2018 yil 22 may kuni Islom Karimov nomidagi Ilmiy - ma’rifiy yodgorlik majmuasida bo‘lib o‘tgan davra suhbati O‘zbekistonda muzeylar ishining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari masalasiga bag‘ishlandi.
Tadbir Xalqaro muzeylar kuni munosabati bilan tashkil etildi. 1977 yilda Xalqaro muzeylar kengashi (IKOM) qarori bilan 18 may - Xalqaro muzeylar kuni deb e’lon qilingan.
Xalqaro muzeylar kuni 1978 yildan boshlab dunyoning 150 dan ziyod mamlakatlarida nishonlandi.
IKOM (International Council of Muzeums, ingl. ICOM) – nodavlat kasbiy xalqaro tashkilot 1946 yilda Parijda (Fransiya) tashkil topgan. IKOM tashkiloti YuNESKO va BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy kengashida “A” kategoriyasidagi oliy maslahat mavqega ega. IKOM – moddiy va nomoddiy merosni asrab avaylash bilan shug‘ullanuvchi muzeylar va muzey xodimlarining xalqaro tashkiloti hisoblanadi.
Davra suhbatida O‘zbekiston muzeylari assotsiatsiyasini tashkil etish xususida so‘z bordi. Tarixiy, madaniy, ilmiy-ma’rifiy merosimiz bilan har qancha faxrlansak arziydi. Bu bebaho boyligimizni munosib tarzda saqlash, namoyish qilish, muzey fondlarini to‘ldirib borish va ilmiy izlanishlarni nazariy va amaliy jihatdan zamon talablari darajasida yo‘lga qo‘yish masalalari ko‘rildi.
Muzeyshunoslikda ilg‘or tajribaga ega davlatlar bilan hamkorlik, IKOM doirasida o‘tkaziladigan ilmiy-ma’rifiy tadbirlarda ishtirok etish, sohaga oid yangiliklardan xabardor bo‘lish zamon talabi ekanligi qayd qilindi.
Muzeylar ishida zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi.
Davra suhbati qatnashchilari “Butun olamni jo qilgan yurak” ko‘rgazmasini katta qiziqish bilan tomosha qildilar.
Tadbirda YuNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Dendev Badrach, poytaxtimizdagi qator muzeylarning rahbarlari, vazirlik va idoralar mutasaddilari, OAV vakillari ishtirok etdi.

22 мая текущего года в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова состоялся «круглый стол», посвященный вопросам современного состояния и перспективам развития музейного дела в Узбекистане.
Мероприятие организовано в связи с Международным днем музеев. В 1977 году решением ИКОМ (Международного совета музеев) 18 мая объявлен Международным днем музеев.
С 1978 г. Международный день музеев отмечается более чем в 150 странах мира.
Международный совет музеев, ИКОМ (англ. International Council of Museums, ICOM) — неправительственная профессиональная международная организация, созданная в 1946 г. в Париже (Франция). ИКОМ имеет в ЮНЕСКО и при Экономическом и социальном совете ООН высший консультативный статус категории «А». ИКОМ — это международная организация музеев и музейных специалистов, которые занимаются хранением материального и нематериального наследия.
В ходе “круглого стола” речь шла и о создании Ассоциации музеев Узбекистана. Мы можем гордиться нашим историческим, культурным, научно-просветительским наследием. Но еще многое предстоит сделать в деле сохранения и пропаганды бесценного наследия, пополнения музейных фондов, осуществления научных исследований на новом уровне современных требований по теоретическим и практическим аспектам.
Отмечалось, что налаживание сотрудничества с передовыми странами в музейном деле, участие в проводимых в рамках ИКОМ научно-просветительских мероприятиях, постоянная осведомленность о новостях в данной сфере является требованием времени.
Состоялся обмен мнениями по использованию современных технологий в музейном деле.
Участники встречи ознакомились с экспозицией выставки «Сердце, вместившее Вселенную».
В мероприятии приняли участие глава представительства ЮНЕСКО в Узбекистане Дендев Бадарч, руководители ряда музеев Ташкента, представители министерств и ведомств и СМИ.