президентимиз Шавкат Мирзиёевдир. Давлатимиз раҳбари мажмуани Биринчи Президентимизнинг собиқ қароргоҳида жойлаштириш, унинг иш кабинетини Ислом Каримов ҳаётлигида қандай кўринишда бўлса, ўша ҳолда ўзгармас қилиб сақлаб қолиш таклифини билдирди.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг тарихий ўрни ва мамлакатимиз кўп асрлик ўтмишидаги улкан хизматларини юксак ҳурмат-эътибор билан муносиб эътироф этди. Хусусан, давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, "Биринчи Президентимиз ўтган асрнинг 90-йилларида кескин муаммолар, миллатлараро можаролар гирдобига тушиб қолган юртимизни ўзининг юксак раҳбарлик салоҳияти, жасорат ва матонати билан мудҳиш фожиалардан омон сақлаб қолди, Ватанимизни катта тараққиёт йўлига олиб чиқди. Бу йўлда ўзининг куч-ғайрати, ақл-заковати, билим ва тажрибасини аямади. Бу, ҳеч шубҳасиз, том маънода қаҳрамонлик ва фидойилик намунаси бўлиб, тарихимизда мангу муҳрланиб қолади".
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасининг умумий майдони 9,6 гектарни ташкил этади. Мажмуа Оқсарой қароргоҳи, кўргазмалар зали, кутубхона, анжуманлар зали ва маъмурий биноларни ўз ичига олади. Ўзбек халқининг ифтихорига айланган Оқсаройда Ислом Каримов музейи ҳам жойлашган.
Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида Буюк Йўлбошчимизнинг ҳайкаллари ўрнатилгани, 2018 йил январь ойида Самарқандда ёдгорлик мажмуасининг очилиши режалаштирилганлиги халқимизнинг унга нисбатан, мамлакатимиз мустақиллигини қўлга киритиш, миллий давлатчилигимизни қуришга қўшган улкан ҳиссасига ҳурмат ва эҳтироми ифодасидир. Бу ёш авлодни Ислом Каримов ҳаёти ва фаолияти мисолида ватанпарварлик, Ватан тақдирига дахлдорлик руҳида тарбиялашга хизмат қилиши шубҳасиз.
– Мажмуа зиммасига қандай вазифалар юклатилган?
– Илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасининг асосий вазифалари Ислом Каримовнинг замонавий Ўзбекистон асосчиси ва меъмори, Ўзбекистоннинг мустақиллик йилларида эришган ютуқлари бунёдкори, мамлакатимизнинг жаҳон ҳамжамиятидаги нуфузини мустаҳкамлаган буюк шахс сифатидаги ҳаёти ва фаолиятини, шунингдек, унинг ахлоқий ва инсоний фазилатларини ўрганишдан иборат. Бундай ёндашув мамлакатимизнинг мустақил давлат сифатида шаклланиши ва ривожланишини намойиш қилиш, аҳоли, аввало ёшлар ва хорижлик меҳмонларни Ўзбекистоннинг мустақил тараққиёт йўли билан таништириш, юртимиз ютуқларини тарғиб қилиш ҳамда ёш авлодни тарихий ва сиёсий маданият руҳида тарбиялашга қаратилган.
Мажмуа ходимлари Ислом Каримов ҳаёти ва фаолияти билан боғлиқ китоб, каталог, буклет ва бошқа материалларни нашр қилиш ва тарқатиш, коллекция ва буюмларни сақлаш, ҳисобини юритиш ва кўргазмаларга қўйиш, музей ашёлари ва тўпламлари маълумотлар базасини шакллантириш, юритиш ва янгилаб бориш билан шуғулланади. Шунингдек, биз музей ашёлари ва тўпламларини босма ва электрон шаклда Ўзбекистон Республикаси Миллий музей фондига киритиш бўйича таклифлар ҳам тайёрлашимиз мумкин.
Ўзига юклатилган вазифаларни ижро этиш мақсадида ёдгорлик мажмуаси халқаро ташкилотлар, жойлардаги давлат ва хўжалик бошқаруви, давлат ҳокимияти ва ўзини ўзи бошқариш органлари, юридик ва жисмоний шахслар билан ўзаро алоқалар ўрнатган. Миллий қонунчиликка мувофиқ, бу ерда тарихий ашёлар, моддий маданият ёдгорликлари ва архив ҳужжатларини муносиб сақлаш, асраб-авайлаш, ҳисобини юритиш, ўрганиш ва улардан фойдаланишни таъминлаш учун барча шароитлар яратилган.
Нашр қилинаётган босма, кинематографик, бадиий ва бошқа материаллар ҳамда маҳсулотлардаги маълумотларнинг тарихий ҳақиқатга мослиги юзасидан эксперт хулосасини тақдим этамиз. Шунингдек, мажмуага Ўзбекистон ва давлат қурилиши соҳасида илмий тадқиқотларни амалга ошириш, маданият, илм-фан, таълим, маърифат, спорт, санъат ва ижод соҳаларида изланаётган ёш истеъдодлар учун грант ва стипендиялар таъсис этиш ва тайинлаш ҳуқуқи берилган.
Мажмуада Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси ва бошқа маърифат масканлари билан ҳамкорлик қиладиган махсус кутубхона ташкил этилди, биргаликда маърифий тадбирлар ўтказилмоқда. Бугунги кунда халқаро музейлар ҳамжамияти манфаатларини ифода этиш, маданий ёдгорликларни ҳимоя қилиш, сақлаш ва етказиш билан шуғулланувчи ICOM халқаро ташкилотига қўшилиш бўйича иш олиб борилмоқда.
Шу билан бир қаторда, мажмуа негизида расмий доиралар вакиллари, мамлакатимиз ва хорижнинг таниқли сиёсат, фан ва жамоат арбоблари иштирокида Ўзбекистон тарихи ва давлатчилигига бағишланган анжуман, симпозиум, семинар, брифинг, давра суҳбатлари, Ислом Абдуғаниевич Каримовни шахсан таниган, билган одамларнинг хотиралари билан танишув кечаларини ташкил этиш кўзда тутилган.
Айни пайтда мажмуа Ўзбекистонда ва чет элларда маданий-маърифий тадбирлар уюштириши, маслаҳат ва бошқа турдаги фаолият билан шуғулланиши мумкин.
– Мажмуа негизида қандай илмий ва маърифий ишлар олиб борилади?
– Мажмуа негизида Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг ҳаёти ва фаолиятини, жумладан, унинг раҳнамолигида амалга оширилган иқтисодий, ижтимоий-сиёсий ва маънавий-маданий ислоҳотларни ўрганиш бўйича илмий тадқиқот ишларини ташкил этиш кўзда тутилган. Шунингдек, Биринчи Президентимизнинг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган диссертация ишларининг илмий мавзулари ишлаб чиқилади ва белгиланган тартибда келишилади.
Ислом Каримов ҳаёти ва фаолиятининг турли жиҳатларига бағишланган маҳорат сабоқлари, ижодий кеча, кўргазма, семинар, илмий-амалий анжуманлар ташкил этиш режалаштирилган. Мактаб, лицей, коллеж ўқитувчилари учун фуқаролик жамияти асослари, давлат бошқаруви назарияси ва амалиёти, миллий ғоя, Ўзбекистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш стратегияси, маънавият асослари, мамлакатимизнинг энг янги тарихи бўйича махсус қисқа муддатли тайёрлов ўқувлари ўтказилади.
– Музейни ташкил этиш ишлари, унда қўлланадиган технологиялар ҳақида сўзлаб берсангиз.
– Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида 2018 йил Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили, деб эълон қилинди. Шундан келиб чиққан ҳолда мажмуа мутахассислари музейга келувчиларни улкан мультимедиа маълумотлари базаси билан таништириш учун музейни энг янги техника воситалари, қўшимча воқелик проекцион тизимлари, кенг форматли экранлар, илғор интерфаол ахборот портлари билан жиҳозлашни режалаштирган. Бугунги кунда Ислом Каримовга бағишланган материаллар жойлаштириб борилаётган сайт фаолият юритмоқда, унда виртуал саёҳатлар ўтказиш учун 3D панорамалар имкониятларидан фойдаланилмоқда.
Музей фонди ва экспозициялари тасдиқланган концепцияга мувофиқ тарихий ашёлар, моддий ёдгорликлар, архив ҳужжатларидан шакллантирилмоқда. Буюк Йўлбошчимизнинг ҳаёти ва фаолиятидан сўзловчи бир неча минг экспонат тайёрлаш кўзда тутилган.
Музей экспозицияси ноёб ҳужжатлар ва Биринчи Президентимизнинг шахсий буюмларидан иборат бўлади. Масалан, бу ерда "Мугунхва" Катта ордени (Корея Республикаси), Италия Республикаси Катта Хоч Соҳибининг "Хизматлари учун" ордени, "Олтин Бургут" ордени (Қозоғистон), Халқаро Олимпия қўмитасининг Олтин медали, Осиё Паралимпия қўмитасининг Олтин ордени, Халқаро ҳаваскорлар самбо федерацияси Олтин ордени ҳамда Ислом Каримов ҳаётлигида сазовор бўлган бошқа мукофотлар намойиш этилади.
Музейда совғалар, эсдаликлар, фото ва видеоматериаллар, расмлар тўплами жамланади. Ислом Каримовга турли материаллардан ишланган ва турфа бадиий услубларда чизилган кўплаб портретлар совға қилингани унга нисбатан улкан ҳурмат-эътибордан далолат беради.
– Мажмуа томонидан Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича қандай тадбирлар ташкил этилади?
– Биринчи Президентимиз таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш доирасида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Абдуғаниевич Каримов фаолиятига бағишланган китоб, Ислом Каримовнинг “Ёшлар бугунги ва эртанги ҳаётимизнинг ҳал қилувчи кучидир”, “Юксак маънавият – енгилмас куч” асарлари, шунингдек, “Президентга мактублар” китоби тақдимотларини ўтказиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, Самарқандда “Ислом Каримов – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг асосчиси” мавзуида халқаро илмий конференция ўтказиш кўзда тутилган. Шунингдек, 2018 йилнинг биринчи чорагида “Ислом Каримов хотирасига бағишланган энг яхши илмий-оммабоп мақола” танлови ғолибларини тақдирлаш маросими ўтказилади. Танлов иштирокчиларининг энг намунали ишлари алоҳида тўпламда нашр қилинади ва мажмуамиз расмий сайтида жойлаштирилади.
Барча таълим муассасаларида бўлгани каби мажмуада ҳам таниқли адиб ва олимлар иштирокида Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти хотирасига бағишланган учрашувлар ташкил этилади.
Буюк шахсларнинг ишлари тарих силсиласи ва бутун халқлар тақдирини белгилаб беради. Буюк давлат арбоби ва сиёсатчи, мустақил Ўзбекистон асосчиси ва Биринчи Президентимиз Ислом Каримов мамлакатимиз тараққиёти, халқимиз маънавияти ва турмуш даражасини юксалтиришга қаратилган улкан бунёдкорлик ишлари ва кенг миқёсли ислоҳотларни амалга оширган шахс сифатида тарих зарварақларида мангу муҳрланади.

Сотни исторически важных документов и личных вещей, картин, фотографий и видеоматериалов, принадлежавших Первому Президенту Узбекистана Исламу Каримову, будут выставлены в Научно-просветительском мемориальном комплексе при Президенте Республики Узбекистан. Впервые широкой публике будут представлены редкие экспонаты, связанные с жизнью и общественно-политической деятельностью Ислама Каримова.
Об этом корреспондент УзА беседует с руководителем Научно-просветительского мемориального комплекса имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова при Президенте Республики Узбекистан, доктором исторических наук, профессором Темуром Шириновым.
- Как известно, в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова» от 25 января 2017 года и «Об организации деятельности Научно-просветительского мемориального комплекса имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова при Президенте Республики Узбекистан» от 25 апреля 2017 года последовательно осуществляется работа по увековечению памяти Первого Президента Республики Узбекистан, его огромного вклада в обретение независимости и построение национальной государственности. В его честь называются улицы и парки, архитектурные сооружения и учебные заведения, а также осуществляется создание Научно-просветительского мемориального комплекса имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
- Почему для комплекса была выбрана резиденция Оксарой?
- Все мы знаем, что инициатором увековечения исторической роли Ислама Каримова, а также создания Научно-просветительского мемориального комплекса выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Именно он предложил разместить комплекс в бывшей резиденции Первого Президента, сохранив кабинет Ислама Каримова в неизменном виде.
Лидер Узбекистана Шавкат Мирзиёев определил историческое место и достойно оценил заслуги Ислама Каримова в тысячелетней истории Узбекистана. В частности, он отметил, что "Первый Президент, благодаря своей несгибаемой воле, уникальному таланту руководителя, отваге и мужеству смог уберечь от страшных трагедий нашу республику, оказавшуюся в 90-х годах прошлого века в пучине чрезвычайно острых проблем, межнациональных конфликтов, и вывел страну на путь динамичного развития. Ради процветания родного Узбекистана он не жалел своих сил и энергии, глубоких знаний и богатейшего опыта. Несомненно, его благие дела будут навечно вписаны в нашу историю как ярчайший пример беззаветного служения Родине".
Общая площадь Научно-просветительского мемориального комплекса имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова составляет 9,6 гектара. В комплекс вошли здания резиденции Оксарой, выставочного зала, библиотеки, конференц-зала и административного корпуса.
Установка памятников великому государственному деятелю в Ташкенте и Самарканде, запланированное открытие в январе этого года мемориального комплекса в Самарканде - все это дань уважения и благодарности народа нашей страны за его огромный вклад в обретение независимости и построение национальной государственности нашей Родины. Несомненно, это будет способствовать воспитанию молодого поколения на примере жизни и деятельности Ислама Каримова в духе патриотизма и ответственности за судьбу Родины.
- Какие основные функции возложены на комплекс?
- В числе главных задач - изучение жизни и деятельности Ислама Каримова как выдающейся личности, основателя и архитектора независимости современного Узбекистана, основоположника укрепления авторитета страны в мировом сообществе, его личных нравственных и человеческих качеств. Такой подход направлен на демонстрацию становления и укрепления нашей страны как независимого государства, ознакомление наших сограждан, прежде всего молодежи, и зарубежных гостей с историей независимого развития Узбекистана, пропаганду достижений нашей страны, а также воспитание молодого поколения в духе патриотизма.
Сотрудники комплекса будут заниматься изданием и распространением книг, каталогов, буклетов, путеводителей и других материалов, хранением, учетом, организацией экспозиций, формированием, ведением и обновлением базы данных музейных предметов и коллекций, связанных с жизнью и деятельностью Ислама Каримова. Также мы можем вносить предложения по включению музейных предметов и музейных коллекций в Национальный музейный фонд Республики Узбекистан в печатном и электронном виде.
Для выполнения возложенных задач мемориальный комплекс осуществляет взаимодействие с международными организациями, органами государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах, самоуправления граждан, юридическими и физическими лицами. В соответствии с законодательством страны здесь созданы все условия для обеспечения должного содержания, сохранности, учета, изучения и использования исторических предметов, памятников материальной культуры и архивных документов.
В рамках своей деятельности мы даем экспертные заключения по информации, содержащейся в издаваемых печатных, кинематографических, художественных и иных материалах и продукции на предмет соответствия исторической достоверности. Также вправе учреждать и присуждать гранты и стипендии для проведения научных исследований в области истории и государственного строительства Узбекистана, а также для поддержки молодых талантов в области культуры, науки, образования, просвещения, спорта, искусства и творчества.
В комплексе создана специальная библиотека, взаимодействующая с Национальной библиотекой имени Алишера Навои и другими библиотеками, в сотрудничестве с которыми проводятся различные мероприятия просветительского характера. Уже сейчас ведется работа по вступлению комплекса в ICOM - международную организацию, представляющую интересы мирового музейного сообщества и обеспечивающую защиту, сохранение, передачу культурных ценностей.
Помимо этого, на базе комплекса предусматривается проведение конференций, симпозиумов, семинаров, брифингов, "круглых столов", встреч с участием официальных лиц, видных политических, научных и общественных деятелей и посвященных истории и государственному строительству Узбекистана, а также ознакомлению с воспоминаниями людей, лично знавших Ислама Абдуганиевича Каримова.
При этом комплекс может проводить культурные и просветительские мероприятия как в Узбекистане, так и за рубежом, консультационную и иную деятельность.
- Какая научная и просветительская работа будет вестись на базе комплекса?
- На базе комплекса планируется организация научно-исследовательской работы по изучению жизни и деятельности Ислама Каримова, в частности, в таких сферах, как экономика, общественно-политическая и духовно-культурная сферы. Наряду с этим будет вестись разработка и согласование в установленном порядке научных тем диссертационных исследований о жизни и деятельности Первого Президента.
Планируется организация мастер-классов, творческих вечеров, выставок, семинаров, а также научно-практических конференций по различным аспектам жизни и деятельности Ислама Каримова. Специально для преподавателей школ, лицеев, колледжей будут организовываться краткосрочные подготовительные курсы по основам гражданского общества, теории и практике государственного управления, национальной идеи, стратегии социально-экономического развития Узбекистана, основам духовности, новейшей истории страны.
- Какая работа проводится по созданию музея и какие технологии будут применяться в нем?
- В Послании Президента Шавката Мирзиёева 2018 год объявлен Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий. Исходя из этого специалисты комплекса для ознакомления посетителей с обширной базой мультимедийных данных планируют оборудовать музей новейшими мультимедийными системами, проекционными системами дополненной реальности, широкоформатными экранами, передовыми интерактивными информационными портами. В настоящее время уже функционирует сайт, на котором размещаются материалы, посвященные жизни и деятельности Ислама Каримова, в том числе используются возможности 3D панорам для проведения виртуальных туров.
В экспозициях музея будут представлены редкие документы и личные вещи Первого Президента Узбекистана. К примеру, здесь будут выставлены Большой орден "Мугунхва" (Республика Корея), орден "За заслуги" Кавалера Большого Креста Итальянской Республики, орден "Алтын Кыран" (Казахстан), Золотая медаль Международного олимпийского комитета, Золотой орден Азиатского паралимпийского комитета, Золотой орден Международной любительской федерации самбо (FIAS), а также другие награды, полученные Исламом Каримовым за годы его жизни.
В музее будет собрана уникальная коллекция подарков, сувениров, фото- и видеоматериалов, картин. О большом уважении к Исламу Каримову свидетельствует и внушительное количество подаренных ему портретов, выполненных из разных материалов и в разных художественных стилях.
- Какие мероприятия по случаю 80-летия со дня рождения Первого Президента Узбекистана запланированы в Научно-просветительском мемориальном комплексе?
- В рамках празднования предусматривается проведение мероприятий по презентации книги "Хроника деятельности Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова", его произведений "Молодежь - решающая сила нашего сегодняшнего и завтрашнего дня", "Высокая духовность - непобедимая сила", а также книги "Письма Президенту".
Кроме того, в Самарканде планируется организовать международную научную конференцию "Ислам Каримов - основатель независимого государства Республика Узбекистан". Также в первом квартале этого года предусматривается проведение церемонии награждения победителей конкурса на лучшую научно-популярную статью, посвященную памяти Ислама Каримова. Лучшие работы участников конкурса будут изданы отдельным сборником и размещены на официальном сайте нашего комплекса.
В комплексе, как и во многих образовательных учреждениях, с участием известных литераторов и ученых будут организованы встречи, посвященные памяти Первого Президента.
Деяния великих личностей определяют движение истории и судьбу целых народов. Выдающийся государственный и политический деятель, основатель и Первый Президент независимого Узбекистана Ислам Каримов осуществил колоссальную созидательную работу и широкомасштабные реформы по развитию нашей страны, повышению духовности, уровня жизни народа.