“NAJOT: MASLAKDA SABOT, TO‘G‘RILIKDA IJOBAT”
Bu – 1906 yil 27 iyun kuni chop etilgan Turkiston o‘lkasidagi ilk milliy o‘zbek matbuoti – “Taraqqiy” gazetasining shiori. Aynan shu kun – aynan istiqlolning dastlabki yillaridan, to‘g‘rirog‘i, Birinchi Prezident Islom Karimovning 1993 yil 24 iyun kuni imzolagan “O‘zbekiston Respublikasi Matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kunini belgilash to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan, bayram qilib kelinmoqda.
O‘sha tarixiy hujjatda – OAV vakillarining istiqlol g‘oyalarini targ‘ib etish, yangi demokratik jamiyat qurish, aholini Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalash borasidagi xizmatini e’tirof qilgan holda, 27 iyunni – kasb bayrami deya e’lon qilish belgilangan. E’tibor qilingki, jurnalistlar, matbuot vakillarining – hali atak-chechak qilayotgan yosh davlat istiqbolidagi o‘rni nechog‘li ekani anglab yetilib, e’tirof etilgan, yuqori baholangan. Boshqa tomondan esa, matbuot kunining xuddi shu kuni nishonlanishi – Birinchi Prezidentning o‘z yurti tarixidan juda yaxshi xabardor bo‘lib, uning ziyolilari kechmishiga qanchalar muhabbat bilan qaraganiga dalil bo‘la oladi.
Bu e’tiboru e’tirof faqat kasb bayrami ta’sis etish bilan cheklanib qolingani yo‘q. Keyinroq, 1996 yil 26 aprelda Islom Karimov tashabbusi va uning o‘zi imzo chekkan Qonun bilan “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist” unvoni ta’sis etilib, o‘nlab qalam ahli, sohaning yetuk, ko‘p yillik tajribaga ega xodimlari qatorida, yosh, shijoatli, o‘zining qat’iy so‘zi va yo‘liga ega ijodkorlar mazkur yuksak davlat mukofotiga sazovor bo‘lishdi. 1997 yil 24 aprelda “Axborot olish kafolatlari va erkinligi to‘g‘risida”, 2007 yil yanvarda “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi va boshqa qonun hamda qonunchilik hujjatlari qabul qilindi. O‘sha yili faol va fidoyi jurnalistlarni rag‘batlantirish maqsadida “Oltin qalam” milliy mukofoti ta’sis etildi.
Birinchi Prezidentning o‘zi ham jurnalistlarni g‘oyat qadrlar, ular bilan tez-tez muloqot qilib, fikrlariga quloq tutar, lozim bo‘lganda, g‘amxo‘rlikni ham o‘rniga qo‘yar edi. U jurnalistikani – xalq bilan ommaviy muloqotga kirishadigan qudratli soha sifatida qadrlardi. Milliy va xorijiy OAV vakillari bilan tez-tez uchrashib, voqealarni xolislik bilan yoritish, mafkuraviy kurash avj olgan pallalarda aholini, ayniqsa, yoshlarni yot g‘oyalar ta’siridan saqlash borasida jurnalistlar oldida turgan vazifalar hususida qarashlarini bayon qilardi. Qalam ahlining kasb bayramida esa alohida tabrik yo‘llashni kanda qilmasdi.
O‘shandoq tabriklardan birida shunday deyiladi: “Bugungi kunda har qaysi matbuot xodimi kasb mahoratini egallash bilan birga, o‘z hayotiy prinsiplariga ham ega bo‘lishi, haqiqat uchun kurashishga intilishi, shu yo‘lda qat’iyat va shijoat ko‘rsatishi, lo‘nda qilib aytganda, vijdon amri bilan yashashini – zamonning o‘zi talab qilmoqda”.
Maqola sarlavhasiga chiqarilgan, o‘tgan asrning ilk yillarida muomalaga kiritilib, istiqlol yillarida qadr topgan – “maslakda sabot, to‘g‘rilikda ijobat”ni umr mezoniga aylantirgan kasb egalari – matbuot ahliga e’tibor, munosabat yangi O‘zbekiston sharoitida ham yanada kuchaydi. Shu o‘rinda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning quyidagi fikrlarini keltirishning o‘ziyoq fikrimizga yaqqol dalil bo‘la oladi: “Ommaviy axborot vositalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash davom ettirilib, jurnalistlarning erkin faoliyat yuritishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratiladi. Men, haqiqat va adolatni o‘z e’tiqodi deb biladigan barcha jurnalistlarni – islohotlarning faol ishtirokchilari, o‘zimning eng yaqin do‘stlarim, deb bilaman va ular hamisha Prezident himoyasida bo‘ladi”.
Demak, ilk o‘zbek gazetasi shiorida – buyuk jadid bobolarimiz tomonidan ifoda etilgan, najotni nedan izlash kerakligi haqidagi g‘oya – asrlar o‘tsa-da, o‘z qadr-qimmatini yo‘qotmaydi.

Таков лозунг первого национального печатного периодического издания в Туркестане под названием «Тараққий», увидевшего свет 27 июня 1906 года. В честь выхода первого выпуска данной газеты начиная с 1993 года в этот день отмечается профессиональный праздник работников печати и средств массовой информации. Он был учрежден Указом Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова. В этом историческом документе говорится, что такое решение принято в целях широкого признания заслуг печати и средств массовой информации в пропаганде идей государственного суверенитета, в строительстве нового демократического общества, воспитании населения в духе преданности Родине.
Следует отметить, что уже на заре независимости, когда молодое государство ещё подвергалось всяческим нападкам, роль журналистов получила столь высокую оценку. С другой стороны, тот факт, что именно в этот день отмечается профессиональный праздник работников печати и средств массовой информации является ярким свидетельством того, что Первый Президент глубоко и всесторонне знал историю родного края и с большим уважением относился к богатой сокровищнице прогрессивной мысли. Признание не ограничилось учреждением профессионального праздника. В 1996 году Указом Ислама Каримова было учреждено звание “Заслуженный журналист Узбекистана”. Среди удостоенных этой высокой награды помимо “акул пера” с многолетним опытом, много молодых, талантливых, принципиальных журналистов, истинных патриотов своей профессии. В те годы было принято много законов, направленных на развитие сферы. А в 2007 году учреждается национальная премия “Олтин қалам” (Золотое перо) в целях поощрения самых активных и самоотверженных работников сферы.
Первый Президент всегда ценил журналистов, часто общался с ними, прислушивался к их мнению. Он расценивал журналистику, как мощную сферу общественной коммуникации, часто встречался с представителями отечественных и зарубежных средств массовой информации. Ислам Каримов не раз говорил о профессиональной ответственности журналистов, задача которых объективно, беспристрастно освещать происходящие в мире события, ограждая население и особенно молодёжь от влияния чуждых, враждебных идей в неспокойную эпоху информационных войн на планете.
В одном из поздравлений работникам печати и СМИ Ислам Каримов отмечает: «Особенно важными для нашей прессы должны оставаться такие незыблемые критерии и принципы, как умение журналиста глубоко проникать в суть событий и явлений, раскрывать смысл и значение происходящих в нашем обществе общественно-политических процессов, решительно поднимать острые проблемы, препятствующие нашему развитию, всесторонне и объективно подходить к освещаемым вопросам».
Принципы журналистики, озвученные в первые годы прошлого века и вынесенные в заголовок данного материала, не только не утратили своей актуальности, но и приобрели новое звучание. «Твёрдость в убеждении, правдивость в действии» - тот маяк, который определяет профессиональные ориентиры журналистики и в условиях Нового Узбекистана. Ярким подтверждением этому являются слова Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, обращённые к работникам СМИ: «Я вижу вас как силу, которая справедливо рассказывает о наших достижениях и недостатках нашему народу… Я хочу вас попросить об одном: не ленитесь быть в поисках. Не бойтесь доносить информацию справедливо. За вами стоит Президент. Справедливость, справедливость, справедливость! Только правда. Чем больше правды мы сможем донести, тем больше блага».
Сегодня, когда превосходство в информационном пространстве имеет во многом решающее значение, большую роли играют настоящие профессионалы, твердо следующие основным принципам демократической прессы – объективности, достоверности информации, преданности национальным интересам. Именно они своими знаниями и потенциалом, острым пером и правдивым словом помогают общественности понимать суть происходящих социальных процессов, содействовать продвижению реформ и прогрессу.