Ҳар йили сентябрь ойининг биринчи декадаси ва январь ойининг охирги ўн кунлиги ичида Ислом Каримов номидаги ёдгорлик мажмуаси томонидан анъанавий Хотира ҳафталиги ўтказилади.
10 февраль куни Оқсаройда Хотира ҳафталигининг якуний тадбири – Ислом Каримов таваллуд кунининг 85 йиллигига бағишланган Хотира кечаси бўлиб ўтди.
Шу куни Оқсаройнинг фойесига юздан зиёд меҳмонлар ташриф буюрди.  Ислом Каримовнинг оила аъзолари, яқин дўстлари, сафдошлари, у кишининг Президентлик даврида турли вазирлик ва идоралар, ташкилотларда раҳбар бўлиб ишлаган инсонлар,  меҳнат фахрийлари, давлат ва нодавлат ташкилотларининг вакиллари, мутасаддилар, Ислом Каримов хотирасига ҳурмат кўрсатиш ниятида вилоятлардан келган меҳмонлар, ижтимоий тармоқларда  Биринчи Президентнинг ҳаёти ва фаолиятини ёритиб келаётган блогерлар, ОАВи ходимлари, эл таниган ёзувчи ва шоирлар, санъаткорлар тадбирда иштирок этишди.
Хотира кечасида янги адабий нашрлар, илмий асарлар, видеофильмларнинг тақдимоти ўтказилди.
Даставвал кеча қатнашчилари Туркиялик қардошларимизга, рўй берган даҳшатли зилзилада ҳалок бўлганларнинг яқинларига, табиий офатдан азият чеккан барча инсонларга ҳамдардлик билдириб, бир дақиқа сукут сақладилар.
Хотира кечасининг бошида “Ислом Каримов Биринчи Президент” номли видеофильм намойиш этилди.
Ислом Каримовнинг рафиқаси Татьяна Каримова ўз сўзида Биринчи Президентнинг сиёсий фаолиятига тўхталар экан, унинг таҳликали кунларда етакчи сифатида кўрсатган жасорати ва матонатини кўпчиликка маълум бўлмаган қизиқарли фактлар асосида ёритиб берди. Ислом Абдуғаниевичнинг инсоний фазилатлари, юрт ва элга нисбатан чексиз садоқати, оилапарварлиги хусусида сўз юритди.
Кечанинг бадиий дастуридан асосан Ислом Каримов севиб тинглайдиган куй ва қўшиқлар ўрин эгаллагани эътиборлидир. Ўзбекистон қаҳрамони Муножот Йўлчиева ижросида янграган “Мустаҳзод” қўшиғи билан боғлиқ хотиралардан кейин санъаткорнинг чиқиши йиғилганлар томонидан ўзгача кайфият билан кутиб олинди.
Ёдгорлик мажмуаси раҳбари Темур Ширинов асосан Ислом Каримов музейининг очилиши билан боғлиқ тараддудлар, Татьяна Каримованинг бу борада кўрсатаётган фаоллиги ва ғамҳўрлиги ҳақида гапирди.
Шундан кейин Ўзбекистон деб аталмиш ўлканинг тарихига оид анимацион фильм намойиш этилди.
Сиёсатшунос олим, профессор Нарзулла Жўраев ўзининг янги асари - “Тарихий давр кашфиёти” китобини кеча иштирокчиларига тақдим этди.
Ислом Каримов музейини ташкил қилишда фаол иштирок этган турли соҳа вакилларига ташаккурномалар топширилди. Татьяна Акбаровна фидоийлик кўрсатиб ишлаган мутахассисларни қутлаб, самарали ҳамкорлик учун ўз миннатдорлигини билдирди.
Фарғоналик инглиз тили ўқитувчиси, таржимон Нилуфар Нишонова “Буюк ўзбек аёллари” номли тўпламнинг муаллифи. У китобнинг инглиз тилидаги нусхасини ўзи таржима қилиб нашрга тайёрлаган. Тадбирда унинг отаси мазкур тўпламни Татьяна Акбаровнага тақдим этар экан, Нилуфар ушбу китобни Ислом Каримовга бағишлаб чоп эттирганини айтди. Биринчи Президент тўғрисидаги ўз қарашларини Нилуфар Фарғонадан юборган видеомурожаатида баён қилган. Тадбир қатнашчиларини муаллиф Ислом Каримовнинг 85 йиллиги билан самимий муборакбод этди.
Хотира кечасида ИИВи фахрийлари иштирок этиб, Биринчи Президент билан боғлиқ хотираларни ифода этдилар. Машҳур боксчи-республикада хизмат кўрсатган спортчи, халқаро мусобақаларнинг кўп карра ғолиби, 1996 йилдаги Олимпия ўйинлари совриндори Карим Тўлаганов олқишлар билан кутиб олинди. Ниҳоятда самимий ва ёрқин хотираларга бой чиқиши билан машҳур спортчимиз барчанинг кайфиятини кўтариб, Татьяна Акбаровнага таклиф этилгани учун алоҳида миннатдорлик билдирди.
Умуман бу галги тадбир тақдимотларга ҳам, ўзаро совғаларга ҳам бой бўлди. “Соғлом авлод учун” халқаро хайрия фонди раҳбари Светлана Иномова Биринчи Президент томонидан топширилган “Соғлом авлод учун” орденини Ислом Каримов музейига топшириш тўғрисидаги қарорини йиғилганлар кўтаринкилик билан кутиб олди. Фахр-ифтихорга, ибратга лойиқ қарор.
Хотира кечасининг иштирокчилари-Ислом Каримов номидаги Республика жамоат фонди бошқарув кенгашининг раиси Ботир Убайдуллаев, Ўзбекистон халқ артистлари Рамиз Усмонов, Зулайхо Бойхонова, Женисбек Пиязов, республикада хизмат кўрсатган артистлар Гулбаҳор Эрқулова, Юнус Гулзаров ва бошқалар тадбирнинг сермазмун ва файзли ўтишига муносиб ҳисса қўшдилар.
Кеча якунида “Уфқдан нарини кўрмоқ истайман” видеофильми намойиш этилди. Бир пиёла чой устида дўстона суҳбатлар давом этди.

Каждый год в первой декаде сентября и в конце января по инициативе Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова проводится традиционная Неделя памяти.
В этом году заключительное мероприятие в рамках Недели было проведено чуть позже запланированной даты. Тому причина-аномальные условия нынешней зимы.
10 февраля в резиденции Оксарой был организован Вечер памяти посвящённый 85-летию Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова.
В этот день фойе резиденции было переполнено гостями. На вечере присутствовали члены семьи Ислама Абдуганиевича, близкие друзья, соратники, ветераны труда, представители государственных и общественных организаций, работники министерств и ведомств, политологи, известные писатели и поэты, деятели культуры и искусства, журналисты и блогеры.
Презентация новых книг, научных изданий, видео фильмов, анимационных работ придала вечеру особую динамику.
Перед началом мероприятия участники выразили соболезнование народу Турецкой республики в связи с трагедией потрясшей весь мир-землятрясением и почтили память погибших минутой молчания.
Вечер начался с презентации видеофильма “Ислам Каримов Первый Президент”. Сценарий принадлежит писателю, журналисту Мураду Мухаммад Досту. Он несколько лет занимал пост Пресс-секретаря Ислама Каримова. Режиссёр фильма Джахангир Касымов. Творческая группа под руководством этого талантливого тандема подготовила два видеофильма и один анимационный специально для демонстрации в музее Ислама Каримова. Первыми зрителями стали участники вечера.
Выступление супруги Ислама Абдуганиевича Татьяны Каримовой вызвал большой интерес у присутствующих. Его личные качества-порядочность, честность, принципиальность, его неординарные и смелые решения в интересах государства и народа нашли своё отражение в воспоминаниях самого близкого ему человека.
Художественная программа вечера была насыщена и составлена в основном из музыкальных композиций, которые любил слушать Ислам Каримов.
Руководитель Мемориального комплекса Темур Ширинов подробно рассказал о работе по созданию музея в Оксарое. Выразил благодарность Татьяне Каримовой за всестороннюю поддержку и активное участие в осуществлении столь важного проекта.
Известный политолог, профессор Нарзулла Жураев презентовал свой новый научный труд-книгу “Тарихий давр кашфиёти” (Открытие исторической эпохи).
По инициативе Татьяны Акбаровны специалисты принимавшие активное участие в создании музея – это музееведы, филологи, редакторы и корректоры, волонтёры были достойно отмечены поощрительными грамотами.
Также состоялась презентация сборника “Буюк ўзбек аёллари” (Великие узбекские женщины). Перевод книги с узбекского на английский язык принадлежит самому автору Нилуфар Нишановой. Живёт Нилуфар в Фергане. Она посвятила это содержательное издание 85 - летию Первого Президента и передала через своего отца Татьяне Акбаровне.
Выступившие на вечере представители Министерства внутренних дел, ветераны труда, призёр Олимпийских игр, победитель многих международных турниров-известный боксёр, заслуженный спортсмен республики Карим Туляганов, руководитель Международного благотворительного фонда “Соғлом авлод учун” Светлана Инамова, Председатель правления республиканского благотворительного общественного фонда имени Ислама Каримова Ботир Убайдуллаев поделились своими воспоминаниями о Первом Президенте.
Выступление Народных артистов республики Муножат Йулчиевой, Рамиза Усманова, Зулайхо Бойхоновой, Женисбека Пиязова, Зазлуженных артистов - Гульбахор Эркуловой, Юнуса Гульзарова и многих других мастеров искусств были приняты гостями вечера как говорят “на ура”. Восклицания “браво” звучали буквально после каждого выступления.