Birinchi Prezident tavallud kuni munosabati bilan har yili muntazam ravishda o‘tadigan an’anaviy Xotira haftaligi doirasidagi navbatdagi ma’rifiy kecha ana shunday nomlandi. Majmua tomonidan, Kamoliddin Behzod nomidagi milliy rassomlik va dizayn instituti hamkorligida tashkil etilgan tadbirda mamlakatimizdagi taniqli rassom va haykaltaroshlar, olimlar va san’atkorlar, institut professor-o‘qituvchilari hamda talaba yoshlar ishtirok etishdi.
Tadbirda kirish so‘zi bilan qatnashgan majmua Homiylik kengashi a’zosi, Birinchi Prezidentning turmush o‘rtog‘i Tatyana Karimovaning xotirlashicha, Islom Karimovning o‘zi hayotlik chog‘ida hech qachon ataylab musavvir qarshisida o‘tirib, suvratini chizdirmagan ekan. Ammo taqdirni qarangki, bugun dunyo san’at ahli tomonidan tan olingan o‘nlab mashhur rassom va haykaltaroshlar – mustaqil davlatning tamal toshini qo‘ygan buyuk inson siymosini polotno va haykallarga muhrlashmoqda.
Ayni haqiqat majmua rahbari, tarix fanlari doktori, professor Temur Shirinov so‘zida ham misollar bilan o‘z isbotini topdi. Notiqning e’tirof etishicha, bugun doimiy asosda faoliyat yuritayotgan, Islom Karimov siymosi aks etgan 50 dan ortiq muallifning ijod mahsuli bo‘lmish – kartinalar, portretlar, fotolar, peyzaj va haykaltaroshlik namunalari o‘tin olgan “Butun olamni jo qilgan yurak” doimiy ko‘rgazmasiga o‘tgan 2025 yilning o‘zida 45 mingdan ziyod tomoshabin tashrif buyurgan. Bu – yurtdoshlarimizning buyuk shaxs hayotiga nechog‘li qiziqishining o‘ziga xos isboti.
Shundan so‘ng so‘zga chiqqan Kamoliddin Behzod nomidagi milliy rassomlik va dizayn instituti rektori Omonulla Solihov, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi a’zolari – san’atshunoslik fanlari doktori, professor Akbar Hakimov, O‘zbekiston san’at arbobi, mashhur haykaltarosh Ilhom Jabborov, O‘zbekiston xalq rassomlari Sobir Rahmatov va Jasvant Annazarovlar o‘z xotiralarida – Islom Karimovning mamlakat Badiiy akademiyasi va rassomlik oliy o‘quv yurtiga asos solgani hamda sohaga ko‘rsatgan mislsiz g‘amxo‘rligi, Birinchi Prezidentning buyuk bobokalonlarimiz haykallarini yaratishdagi tashabbusi, sa’y-harakatlari va fidoiyligi, mamlakat timsollarini barpo etishdagi jonbozligi, yurtini yurak-yurakdan sevgani, shu bois ham buyuk yetakchidagi ana shu xislatlar uning o‘z siymosi aks etgan san’at asarlariga ham ko‘chib o‘tganini jonli misollar bilan so‘zlab berishdi.
Keyinroq minbarga chiqqan san’atshunos olimlarning ma’ruzalarida ham, Rishtonlik kulolning o‘z mehnat mahsulini Birinchi Prezident rafiqasiga tuhfa qilayotgan chog‘da ham, san’atkorlarning dilni o‘rtar kuy va qo‘shiqlarida ham xuddi ana shu jonli ruh va samimiyat, qolaversa, buyuk inson xotirasiga nisbatan kuchli ehtirom tuyg‘usi hukmron bo‘ldi.
Darvoqe, kecha mehmonlari shu kunning o‘zida tadbir o‘tgan Islom Karimov nomidagi kutubxonaning kiraverishida tashkil etilgan, asosiy mavzuga mos hamda tarixiy fotolardan tashkil topgan ekspozitsiya bilan ham tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Madaniy-ma’rifiy kecha so‘ngida uning faol ishtirokchilariga majmua nomidan tashakkurnomalar taqdim etildi.

Мероприятие под таким названием продолжило насыщенную программу традиционной Недели памяти, которая ежегодно проводится в честь Дня рождения Первого Президента. Во встрече, организованной Научно-просветительским мемориальным комплексом в сотрудничестве с Национальным институтом художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода, приняли участие известные художники и скульпторы, представители профессорско-преподавательского состава и студенты вуза.
Приветствуя гостей, член Попечительского Совета Комплекса, супруга Первого Президента Татьяна Каримова поделилась воспоминаниями о том, что сам Ислам Каримов при жизни никогда намеренно не позировал художникам и не заказывал свой портрет. «Но тем не менее его образ кто-то создавал по фотографиям, кто-то по памяти. В результате, накопилось большое количество картин, подаренных авторами в разные годы, глубже раскрывающих личность Ислама Каримова», - отметила она.
Это подтвердил в своём выступлении руководитель Комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов. Он отметил, что в постоянно действующей экспозиции «Сердце, вместившее Вселенную» представлены портреты, картины, скульптуры, а также фотографии более 50 авторов. Только в минувшем 2025 году выставку посетило свыше 45 000 человек. Всё это говорит об огромном интересе наших соотечественников и гостей столицы к жизни и деятельности выдающейся личности.
На мероприятии выступили ректор Национального института художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода Омонулла Салихов, члены Академии художеств Узбекистана: доктор искусствоведения, профессор Акбар Хакимов,
известный скульптор Ильхом Джабборов, народные художники Узбекистана Сабир Рахметов и Жасвант Анназаров. Они рассказали о том, как по инициативе Ислама Каримова в 1997 году была создана Академия художеств и высшее учебное заведение, что обеспечило поддержку изобразительного искусства Узбекистана. Первый Президент инициировал также создание монументов великим предкам, что, в свою очередь, стало частью государственной политики по возрождению национального самосознания. Спикеры делились воспоминаниями, приводили яркие примеры искренней преданности Первого Президента своей стране и народу. Ислам Абдуганиевич большое внимание уделял созданию художественных символов, воспевающих Родину. Эти качества нашли отражение в образе Ислама Каримова, увековеченном в изобразительном искусстве Узбекистана.
Глубокое уважение к памяти гения своей эпохи доминировало также в выступлениях искусствоведов, в прозвучавших на мероприятии поэтических и музыкальных произведениях.
Гости ознакомились с фотовыставкой, развёрнутой в фойе Библиотеки имени Ислама Каримова, где проходил памятный вечер. Экспозиция рассказывает о деятельности галереи Комплекса и ярких исторических моментах.
Заключительным аккордом стало вручение благодарственных грамот наиболее активным участникам данного мероприятия.