Пойтахтимиздаги Оқсарой қароргоҳида Ислом Каримов музейини очишга кўрилаётган ҳозирлик ишлари якуний босқичга кирди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Ислом Каримов музейи фаолиятини йўлга қўйиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармойиши асосида ташкил этилган давлат комиссияси аъзолари томонидан музей экспозицияси билан танишиш асносида берилган таклиф ва тавсиялар устида мутахассислар тинимсиз иш олиб бормоқдалар.
Ислом Каримов номидаги Илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида давлат комиссияси аъзоларидан бири, тарих фанлари доктори, профессор, Ўзбекистон тарихи Давлат музейи директори Жаннат Исмоилова билан амалий мулоқот бўлиб ўтди. Ёдгорлик мажмуаси мутасаддиларининг ташаббуси билан ташкил этилган учрашувда Биринчи Президентимизнинг рафиқаси, Ислом Каримов номидаги ёдгорлик мажмуаси васийлик кенгашининг аъзоси Татьяна Каримова, мажмуа раҳбари Темур Ширинов, музей директори Ойбек Абдимўминов, музейни ташкил этишга масъул ходимлар иштирок этдилар.
Татьяна Акбаровна музейнинг ташкил этилиши билан боғлиқ маълумотларга тўхталар экан, унинг фаолиятини йўлга қўйишда, келгусида республикадаги ҳамда хорижий мамлакатлардаги музейлар билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатишда, музейга малакали кадрларни жалб этишда, экспозицияларни бойитиб боришда республикадаги мутахассисларнинг иш тажрибасини чуқурроқ ўрганиш зарурлиги хусусида сўз юритди. Шу маънода, айни мулоқот ўзига хос мастер-класс сифатида муҳим аҳамият касб этишини алоҳида таъкидлади.
Музейшунослик соҳасидаги кўп йиллик бой тажрибага, тарихчи олим сифатида юқори илмий салоҳиятга эга Жаннат Исмоилова Биринчи Президент Ислом Каримов билан бир неча бор суҳбатда бўлган, тарихчи олим сифатида у кишининг эътиборини қозонган инсон.
Ислом Абдуғаниевич раҳбарлик қилган давр, унинг ғоя ва ташаббуслари, мамлакатни ислоҳ қилиш йўлидаги саъй-ҳаракатларидан бевосита хабардор бўлган Исмоилова, Ислом Каримов музейи фаолиятини йўлга қўйиш, кадрлар танлаш, экскурсияларни юксак савияда ташкил этиш каби кўплаб масалалар бўйича қимматли фикр-мулоҳазаларини баён этди. Йиғилганларни қизиқтирган барча саволларга атрофлича жавоб қайтарди.
Мажмуа раҳбари Темур Ширинов келгусида мана шундай учрашувларни ташкил этиш ўзига хос анъанага айланишига ишонч билдириб, меҳмонга жамоа номидан миннатдорлик билдирди.

В столичной резиденции Оксарой подготовительные работы к открытию музея Ислама Каримова переходят на завершающую стадию.
Согласно распоряжению Президента страны Шавката Мирзиёева от 20 апреля 2023 года создана государственная комиссия по обеспечению деятельности музея и сдачи в эксплуатацию объекта в назначенный срок. Члены государственной комиссии ознакомились с состоянием дел и дали соответствующие поручения, рекомендации по усовершенствованию экспозиции музея, дополнительным работам благоустройства здания.
Тем временем, в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова состоялась рабочая встреча инициированная ответственными работниками комплекса с членом госкомиссии, доктором исторических наук, профессором, директором Государственного музея истории Узбекистана Жаннат Исмаиловой. На встрече присутствовали супруга Первого Президента, член Попечительского Совета Мемориального комплекса Татьяна Каримова, руководитель комплекса Темур Ширинов, директор музея Ислама Каримова Ойбек Абдимуминов и другие сотрудники комплекса.
Татьяна Акбаровна подробно остановилась на истории создания проекта музея, работе проделываемой на данном этапе, особый акцент сделала на перспективе деятельности музея после его открытия. В частности были затронуты такие актуальные темы как; организация работы музея, кадровая политика, налаживание сотрудничества с аналогичными музеями в зарубежных странах, с ведущими музеями в республике, организация экскурсий и др. В этом смысле, как отметила Татьяна Каримова данная встреча в формате “мастер-класс” с опытным специалистом в этой области имеет немаловажное значение.
Жаннат Исмаилова по роду своей деятельности непосредственно общалась с Исламом Каримовым и снискала уважение Первого Президента как учёный историк с высоким потенциалом, опытный музеевед, известный общественный деятель.
Она не только поделилась своим опытом работы, но подробно рассказала о нововведениях в музейном деле республики, принятых за последние годы законах и постановлениях в этой сфере. Встреча прошла в конструктивной, рабочей атмосфере.
Руководитель комплекса Темур Ширинов выразил благодарность Исмаиловой и отметил, что, такие встречи со специалистами высокого класса должны стать традицией как важный фактор эффективной деятельности музея и комплекса в целом.