Musobaqada ishtirokchilar marafon, yarim marafon, ekiden hamda 3km masofaga yugurish boʼyicha raqobatlashdi. Marafonda yurtimiz vakillaridan tashqari Rossiya, Qozogʼiston, Qirgʼiziston, Tojikistondan kelgan atletlar ham ishtirok etdi. Birinchi bor oʼtkazilgan ekiden marafon bahslarida turli vazirlik, idora, korxona-tashkilotlar hamda mamlakatimizda faoliyat olib borayotgan diplomatik korpuslardan jami 64ta jamoa qatnashdi.
2021 yil 28 mart kuni Islom Karimov ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasiga III Toshkent xalqaro marafonida hakamlik qilish uchun Samarqand va Xorazm viloyatidan kelgan mehmonlar tashrif buyurdi. Urganch Olimpiya zahiralari yengil atletika maktabining bosh murabbiysi Jasurbek Аbdullaev Islom Karimov hayoti va faoliyatiga bagʼishlangan “Butun olamni jo qilgan yurak” koʼrgazmasi bilan tanishar ekan, 2014 yil 29 sentabrda kamtarona mehnati yuksak eʼtirof etilib, Birinchi Prezidentimiz tomonidan “Shuhrat” medali bilan taqdirlanganini faxrlanib soʼzlab berdi. “Yurtimiz tinch va farovon boʼlsagina, odamlarda sportga ishtiyoq boʼladi, bugungi yutuqlarimiz kechagi kunlarning mevalaridir”, dedi u.

В столице прошел традиционный III Ташкентский международный марафон
В соревнованиях участники соревновались в марафонах, полумарафонах, парном разряде и на 3 км. В марафоне приняли участие спортсмены из России, Казахстана, Киргизии и Таджикистана. Всего в первом двух марафоне приняли участие 64 команды из различных министерств, ведомств, предприятий и дипломатического корпуса, действующих в стране.
28 марта 2021 года участники III Ташкентского международного марафона - гости из Самаркандской и Хорезмской областей - посетили Научно-образовательный мемориальный комплекс Ислама Каримова. Главный тренер Ургенчской школы олимпийского резерва по легкой атлетике Джасурбек Абдуллаев посетил выставка “Сердце, вместившее Вселенную”», посвященную жизни и творчеству Ислама Каримова. Он с гордостью напомнил, что 29 сентября 2014 года он был награжден медалью «Шухрат» Первым Президентом. «Только если наша страна будет мирной и процветающей, у людей появится страсть к спорту, а сегодняшние достижения - это плоды вчерашнего дня», - сказал Джасурбек Абдуллаев.