Islom Karimov nomidagi ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasi rahbari, professor T.Sh.Shirinov tadbirni kirish soʼzi bilan ochar ekan, Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning “Oʼzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning xotirasini abadiylashtirish toʼgʼrisida”gi 2017 yil 25-yanvardagi PQ-2744-sonli qaroriga koʼra, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning tugʼilgan kuni keng nishonlanishi, oʼtkazilayotgan davra suhbati ushbu sanaga bagʼishlangan haftalikning debochasi ekanligini taʼkidladi.
Mazkur tadbirda Oʼzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Karimovning mustaqillikka erishishdagi ulkan tarixiy xizmatlari, davlatni qurish va uni mahorat bilan boshqarishdagi yuksak salohiyati xususida soʼz bordi. Shuningdek, Islom Аbdugʼanievich Karimovning Prezidentlik institutini tashkil etishda olib borgan ishlari, shoʼro mafkurasi hukmron boʼlgan bir paytda u kishining shaxsiy jasorati, kuchli irodasi va qatʼiyati bilan Oʼzbekiston xalqi turli xil “siyosiy oʼyin”lardan saqlab qolingani va buning tarixiy ahamiyati haqida ham atroflicha fikrlar bildirildi.
Mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Karimovning rafiqasi Tatьyana Karimova tabrik soʼzi bilan chiqdi. U oʼz maruzasida Islom Karimovning mamlakat oʼta ogʼir bir davrni boshidan kechirayotgan paytda davlat rahbari boʼlganini, ijtimoiy-siyosiy qiyinchiliklarga qaramay davlat iqtisodiyotini oyoqqa turgʼazganini, tarixan qisqa davrda Oʼzbekistonni jadal va barqaror surʼatlar bilan rivojlanayotgan mamlakat darajasiga olib chiqqani haqida soʼz yuritdi. Islom Karimovning Oʼzbekistonda Prezidentlik instituti tashkil etishdagi ishlari xususida ham soʼzlab, mazkur institut Oʼzbekistonda zamonaviy demokratik davlat qurishda muhim ahamiyat kasb etganini taʼkidladi.
Ushbu davra suhbatida respublikaning yetuk olimlari, jamoat arboblari – Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Oʼzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasi rahbari, professor T.Sh.Shirinov, Yodgorlik majmuasi yetakchi ilmiy xodimi G.А.Kraynov, “Oʼzbekiston ovozi” gazetasi bosh muharriri S.Ostonov, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari boʼyicha qoʼmita masʼul xodimi B.R.Karimov, tarix fanlari doktori, professor M.А.Rahimov, tarix fanlari nomzodi Sh.E.Ergashev, Respublika Maʼnaviyat va maʼrifat markazi rahbarining birinchi oʼrinbosari M.Quronov, professor J.Shermuhamedova, Islom Karimov nomidagi stipendiya sovrindori N.Neʼmatova, shuningdek “Nuroniy” jamgʼarmasi vakillari va boshqalar ishtirok etdilar.
Tadbir ishtirokchilari maʼruzalarida mustaqil Oʼzbekiston davlatining asoschisi, oʼzbek xalqining ulugʼ farzandi – Islom Karimovning serqirra siyosiy faoliyati, olijanob insoniy fazilatlari, donishmand davlat rahbari sifatida Vatanimizning koʼp asrlik tarixida oʼchmas iz qoldirgani, nafaqat Oʼzbekistonni, balki, butun mintaqani xavfsiz hududga aylantirish, odamlarning tinch va osuda hayot kechirishi uchun ulkan jasorat koʼrsatgan kuchli siyosatchi boʼlganini taʼkidladilar.

27 января 2020 года стартовала Неделя празднования дня рождения Первого Президента Узбекистана Ислама Абдуганиевича Каримова. В Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Первого Президента при Президенте Республики Узбекистан был проведён Круглый стол на тему «Узбекистан на пороге независимости. 30-летие введения института Президентства».
Мероприятие проводится в рамках Недели памяти Ислама Каримова, организованной в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева № ПП-2744 от 25 января 2017 года «Об Увековечении Памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова», предусматривающем организацию ежегодного широкого празднования дня рождения Первого Президента страны.
С докладами выступили главный редактор газеты “Ўзбекистон овози” Сафар Остонов, доктор исторических наук, профессор М.А. Рахимов, кандидат исторических наук Ш.Э. Эргашев, первый заместитель руководителя центра Духовности и просветительства М.Куронов, профессор Ж.Шермухамедова, стипендиатка имени Ислама Каримова Н.Неъматова, а также представители фонда “Нуроний” и другие ведущие ученые и общественные деятели Узбекистана.
В докладах прозвучали вопросы введения института президентства в Узбекистане, роли и исторических заслуг Первого Президента в становлении и укреплении независимости нашего государства.
«Учреждение поста Президента не было выражением личных амбиций Ислама Каримова, а был проявлением его ответственности за развитие республики, которая находилась на грани экономического коллапса, межэтнических и межконфессиональных столкновений. Требовалось принимать самостоятельные действия по сохранению мира в республике», отметила в своей приветственной речи супруга Первого Президента страны Татьяна Каримова.
Введение института президентства стало для Узбекистана переходом на принципиально новую ступень суверенитета и государственности. Само время подтвердило своевременность и правильность решений Первого Президента. Именно благодаря этим и последующим, своевременно предпринятым действиям Ислама Каримова, Узбекистан обрел независимость и состоялся как самостоятельное суверенное государство. Республике удалось достойно войти в мировое сообщество, создать вокруг себя благоприятный международный климат, наладить сотрудничество в политической, экономической и культурной областях с зарубежными государствами.
Участники мероприятия подчеркнули многогранную политическую деятельность основателя независимого Узбекистана, великого сына узбекского народа Ислама Каримова, оставившего неизгладимый след в многовековой истории нашей Родины в качестве мудрого лидера и благородного человека, а также влиятельного политика, проявившего большое мужество в обеспечении безопасности не только в Узбекистане, но и в регионе в целом.