Xalqimizga xos mehr-oqibat, insonparvarlik, shukronalik, saxovat va bag‘rikenglik kabi ezgu fazilatlar timsoli hisoblangan Ramazon, Qurbon hayitlari 34 yil oldin, 1991 yil 11 aprelda O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Karimov tomonidan imzolangan Farmonga asosan, xalqning o‘ziga ramziy ma’noda qaytarib berilgan edi. Hayitlarning birinchi kunlari esa dam olish kuni deb e’lon qilindi. Shu ma’noda bugun bu bayramlarni “tiklangan qadriyat ayyomi” deyishimiz mumkin. Islom Karimovning o‘z iborasi bilan aytganda, “Inson e’tiqodsiz, iymonsiz yashay olmaydi. Chunki komil va sobit e’tiqod jamiyat ma’naviy qiyofasini belgilaydi. Bu borada Islom dini katta ahamiyatga ega”.
Shu bilan birga, Bosh qomusimizda fuqarolar millati, irqi va dinidan qat’i nazar, teng huquqli ekanligi belgilangan. Ularning vijdon erkinligi, urf-odatlari, milliy an’analari hurmat qilinishi qonunan kafolatlangan. Diniy erkinlik siyosati o‘laroq bugun yurtimizda yashab kelayotgan 130 dan ortiq millat vakillari uchun 16 ta diniy konfessiyaga mansub 2 mingdan ziyod diniy tashkilotlar faoliyat yuritmoqda.
Islom Karimov nomidagi yodgorlik majmuasidagi “Butun olamni jo qilgan yurak” ko‘rgazmasida ochilgan yangi fotoekspozitsiya – Birinchi Prezident faoliyati davrida yurtimizda e’tiqod erkinligi, qolaversa, milliy va diniy qadriyatlarimiz tiklanishi yo‘lida amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlandi.
Shu kunlarda nishonlaydiganimiz – muqaddas bayram mohiyatida mujassam bo‘lgan tinchlik, do‘stlik va hamkorlik, insonparvarlik g‘oyalari bugungi Yangi O‘zbekistonning maqsad va vazifalariga ham uyg‘un va hamohangdir. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, “Yurtimizdagi har bir mahalla, shahar va qishloqdagi tinchlik va obodlik, jamiyatimizdagi o‘zaro hurmat, hamjihatlik va bag‘rikenglik muhitini mustahkamlashda Qurbon hayiti singari azaliy bayram va qadriyatlarimizning o‘rni va ta’siri tobora ortib bormoqda”.

В первые годы независимости празднование Рамазан-хайита и Курбан-хайита обрело официальный статус. В светском Узбекистане, что закреплено Конституцией, эти ценности ислама призваны нести людям свет таких общечеловеческих понятий, как доброта, гуманность, благодарность, щедрость и терпимость.
Начало этой благородной миссии было положено 11 апреля 1991 года, когда Ислам Каримов подписал Указ о праздновании национального традиционного «Руза Хайита». Позже Указом Первого Президента от 27 марта 1992 г. Рамазан-хайит и Курбан-хайит были объявлены выходными днями. Сегодня эти праздники мы можем по праву назвать «днями возрожденных ценностей». Об этом рассказывает фото-выставка, открывшаяся в канун праздника в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова.
Как подчёркивал Ислам Каримов: «Возрождение духовно-религиозных основ общества, культуры ислама, аккумулировавшей тысячелетний опыт нравственного становления нашего народа, явилось важным шагом на пути самоопределения, обретения исторической памяти, культурно-исторического единства».
Издревле Узбекистан был местом пересечения нескольких цивилизаций, в ареал контактов которого входили страны Востока и Запада. На протяжении многих веков на древней земле Узбекистана в мире и согласии жили и живут представители разных этносов, культур и религий. Гостеприимство, доброта, щедрость души и подлинная толерантность всегда были присущи нашему народу и сегодня стали основой его менталитета. В стране, где проживают представители более 130 наций и народностей, официально зарегистрировано свыше 2000 религиозных организаций, принадлежащих к 16 конфессиям.
В Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 гг. четко обозначена цель по укреплению атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «Роль и значение в нашей жизни таких исконных ценностей и праздников, как Курбан-хайит, растёт, что способствует укреплению в каждой махалле, каждом городе и кишлаке, во всём нашем обществе атмосферы мира и благополучия, взаимного уважения, согласия и толерантности».