Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида
Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасида  Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти Лойиҳаси доирасида  нашр этилган “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” номи билан  50 жилддан иборат китоб-альбомларининг тақдимоти бўлиб ўтди. Тадбирда  республикамиздаги музейлар, маданият марказлари, кутубхоналар, таълим муассасалари, илмий-тадқиқот институтларига ушбу китоблар мажмуи Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхона директори Умидахон Тешабоева  бошчилигидаги  жамоа томонидан топширилди.
Мазкур тўплам ўзбек, рус, инглиз тилларида чоп этилган бўлиб, Ислом Каримов номидаги кутубхонага ҳам ушбу тўпламнинг 1-10  жилдлари  совға қилинди.
Ўзбекистон маданий мероси дурдоналари тўплами Ислом Каримов номидаги кутубхона жамғармасидан жой олганини мамнуният билан китобхонларимизга маълум қиламиз ва шу ўринда Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти бошқарувига, ҳамда Миллий кутубхонага ёдгорлик мажмуасининг миннатдорчилигини билдирамиз. Мазкур тўплам китобхонларимизга манбалар яратиш, ихтиролар, янгиликларни кашф этиш йўлида хизмат қилишига ишонамиз.

Культурное наследие Узбекистана в сборниках мира
В Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои состоялась презентация 50 томов книг, изданных в рамках проекта «Культурное наследие Узбекистана в сборниках мира».
На мероприятии данная коллекция книг была передана музеям, домам культуры, библиотекам, образовательным учреждениям, научно-исследовательским институтам нашей республики.
Данный сборник издан на узбекском, русском и английском языках.
В свою очередь библиотека имени Ислама Каримова также получила в дар 1-10 тома этого сборника, за что руководство мемориального комплекса выражает свою благодарность Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана и Национальной библиотеке.
Мы рады сообщить нашим читателям, что шедевры культурного наследия Узбекистана размещены в библиотечном фонде имени Ислама Каримова.
Эта коллекция – залог просвещения и воспитания в духе мира и творчества. Неизбежно, что наша библиотека будет служить своим читателям на пути создания этих ресурсов, открытия изобретений и инноваций.