Mazkur ijodiy tuzilma faoliyatining asosiy yo‘nalishi, Qozog‘iston Prezidentining hayoti va faoliyati to‘g‘risida maxsus videofilmlar tayyorlash.
Teleradiokompleks rejisseri Dina Abdraxmanovaning so‘ziga ko‘ra, ayni paytda, O‘zbekiston-Qozog‘iston davlatlari hamkorligining yangi bosqichi, Prezidentlar Shavkat Mirziyeyev va Nursulton Nazarboyevning o‘zaro munosabatlari, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stona aloqalarning tarixi va istiqboli mavzuida videofilm suratga olinmoqda.
Unda bevosita O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomi bilan bog‘liq sahifalarga ham o‘rin ajratilgan.
Qozog‘istonlik ijodkorlar shuningdek, Samarqand shahriga safar qilib, Islom Karimovning maqbarasida hamda shaharning diqqatga sazovor joylarida bo‘lib, tarixiy obidalarni suratga oladilar.

Мемориальный комплекс посетили сотрудники Телерадиокомплекса Президента Республики Казахстан
18 июня Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова посетили сотрудники Телерадиокомплекса Президента Республики Казахстан, основная задача которого – съемка специальных видеофильмов о жизни и деятельности Руководителя Казахстана.
Как сообщила режиссер Телерадиокомплекса Дина Абдурахманова, в настоящее время они работают над созданием видеофильма о новой странице сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном, о взаимоотношениях Президентов наших стран Ш.М.Мирзиёева и Н.А.Назарбаева, а также об истории и перспективах дружественных связей между нашими народами.
Казахстанская творческая группа также намеревается посетить Самарканд для съемки сюжетов о мавзолее Ислама Каримова и о достопримечательностях города.
Гостям была вручена книга-альбом «Ислам Каримов – основатель независимого Узбекистана» с автографом супруги Первого Президента Узбекистана Татьяны Акбаровны Каримовой.