Тошкентда Каримов Фонди томонидан суратга олинган “Жадидлар. Туркистондаги ислоҳотларнинг тақдири” номли кўп серияли ҳужжатли фильмнинг иккинчи қисми премьераси бўлиб ўтди. Фильмнинг “Кураш” деб аталган қисми намойиши Ўзбекистон давлат мустақиллиги асосчиси Ислом Каримов таваллудининг 86 йиллигига бағишлаб ташкил этилди.
Фильм Ўзбекистон халқининг озодлик ва истиқлол учун кураши тарихида алоҳида ўрин тутган жадидчилик ижтимоий-сиёсий ва интеллектуал ҳаракати ҳақидадир. Ғоя муаллифлари – Лола Тилляева ва Тимур Тилляев.
“Ажойиб фильм томоша қилдик, қимматли маълумотларга эга бўлдик. Таъкидлаш керакки, жадид ҳаракатининг маъно-моҳияти, фалсафаси барча замонлар учун аҳамиятлидир. Шу боис ҳам маърифатпарвар боболаримиз эришган ютуқлар, уларнинг меросини теран ўрганишимиз керак”, – дейди “Жадид” газетаси бош муҳаррирининг биринчи ўринбосари Ҳумоюн Акбаров.
“Кураш” номли иккинчи қисмда жадид ҳаракати вакилларининг сиёсий дастурларга ўтиши ҳақида ҳикоя қилинади. Жадидлар жаҳон халқларининг мустақиллик учун кураши тажрибаси ҳамда узоқ ва яқин мамлакатлардаги сиёсий жараёнларни ўрганиб, Туркистон ўлкаси аҳолисининг сиёсий онгини юксалтиришга қаратилган ўз дастурларини туздилар. Уларнинг саъй-ҳаракати билан матбуот ва театр равнақ топди, ўлкадаги мураккаб ижтимоий-сиёсий, иқтисодий жараёнлар, шунингдек, халқнинг маънавий-руҳий уйғониши, ўз келажаги учун кураши қаламга олинган салмоқли адабий асарлар ёзилди.
Фильм ғояси муаллифи ва продюсери Лола Тилляева томошабинларга мурожаатида мазкур лойиҳа мустақил Ўзбекистон давлати меъмори, мамлакатимизнинг Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг порлоқ хотирасига бағишлангани, зеро, Яратганнинг иродаси билан Ватанимиз ҳурлиги ва давлат мустақиллиги у кишининг олий мақсади ва ҳаётий маслагига айланганини таъкидлади.

“Джадиды. Судьба реформ в Туркестане”.
В Ташкенте состоялась премьера второй серии многосерийного документального фильма “Джадиды. Судьба реформ в Туркестане”, снятого Фондом Каримова. Презентация второй серии фильма, получившей название “Борьба”, приурочена к 86-й годовщине со дня рождения Отца-основателя государственной Независимости Узбекистана Ислама Каримова.
Фильм повествует о членах общественно-политического и интеллектуального движения Джадидов, занимающих особое место в истории борьбы народа Узбекистана за свободу и независимость. Идея фильма принадлежит Лоле Тилляевой и Тимуру Тилляеву.
«Мы посмотрели отличный фильм, который многому учит.  Прежде всего надо сказать, что суть и смысл движения Джадидов останутся неизменными во все времена. И все мы обязаны изучать, как достижения наших предков, так и проблемы, с которыми они столкнулись.» — сказал первый заместитель главного редактора газеты “Джадид” Хумоюн Акбаров.
Во второй серии “Борьба” рассказывается о переходе к политическим программам представителей движения. Изучая мировой опыт борьбы народов за независимость, политические процессы у ближайших соседей и дальнего зарубежья, Джадиды создавали свои программы для роста политического самосознания населения Туркестанского региона. В то же время активно развивались: пресса, театр, были написаны выдающиеся литературные труды, в том числе описывающие сложные социально-политические, экономические процессы, а также духовную трансформацию народа, его вовлечение в борьбу за свое будущее.
В своём обращении к зрителям, автор идеи и продюсер фильма Лола Тилляева отметила, что этот проект посвящён памяти Отца-основателя государственной независимости Узбекистана, Первого Президента страны Ислама Каримова, для которого идеи свободы и становление государственной независимости Родины являлись наивысшим приоритетом, и, по воле Всевышнего, стали его жизненной миссией.