Joriy yilning 14-18 oktyabr kunlari O‘zbekistonda Mustaqil davlatlar hamdo‘stligi ishtirokchi mamlakatlar penitensiar xizmatlari rahbarlari kengashining X yig‘ilishi bo‘lib o‘tmoqda. Hamdo‘stlik doirasida faoliyat yurituvchi mazkur Kengashga bundan 10 yil avval asos solingan bo‘lib, uning asosiy vazifasi – MDHga a’zo davlatlar o‘rtasidagi jazoni ijro etish xizmatlarining o‘zaro hamkorligini muvofiqlashtirish hisoblanadi.
15 oktyabr kuni Kengash yig‘ilishi ishtirokchilari protokol dasturiga muvofiq Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy Yodgorlik majmuasiga tashrif buyurishdi. Mehmonlar orasida – MDH Ijroiya qo‘mitasi xavfsizlik sohasidagi hamkorlik bo‘yicha departament rahbariyati, Hamdo‘stlikka a’zo davlatlarning Jazoni ijro etish bo‘yicha – ular to‘g‘ridan to‘g‘ri hukumatga yoki Ichki ishlar, Adliya tizimlariga bo‘ysunuvi va yoxud Federal darajadagi maqomga ega bo‘lishidan qat’iy nazar, barcha darajadagi xizmatlari rahbarlari hamda vakillari bor edi.
Majmua rahbari Temur Shirinov mehmonlarni kutib olarkan, ularga –maskanning yaratilish tarixi, Islom Karimov davlat rahbari sifatidagi ongli umrining salmoqli qismini aynan shu yerda kechirgani va tabiiyki, O‘zbekiston uchun tarixiy ahamiyatga ega qarorlar ayni shu binoda qabul qilingani, bugunga kelib, mazkur inshootning – aynan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan – Mustaqillik asoschisi nomi bilan ataladigan ilmiy-ma’rifiy majmuaga aylantirilgani to‘g‘risida so‘zlab berdi.
Shundan so‘ng anjuman qatnashchilariga Islom Karimov hayoti va faoliyati bilan bog‘liq hujjatli film namoyish etildi.
Hamdo‘stlik davlatlaridan kelgan mehmonlar shuningdek, Yodgorlik majmuasining Ko‘rgazmalar zalida ham bo‘lib, “Butun olamni jo qilgan yurak” nomli galereya hamda uning negizida namoyishga qo‘yilgan Birinchi Prezidentimizning hayoti va faoliyatiga oid turli san’at asarlari – kartinalar, portretlar, fotolar, peyzaj va haykaltaroshlik namunalari bilan yaqindan tanishishdi.

14–18 октября текущего года в Узбекистане проходит X заседание Совета руководителей пенитенциарных служб государств – участников Содружества Независимых Государств. Данный Совет, действующий в рамках Содружества, был создан 10 лет назад и его основной задачей является координация взаимодействия уголовно-исполнительных служб государств — участников СНГ.
В рамках программы мероприятия участники заседания Совета 15 октября посетили Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова. Делегацию представляли руководство Департамента по сотрудничеству в сфере безопасности Исполнительного комитета СНГ, а также руководители профильных структур всех уровней при Кабинете Министров, Министерстве юстиции и Министерстве внутренних дел стран Содружества.
Руководитель комплекса, доктор исторических наук, профессор Темур Ширинов проинформировал гостей об истории создания Резиденции «Оксарой», о том, что Первый Президент Ислам Каримов провел здесь значительную часть своей жизни и именно здесь принимались решения, имеющие для Узбекистана и его народа исторически важное значение. По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Резиденция Первого Президента преобразована в научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова. Наиболее яркие страницы жизни и деятельности основателя независимого государства запечатлены в документальном фильме, который был продемонстрирован в рамках встречи.
Гости из стран Содружества посетили также галерею Мемориального комплекса, где ознакомились с экспозицией «Сердце, вместившее Вселенную». Представленные здесь картины, портреты, скульптуры, фотографии полнее раскрывают образ эпохальной личности - Ислама Каримова.