“Mustaqil O‘zbekiston davlatining asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, o‘zbek xalqining ulug‘ va ardoqli farzandi, mamlakatimizning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov Vatanimizni mustabid tuzum qaramligidan ozod qilib, halokat yoqasiga kelib qolgan yurtimizni qayta tikladi. Buyuk Yo‘lboshchimiz g‘oyat qaltis va tahlikali bir vaziyatda og‘ir qiyinchiliklar va sinovlarga qaramay, tarixan qisqa davrda O‘zbekistonni jadal va barqaror sur’atlar bilan rivojlanayotgan zamonaviy demokratik davlatga aylantirdi”.
Bu e’tirof O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil 25 yanvardagi qarori muqaddimasida bitib qo‘yilgan bo‘lib, ayni shu hujjatga muvofiq, har yili 2 sentyabr sanasi – Birinchi Prezident xotirasi kuni sifatida nishonlanadi.
O‘tgan haftada poytaxtdagi Oqsaroy qarorgohi kiraverishida, qolaversa, Samarqand va Qarshi shaharlarida qad rostlagan Islom Karimov haykallari poyi – buyuk davlat arbobi xotirasiga hurmat bajo keltirib, qo‘yilgan gullarga to‘ldi.
Avval xabar qilinganidek, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev ham Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasiga tashrif buyurib, haykal poyiga gulchambar qo‘ygan, Qur’on tilovat qilinib, Birinchi Prezidentimizning yurtda tinchlik va barqarorlikni saqlash, aholi turmushini yaxshilash borasidagi xizmatlari yodga olingan edi.
Xotirlash tadbirlariga davlat va jamoat arboblari, keng jamoatchilik vakillari hamda talaba-yoshlar bilan bir qatorda – xorijlik mehmonlar va chet el tashkilotlari vakillari ham tashrif buyurib, Islom Karimov xotirasi oldida hurmat bajo keltirishdi. Xususan, Amerika Qo‘shma shtatlari, Xitoy Xalq Respublikasi, Turkiya Respublikasi, Saudiya Arabistoni, Koreya Respublikasining “KOICA” xalqaro agentligi vakillari va boshqa mehmonlar – O‘zbekiston mustaqilligining asoschisi xotirasi oldida o‘z ehtiromlarini namoyish qilishdi.

“Основатель нашего независимого государства, выдающийся государственный и политический деятель, великий сын узбекского народа, Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Абдуганиевич Каримов, освободив нашу Родину от тоталитарного строя, возродил страну, оказавшуюся в то время на краю пропасти. Несмотря на трудности и тяжелые испытания, за исторически короткий период он превратил Узбекистан в современное демократическое государство, развивающееся динамичными и стабильными темпами”.
Постановление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 25 января 2017 начинается с этих слов признания и благодаря именно этому документу каждый год в стране 2 сентября отмечается как день памяти Первого Президента.
На прошлой неделе пьедесталы памятников Ислама Каримова в Ташкенте, Самарканде и Карши утопали в цветах, возложенных в дань уважения к памяти великого государственного деятеля.
Как отмечалось ранее глава государства Шавкат Мирзиёев посетив Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова почтил память Первого Президента. Состоялось торжественное возложение цветов у памятника, прочитаны суры из Священного Корана. Наряду с другими заслугами особо отметили роль Первого Президента в сохранении мира и стабильности в стране, повышении жизненного уровня населения.
Наряду с государственными и общественными деятелями, представителями министерств и ведомств, молодёжи страны, дань уважения к памяти Ислама Каримова выразили также гости из за рубежа. В частности представители различных сфер и профессий, частные предприниматели из США, Китайской Народной Республики, Турции, Саудовской Аравии, сотрудники южнокорейского международного агентства “KOICA” и другие посетили Мемориальный комплекс и выразили глубокое уважение к памяти основателя Независимого Узбекистана.