XXR xukumatining Yevroosiyo ishlari boʼyicha maxsus vakili Li Xuey, Xitoy va Oʼzbekiston munosabatlarini rivojlantirishga bagʼishlangan simpoziumda ishtirok etdi.
Bu yil Oʼzbekiston bilan Xitoy oʼrtasida diplomatik munosabatlar oʼrnatilganiga 30 yil toʼldi. Oʼtgan yillar davomida oʼzaro aloqalarni taraqqiy toptirishda katta yutuqlarga erishildi.
Li Xueyning aytishicha, Xitoy raxbariyati bundan buen ham, Oʼzbekiston bilan strategik hamkorlikni rivojlantirish tarafdori. Uning taʼkidlashicha, mamlakatlarimiz, koʼptomonlama yaxshi qoʼshnichilik tamoyillarini mustahkamlashda, barqarorlik va taraqqiyotni taʼminlashda Yevroosiyo hududida oʼziga xos muzokaralar maydoniga aylangan Shanxay tashkilotining asoschilaridir.
Oʼzbekistonga tashrifi chogʼida janob Li Xuey Islom Karimov nomidagi yodgorlik majmuasiga kelib, «Butun olamni jo qilgan yurak» koʼrgazmasini koʼzdan kechirdi.
U faxriy mehmonlar kitobiga quyidagi dastxatni yozib qoldirdi: «Men hurmatli Prezident Islom Karimovga, Xitoy bilan Oʼzbekiston oʼrtasidagi ikki tomonlama doʼstlik aloqalarini rivojlantirishga qoʼshgan ulkan hissasi uchun chuqur minnatdorligimni bildiraman. Li Xuey, 4 yanvarь 2022 yil».

Спецпредставитель правительства КНР по делам Евразии посетил мемориальный комплекс имени Ислама Каримова
07.01.2022
Спецпредставитель правительства КНР по делам Евразии Ли Хуэй принял участие в симпозиуме, посвященном развитию отношений Китая и Узбекистана.
Узбекистан и Китай в этом году празднуют знаменательную дату – 30-летие установления дипломатических отношений. За это время Пекин и Ташкент достигли огромных успехов в развитии дружественного и стратегического взаимодействия.
Как сказал Ли Хуэй, власти КНР намерены и дальше развивать стратегическое партнерство с Узбекистаном. Он также отметил, что наши страны являются основоположниками Шанхайской организации сотрудничества, которая является уникальной площадкой для продвижения универсальных принципов добрососедства, обеспечения стабильности и устойчивого развития на огромном пространстве Евразии.
В ходе визита в Узбекистан господин Ли Хуэй, посетил мемориальный комплекс Ислама Каримова в Ташкенте. Высокий гость с большим вниманием ознакомился с экспозицией выставки «Сердце, вместившее Вселенную».
В книге для почетных гостей он оставил автограф со следующими словами: «Я хотел бы выразить глубокую признательность многоуважаемому Президенту Исламу Каримову за выдающийся вклад в дело развития дружбы и двусторонних отношений между Китаем и Узбекистаном. Ли Хуэй, 4 января 2022 года».