Ma’lumki, shu kunlarda dunyoning nigohi ko‘hna va boqiy shahrimiz, dunyo gavharlari ichra nodir mo‘jiza bo‘lmish Samarqandga qaratilgan. Bu yerda YUNЕSKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Mazkur sessiya so‘nggi 40 yil ichida ilk bor Parijdagi bosh qarorgohdan tashqarida va birinchi marta Markaziy Osiyoda o‘tkazilayotgani bilan tarixiy ahamiyat kasb etadi. 190 dan ortiq davlat va xalqaro tashkilotlardan 2 ming 800 dan ziyod vakil, jumladan 70 ga yaqin yuqori darajali shaxs ishtirok etayotgan bu forum mintaqaning eng nufuzli xalqaro anjumanlaridan biriga aylandi.
Anjuman insoniyatning tarix solnomasiga gumanistik g‘oyalar, nodir bilimlar, sivilizatsiyalararo muloqot markazi sifatida kirgan Samarqand shahrida o‘tkazilayotganida ham chuqur ramziy ma’no bor. Anjumanning tantanali ochilish marosimida ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev alohida qayd etganidek, “Bu qadimiy kent azaldan bashariyatning buyuk kashfiyotlari beshigi, ilm-fan, adabiyot va madaniyat gullab-yashnagan maskan bo‘lgan. Birgina misol. Ulug‘ hukmdor va alloma Mirzo Ulug‘bek barpo etgan rasadxona gumbazlari ostida noyob yulduzlar jadvali yaratilgan. Bu jadval keyinchalik Kopernik va Kepler kabi mashhur olimlarning ilmiy kashfiyotlari ochilishiga xizmat qilgani tarixdan yaxshi ma’lum”.
Uch ming yillik shonli o‘tmishga ega, Buyuk ipak yo‘lining durdonasi bo‘lgan, millat va elatlarning tinchlik va do‘stlik makoni – muazzam Samarqand bugun talay xalqaro voqeliklarga guvoh bo‘layotir: ko‘plab oliy darajadagi uchrashuvlar, xalqaro konferensiyalar va madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazilmoqda. Xalqaro mashvarat doirasida kuzatilgan xuddi shunday anjumanlardan biri – 5 noyabr kuni bo‘lib o‘tgan “Samarqand: 3000 yillik meros” xalqaro konferensiyasidir.
O‘nlab xalqaro miqyosda tanilgan tarixchi olimlar va jamoat arboblari, YUNЕSKO Butunjahon merosi markazi direktori va keng jamoatchilik qatnashgan mazkur anjumanda Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi rahbari, tarix fanlari doktori, professor Temur Shirinov ham ishtirok etdi va ma’ruza qildi.
Mamlakatimizning eng qadimiy tarixi bo‘yicha sanoqli allomalardan biri bo‘lgan olimning mazkur anjumandagi ishtiroki bejiz emas. Chunki u o‘z davrida Samarqanddagi O‘zbekiston FA Arxeologiya institutining direktori o‘laroq, bir qator ko‘zga ko‘ringan olimlar va sohaning yetakchi mutaxassislari bilan hamkorlikda Birinchi Prezident va keng jamoatchilikka ko‘hna shaharning tarixi sovet olimlari talqin qilganidek, 2 yarim ming yillikka emas, balki ancha olisroq, balki uch ming yillarga borib taqalishini ilmiy jihatdan asoslab bergan edi.
Olim “Samarqandga – 3000 yil. Sharqdan nur: Afrosiyob – abadiylik chorrahasi” deb nomlangan ma’ruzasida ko‘hna kentning Ipak yo‘li markazi sifatidagi o‘rni, shuningdek, miloddan avvalgi II ming yillikdan buyon fan, madaniyat va shaharsozlik taraqqiyotining uzviy markazi sifatidagi ahamiyati to‘g‘risida ilmiy dalillar bilan so‘z yuritdi.
Anjumanda shuningdek, “Zarafshon vodiysida shaharsozlik madaniyatining shakllanish xususiyatlari”, “Ko‘ktepa va Afrosiyob: qadimgi yozma manbalardagi o‘zaro bog‘liqlik”, “Qadimgi So‘g‘dda dehqonchilik, shahar va davlatchilikning paydo bo‘lishi” kabi va boshqa mavzularda ilmiy ma’ruzalar tinglandi.
YUNЕSKO Bosh konferensiyasi o‘z ishini davom ettirmoqda. Bunday nufuzli forumning mamlakatimizda o‘tkazilayotgani esa tashkilotga a’zo davlatlarning Uchinchi Renessans poydevori qo‘yilayotgan Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli, samarali islohotlarga bo‘lgan yuksak ishonchining yorqin ifodasidir.

САМАРКАНД: 3000-ЛЕТНЕЕ НАСЛЕДИЕ
В эти дни в древнем Самарканде, на перекрёстке культур и цивилизаций проходит 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО — историческое событие, которое впервые за последние сорок лет организовано за пределами штаб-квартиры организации в Париже и впервые — в Центральной Азии. Проведение столь масштабного форума именно в Узбекистане является признанием растущей роли нашей страны в международном культурно-гуманитарном пространстве и символом её вклада в сохранение и продвижение мирового наследия.   В работе конференции принимают участие более 2800 представителей из 190 государств-членов и международных организаций, включая около 70 высокопоставленных персон.
Проведение конференции в городе Самарканде, вошедшем в историю человечества как центр уникальных знаний, межцивилизационного диалога и гуманистических идей, глубоко символично. Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на церемонии открытия авторитетного форума: «Эта земля издревле была колыбелью великих открытий человечества, городом, где процветали наука, литература и культура. Приведу лишь один пример. Под куполами обсерватории, построенной великим правителем и ученым Мирзо Улугбеком, была создана уникальная звездная таблица. Как свидетельствует история, позже она послужила совершению научных открытий такими выдающимися учеными, как Коперник и Кеплер».
Сам факт проведения форума в этом городе, исторический центр которого входит в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, — знак важности региона, который по праву стал самостоятельной страницей мировой истории. Жемчужина Великого Шёлкового пути, территория дружбы стран и народов, сегодня становится свидетелем множества международных событий. В рамках данного саммита проходят многочисленные международные встречи, конференции, культурно-просветительские мероприятия. Так, в рамках 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО 5 ноября состоялся международный форум на тему «Самарканд: 3000- летнее наследие».
В мероприятии приняли участие десятки всемирно известных историков, учёных, директор Центра Всемирного наследия ЮНЕСКО, представители общественности. С докладом выступил также руководитель Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов. Не случайно участие в данной конференции учёного-историка, одного из крупнейших исследователей эпохи ранних цивилизаций нашего края. Будучи директором Института археологии АН Республики Узбекистан в Самарканде, он совместно с ведущими учёными и специалистами научно обосновал Первому Президенту и широкой общественности тот факт, что история древнего города уникальна и охватывает не 2500 лет, как трактовали советские ученые, а гораздо больший период -  3000 лет.
В своем докладе «3000 лет Самарканду. Свет с Востока: Афросиаб – перекресток вечности» автор представил научные доказательства роли древнего города, как центра Шёлкового пути. Отражена его роль, как мировой колыбели развития научной мысли, культуры и градостроительства начиная со II тысячелетия до н.э.
На конференции были также представлены научные лекции на исторические и культурные темы, связанные с Центральной Азией, в частности, с долиной Зеравшана и древним Согдом. Основные темы включают градостроительную культуру, взаимосвязь между Коктепой и Афросиабом в древних текстах, а также процессы возникновения земледелия, городов и государственности в древнем Согде.
Генеральная конференция ЮНЕСКО продолжает свою работу. Проведение столь авторитетного форума в нашей стране является ярким проявлением высокого доверия государств-членов организации к масштабным реформам, реализуемым в Новом Узбекистане, где закладываются основы третьего Ренессанса.