BYULLЕTЕNNING YANGI SONI BOSMADAN CHIQDI
Mustaqilligimiz asoschisi Islom Karimovning mamlakat, xalq, millat rivoji va shakllanishi yo‘lidagi buyuk xizmatlari e’tirofiga bag‘ishlangan mushohadalar asosiy negizini tashkil etgan byulleten – majmua Vasiylik kengashi a’zosi, Birinchi Prezident rafiqasi Tatyana Karimovaning bosh maqolasi bilan boshlangan. “Davlatimizning eng katta zamini” deb nomlangan ushbu maqola xalqimizga eng yaqin tuzilma hisoblangan mahalla instituti va uning rivoji bo‘yicha Birinchi Prezident rahbarligida amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlanadi. Unda jumladan, shunday fikrlar bor: “Islom Abdug‘aniyevich ham hamma qatori, xonadonining eshigi barcha uchun lang ochiq bo‘lgan, devor-darmiyon qo‘shni – qarindoshdan ko‘ra yaqin bo‘lgan muhitda voyaga yetgan. Uning ko‘z o‘ngida mahalla mudom katta bir oiladek, qayg‘uda ham, shodlikda ham suyanchiq bo‘lib shakllanib qolgan. Ammo yana bir tomoni bor ediki, bu taxlit mustahkam rishtalar avvallari faqat inson omiliga, asriy an’analargagina tayangan, huquqiy asosi mustahkam bo‘lmagan”.
Byulletenda – majmua tomonidan joriy 2025 yilning birinchi yarmida amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risidagi xabarlardan tashqari, Islom Karimov hayoti va faoliyati haqida zamondoshlarining samimiy esdaliklari, O‘zbekistonning eng yangi tarixi bo‘yicha ilmiy tadqiqotlarga keng o‘rin berilgan.
Nashrning an’anaviy “Yodi hamisha yodda” ruknida O‘zbekiston Qahramoni Ozod Sharafiddinovning “Yo‘lboshchi”, taniqli davlat arbobi, 1993-2008 yillardagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis raisi Erkin Xalilovning “Islom Karimov – tarixni yaratgan shaxs”, mamlakatning dastlabki yillardagi parlamenti raisi o‘rinbosari Boris Bugrovning “On bezgranichno lyubil svoy narod”, mustaqil O‘zbekistonning ilk Mudofaa vaziri Rustam Ahmedovning “Vo imya mira i stabilnosti”, jurnalist Nuriddin Ochilovning “Biz va xotira” nomli xotiralari, shuningdek, O‘zbekiston xalq shoiri Sirojiddin Sayyidning “Prezident marsiyasi” she’ri o‘rin olgan.
“Talqin va tadqiqotlar” rukni orqali e’lon qilingan maqolalarda esa olimlar – yuridik fanlar doktori Mirodiljon Baratov, tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktorlari Oybek Abdimo‘minov va Hamro Rahmonovlarning – mustaqil O‘zbekistondagi mulk huquqi, tarix, ma’naviyat asoslari borasidagi ilmiy tadqiqotlariga o‘rin berilgan.
Axborot byulletenining “Majmua hayotidan lahzalar” bo‘limidagi maqolalar orqali esa, odatdagidek, ilmiy-ma’rifiy majmuaning 2025 yil birinchi yarmida amalga oshirilgan keng qamrovli faoliyati bilan mufassal tanishishingiz mumkin.

ВЫШЕЛ НОВЫЙ НОМЕР БЮЛЛЕТЕНЯ
Вышел в свет второй номер бюллетеня за 2025 год, издаваемого Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Ислама Каримова.
Информационное издание, посвящённое заслугам основателя независимого государства Ислама Каримова в процессе становления и развития страны и нации, открывает статья члена Попечительского Совета комплекса, супруги Первого Президента Татьяны Каримовой.
В данной публикации под названием «Главная опора страны» речь идёт об институте махалли - самой близкой к народу структуре, а также о той масштабной работе под руководством Первого Президента, благодаря которой возросла роль и укрепился статус этого уникального органа самоуправления граждан. В статье содержатся, в том числе, следующие мысли: «Ислам Абдуганиевич, как и все мы, вырос в среде, где, как принято на Востоке двери дома широко открыты каждому, а сосед словно близкий родственник. Махалля всегда жила одной большой семьей, поддерживала, как говорится «и в горе, и в радости». Но эти крепкие узы раннее опирались только на человеческий фактор, сложившиеся веками традиции».
В бюллетене, помимо отчетов о проделанной Комплексом работе за первое полугодие 2025 года, опубликованы также искренние воспоминания современников о жизни и деятельности Ислама Каримова, научные исследования по новейшей истории Узбекистана.
Интересные факты и мнения содержатся в традиционной рубрике издания «Ёди ҳамиша ёдда» («Помним и чтим»). В неё вошли статьи: “Йўлбошчи” Героя Узбекистана Озода Шарафиддинова; «Ислом Каримов – тарихни яратган шахс» известного государственного деятеля, Председателя Олий Мажлиса Республики Узбекистан с 1993 по 2008 годы Эркина Халилова; «Он безгранично любил свой народ» заместителя председателя парламента страны в первые годы Бориса Бугрова; «Во имя мира и стабильности» первого министра обороны независимого Узбекистана Рустама Ахмедова; «Биз ва хотира» журналиста Нуриддина Очилова; а также стихотворение народного поэта Узбекистана Сирожиддина Сайида «Президент марсияси».
В рубрике “Талқин ва тадқиқотлар” (“Исследования”) размещены научные статьи доктора юридических наук Миродилжона Баратова, молодых учёных Ойбека Абдумуминова и Хамро Рахмонова, где раскрывается роль Первого Президента в развитии законотворческого процесса, возрождении исторических и духовных ценностей.
В рубрике “Мажмуа ҳаётидан лаҳзалар” (“Из жизни комплекса”) читателю предлагаются материалы, повествующие о различных культурно-просветительских, научно-практических и других мероприятиях, вошедших в обширную программу деятельности Научно-просветительского комплекса    в первом полугодии 2025 года.
Читатель, ознакомившийся с очередным выпуском информационного бюллетеня, в котором широко использованы никогда ранее не публиковавшиеся фотоматериалы из богатого архива, а также эксклюзивные авторские воспоминания, несомненно, составит более полное представление о деятельности Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова.