Xalqaro anjuman qatnashchisi Yodgorlik majmuasida
7-8 avgust kunlari Toshkentda «O‘zbek mumtoz va zamonaviy adabiyotini xalqaro miqyosda o‘rganish va targ‘ib qilishning dolzarb masalalari» mavzusida 25 davlat vakillari ishtirokida xalqaro anjuman o‘tkazildi.
Yozuvchi, shoir, tarjimon va adabiyotshunoslar qatorida, Anqara shahridagi G‘ozi universitetining o‘zbek adabiyoti o‘qituvchisi, filologiya fanlari doktori, professor Fatma Achik ham anjumanda ishtirok etdi.
Fatma xonim O‘rta Osiyoda jadidlar harakati tarixi, jadidlar adabiyoti bo‘yicha xalqaro miqyosda yirik mutaxassislardan biri sanaladi.
O‘zbek milliy madaniyati va adabiyotiga nisbatan juda katta hurmat bilan qaraydigan turkiyalik olima, benazir merosimizning qadrini hamisha ulug‘lab kelgan.
Fatma Achik poytaxtimizga bu galgi safari davomida Islom Karimov nomidagi Yodgorlik majmuasiga tashrif buyurdi.
O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti haykali poyiga gullar qo‘yib uning xotirasiga hurmat bajo keltirdi. «Butun olamni jo qilgan yurak» ko‘rgazmasini katta qiziqish bilan tomosha qilgan Fatma xonim, ekspozitsiyadan o‘rin egallagan, Turkiyalik rassom Chigdem Buchak Tellining «Baxtli bolalik kafolati» nomli asarini ko‘rib hayratini yashira olmadi.
«Islom Karimovdek buyuk insonning obrazini yaratgan mo‘yqalam ustalari qatoridan mening vatandoshim ham o‘rin egallab turgani qalbimda quvonch va g‘urur tuyg‘ularini uyg‘otdi»,-dedi Fatma Achik. U o‘z taassurotlarini faxriy mehmonlar kitobida yozib qoldirgan dastxatda ifoda etdi.

Турецкая ученая возложила цветы к памятнику Первого Президента Узбекистана и почтила его светлую память
13.08.2018
7-8 августа в Ташкенте проходила международная конференция «Актуальные вопросы изучения и популяризации узбекской классической и современной литературы на международном уровне», в которой приняли участие представители из 25 стран мира.
В работе форума в числе писателей, поэтов, переводчиков и литературоведов приняла участие преподаватель узбекской литературы в Университете Гази в Анкаре, доктор филологических наук, профессор Фатма Ачик, которая является одним из авторитетных специалистов международного уровня по истории движения джадидов в Средней Азии и джадидской литературы.
Видная представительница турецкого научного сообщества Ф.Ачик всегда с большим уважением относилась к узбекской национальной культуре и литературе, а также к бесценному духовному наследию нашего народа в целом. Так, в ходе нынешнего визита в Узбекистан она посетила Мемориальный комплекс имени Ислама Каримова.
Турецкая ученая возложила цветы к памятнику Первого Президента Узбекистана и почтила его светлую память.
Осматривая экспозицию выставки «Сердце, вместившее Вселенную», госпожа Ф.Ачик не смогла сдержать переполнявшие ее эмоции, когда увидела картину турецкой художницы Чигдем Бучак Телли «Гарант счастливого детства».
Фатма Ачик отметила: «Тот факт, что среди видных мастеров, создавших живописный образ такого великого человека как Ислам Каримов, есть и моя соотечественница порождают в моем сердце радость и гордость».