“YAGONA VATAN, YAGONA XALQ BO‘LIB...”
Bu so‘zlar mustaqilligimizning shonli 35 yillik bayrami bosh shiori va g‘oyasida o‘z aksini topgan bo‘lib, unda shu  muazzam yurt va uning odamlari, shu bunyodkor xalqning asriy intilishlari, Vatanning yagona bayrog‘i ostida birlashib, buyuk va farovon kelajakni qurish yo‘lidagi sa’y-harakatlari mujassam: “Yagona Vatan, yagona xalq bo‘lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!”
Xabar qilinganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risida”gi Farmoniga asosan, mamlakatimizning iqtisodiy qudratini oshirish, tadbirkorlik va xususiy sektorni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish, aholi farovonligini, davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarida islohotlar samarasini ta’minlashda jonbozlik ko‘rsatib kelayotgan, yosh avlodni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, yurtimizda tinchlik-osoyishtalik, millatlararo totuvlik va bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash, Yangi O‘zbekistonning xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini yuksaltirishga munosib hissa qo‘shayotgan vatandoshlarimizga “O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligining 35 yilligi” esdalik nishonini – Mustaqillik bayrami munosabati bilan o‘tkaziladigan tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan tantanali vaziyatda topshirish vazifasi belgilangan edi.
Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasining quyidagi bir guruh xodimlari ham mazkur yuksak mukofot bilan taqdirlanishdi:

«ЕДИНАЯ РОДИНА, ЕДИНЫЙ НАРОД...»
Эти слова нашли своё отражение в главной идее славной даты - 35-летия  независимости Узбекистана, воплощающей многовековые устремления нашей  страны и её народа, а также его стремление сплотиться под единым знаменем Родины во имя построения великого и процветающего будущего: «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!» .
Как уже сообщалось, Указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева утверждён памятный знак “Узбекистон Республикаси мустакиллигининг 35 йиллиги".  В соответствии с Указом в эти светлые праздничные дни он вручается соотечественникам «вносящим большой вклад в укрепление независимости, усиление экономической мощи и потенциала нашей страны, повышение её авторитета на международной арене, добившимся уважения среди народа своим многолетним самоотверженным трудом, высоким профессиональным мастерством и активным участием в социальной жизни».
Высокой награды удостоена и группа сотрудников Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова: