Ўзбекистон – суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий
1992 йил 8 декабрь – мамлакатимизнинг Бош қонуни қабул қилинган кун, замонавий ўзгаришларнинг хуқуқий пойдеворига асос солинди. Келажагимиз тақдирини белгиловчи қарорларни қабул қилиш, бу йўналишдаги барча ишларни ўта синчковлик билан амалга оширишга Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов бош-қош бўлган.
Олий Кенгаш қарори билан 1990 йил 21 июнь куни Ислом Абдуғаниевич Каримов раислигида давлат арбоблари, депутатлар, мутахассислардан иборат 64 нафар аъзони ўзида жамлаган Конституциявий комиссия тузилган эди. Мамлакатнинг Бош қонуни лойихасини тайёрлаш жараёнида Ўзбекистон Президенти Шавкат Миромонович Мирзиёев фаол иштирок этган.
1992 йил 8 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Кенгашининг 11-сессиясида Бош Қомусимиз қабул қилинди. Шу кундан эътиборан, 8 декабрь – умумхалқ байрами деб эълон қилинди.
Ўзбекистон ўз мустақиллигини эълон қилган санадан эътиборан дунё саҳнида янги, суверен давлат қарор топган бўлса, биринчи Конституциямиз қабул қилинган куни давлатимиз янгидан туғилди, ҳақиқий мустақиллигимизга мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор қўйилди.
Шу йилнинг 30 апрель куни эса, мамлакат ҳаётида ўта муҳим воқеа юз берди. Биринчи мартта умухалқ референдуми асосида Ўзбекистон Республикасининг янгиланган Конституцияси қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таъбири билан айтганда: "Бугун биз тарихнинг янада масъулиятли ва ҳал қилувчи палласида турибмиз. Мамлакатимиз тараққиётида мутлақо янги даврга қадам қўймоқдамиз".
Давлатимиз рахбари томонидан янгиланган Конституция қабул қилиниши билан Учинчи Ренессанс учун ҳуқуқий пойдевор яратилгани қайд этилди.
Олдимизда турган ва барчамиз интилаётган буюк мақсадларни амалга ошириш учун ҳар биримиз аввало ушбу пойдеворга таяниб ҳаракат қилишимиз лозимлигини Президент Шавкат Мирзиёев алоҳида таъкидлади.
Хулоса шуки, ҳар бир фуқаро юртимизда амалга оширилаётган буюк ишларга дахлдорлигини чуқур ҳис этиб яшаши керак. Зеро Ватанга ва Президентга сидиқидилдан, садоқат билан хизмат қилиш – мамлакатнинг равнақи, жамиятнинг фаровонлиги, фарзандларимизнинг бахтли келажагини таъминлашга муносиб ҳисса қўшиш демакдир.

«Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое, социальное
Правовой фундамент современной архитектуры преобразований был заложен 8 декабря 1992 года, когда был принят Основной закон нашей страны. У истоков этой кропотливой работы и судьбоносных решений стоял Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов. 21 июня 1990 года решением Верховного Совета была создана Конституционная комиссия под председательством Ислама Абдуганиевича Каримова в составе 64 членов государственных деятелей, депутатов и специалистов. В работе над проектом главного закона страны активное участие принимал Президент Узбекистана Шавкат Миромонович Мирзиёев.
В нынешнем году отмечается 31-я годовщина принятия Основного Закона. Этот день один из самых знаковых в календаре исторических дат независимого Узбекистана. 31 год назад на 11-й сессии Верховного Совета Республики Узбекистан была единогласно принята Конституция. В тот же день Президент Ислам Каримов подписал законы «О принятии Конституции Республики Узбекистан», «Об объявлении Дня принятия Конституции Республики Узбекистан всенародным праздником», «О порядке введения в действие Конституции Республики Узбекистан». Курс, взятый Узбекистаном в первые годы независимости продолжает уверенно вести страну по неизменному пути суверенного, демократического, правового, социального и светского государства.
30 апреля нынешнего года в жизни нашей страны произошло очень важное событие. Впервые на основе всенародного референдума принята обновленная Конституция Республики Узбекистан. Продиктованный логикой преобразований в Новом Узбекистане шаг определил дальнейшую траекторию развития страны с учетом современных требований и специфики эпохи. Как отметил руководитель страны Шавкат Мирзиёев: «Обновленная Конституция станет прочным правовым фундаментом Третьего Ренессанса в нашей стране.»
Таким образом народ сделал осознанный выбор в пользу дальнейшего устойчивого развития государственности и экономики независимого Узбекистана.