Islom Karimov – ma’naviy jasorat sohibi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 25-yanvardagi “O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq Toshkent temir yo‘l muhandislari institutida “Islom Karimov – ma’naviy jasorat sohibi” mavzuida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda mustaqilligimiz asoschisi Islom Karimov yurtimiz tinchligi va farovonligi, Vatanimiz taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shgan buyuk shaxs sifatida xalqimiz qalbida abadiy muhrlanib qolishi ta’kidlandi.
Islom Karimovning siyosiy va ruhiy jasorati bilan 1991-yilda dunyo xaritasida yangi suveren davlat – O‘zbekiston Respublikasi paydo bo‘ldi. Mamlakatimizni taraqqiy ettirishga qaratilgan islohotlar butun jahonda «o‘zbek modeli» degan nom bilan tan olindi. Xalqimiz o‘zining tarixan qisqa muddatda erishgan barcha yutuq va marralarini haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz nomi bilan bog‘laydi.
– Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov mamlakatimizni dunyodagi rivojlangan davlatlar qatoriga ko‘tarish, dunyo davlatlari bilan ishonchli hamkorlikni o‘rnatish, xalqaro e’tirof etilgan tamoyil va normalarga amal qilishga a’lohida e’tibor qaratgan, – deydi Toshkent temir yo‘l muhandislari instituti prorektori Dilshod Baratov. – Uning uzoqni ko‘zlagan siyosati natijasida O‘zbekiston xalqaro hamjamiyatda o‘z munosib o‘rniga ega bo‘lgan kuchli davlatga aylandi.

Человек духовного мужества
В соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абдуганиевича Каримова" от 25 января 2017 года в Ташкентском институте инженеров железнодорожного транспорта прошло духовно-просветительское мероприятие на тему "Ислам Каримов - человек духовного мужества".
На мероприятии отмечалось, что основатель нашей независимости Ислам Каримов навсегда останется в сердцах народа как великая личность, внесшая огромный вклад в мир и благополучие нашей страны, процветание Родины.
Благодаря политическому и духовному мужеству Ислама Каримова в 1991 году на карте мира появилось новое суверенное государство - Республика Узбекистан. Реформы, направленные на развитие нашей страны, были признаны во всем мире в качестве "узбекской модели" развития. Наш народ по праву связывает с именем Первого Президента все успехи, достигнутые в стране за исторически короткий период.
- Первый Президент Узбекистана Ислам Каримов уделял особое внимание присоединению нашей страны к числу развитых государств мира, установлению прочного сотрудничества с другими государствами, соблюдению признанных на международном уровне принципов и норм, - сказал проректор Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта Дилшод Баратов. - Благодаря его дальновидной политике Узбекистан стал сильным государством, занявшим свое достойное место в международном сообществе.