“Hech shubhasiz, inson, millat va xalq tarixiy xotira tuyg‘usi bilan tirik va barhayotdir. O‘tganlarni esga olish, ularning xotirasi oldida hurmat bajo keltirish xalqimizga xos azaliy qadriyat. Jang maydonlarida Vatan uchun, bugungi va ertangi avlodlarning yorug‘ kunlarga yetishi uchun jon bergan, o‘zini fido etgan insonlar xotirasini yodga olsak, bugun hayot bo‘lgan faxriylarimizga qancha hurmat-ehtirom va e’tibor ko‘rsatsak, hech qachon kam bo‘lmaymiz”.
O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovga tegishli bu fikrlar bugun ham ahamiyatini yo‘qotgani yo‘q. Darhaqiqat, inson xotira bilan tirik. Tarixiy xotira esa, bu nafaqat Ikkinchi jahon urushida qurbon bo‘lgan ota-bobolarimizni eslash, balki bugungi tinch va osoyishta hayot, musaffo osmon uchun jon fido qilgan barcha insonlarni yod etish, bizning kim ekanimiz, qanday buyuk zotlarning avlodi, qanday bebaho merosning vorislari ekanimizni hech qachon unutmaslikka, ana shunday o‘lmas qadriyatlar, ezgu g‘oyalar uchun kurashib yashashga chorlaydigan da’vatkor kuchdir.
Islom Karimovning o‘zi ana shunday e’tiqod bilan yashash barobarida, millat yetakchisi, istiqlol asoschisi o‘laroq barchani shu yo‘lga boshladi. Aynan uning tashabbusi bilan 1999 yildan boshlab, yurtimizda 9 may sanasi “Inson – aziz, xotira – muqaddas” degan ezgu g‘oya ostida, Xotira va qadrlash kuni sifatida nishonlanadigan bo‘ldi.
Birinchi Prezident tom ma’noda tinchlikparvar odam edi. Buni tasdiqlovchi birgina fakt borki, Islom Karimov ayni bir paytda mamlakat Qurolli kuchlarining Oliy Bosh qo‘mondoni bo‘lganiga qaramasdan hech qachon harbiy libos kiymagan. Milliy armiyaning qudrati va salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan barcha ishlar zamirida, boshqa davlatlarga nisbatan tajovuz yoki tahdid emas, balki, O‘zbekistonning tinchligi va barqarorligini, sarhadlar daxlsizligini himoya qilish maqsadi mujassam ekanligini hamisha ta’kidlab kelgan. Uning uchun farzandlar kamoli, onalar xotirjamligi, Vatan ravnaqi, xalq manfaati har narsadan ustun bo‘lgan. Shu ne’matlarga tahdid soluvchi har qanday siyosatga hech ikkilanmasdan qarshi turgan. O‘zbekiston birorta harbiy blokka a’zo bo‘lmagani – buning yorqin tasdig‘i.
Islom Karimovning boshqaruv yillarida “Noma’lum askar”, “bedarak yo‘qolgan” degan mavhum iboralarga barham berilib, qurbon bo‘lganlar, urushdan qaytmaganlar nomi tiklandi. Xotira maydonlarida barpo etilgan yodgorlik majmualarida Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan yurtdoshlarimiz ism-shariflari maxsus lavhalarga zarhal harflar bilan yozib qo‘yildi, ular haqidagi ma’lumotlar jamlangan 35 jilddan iborat “Xotira” kitobi chop etildi.
Haqiqatan ham, tarix – bu xotira degani, o‘tgan ajdodlarning shonli ishlari, qahramonliklarini eslash, o‘tmish voqealaridan to‘g‘ri xulosa chiqarib yashash deganidir.
Shunday qadriyat va qarashlar bugungi – Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 80 yilligi nishonlanayotgan kunlarda ham yangicha shaklu shamoyilda rivojlanib bormoqda. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta’biri bilan aytganda, “Hozirgi g‘oyat murakkab va tahlikali zamonda yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, turli zararli ta’sirlardan himoya qilish, tinchlik va barqarorlikni, millatlar va dinlararo do‘stlik va ahillikni asrashdek o‘ta muhim vazifalarni bajarishda qahramon faxriylarning jasorati, shonli an’analari hamisha ibrat maktabi bo‘ladi. Biz ulardan ruh va kuch olib, Vatan himoyachilari, tinchlik posbonlari, yangi O‘zbekiston bunyodkorlari bo‘lishdek yuksak burchimizni, albatta, sharaf bilan ado etamiz”.
“Xotira va qadrlash kuni” arafasida Islom Karimov nomidagi yodgorlik majmuasidagi “Butun olamni jo qilgan yurak” ko‘rgazmasida – Birinchi Prezident rahbarlik qilgan yillarda, qolaversa, shu kunlarda ham – Ikkinchi jahon urushi yillarida matonat ko‘rsatgan yurtdoshlarimizga ko‘rsatib kelinayotgan e’zoz va qadr lahzalari muhrlangan fotoko‘rgazma tashkil etildi. Uni tomosha qilishga kelgan mehmonlar orasida esa – ongli umrini yurt himoyasi va tinchligi yo‘liga bag‘ishlagan harbiylarimiz ko‘plab topiladi.
Yillar, zamonlar o‘tar. Ammo bobolar sha’n-shavkati, bosib o‘tgan yo‘li va hayotiy tajribasi biz uchun ibrat va saboq bo‘lib qolaveradi.

«Человек, народ живы и вечны благодаря исторической памяти. Чтить память ушедших, отдавать им дань уважения — издревле присущие нашему народу качества. Мы в неоплатном долгу перед людьми, которые пали на полях сражений во имя Родины, ради светлых дней грядущих поколений, прежде всего, перед ныне здравствующими ветеранами, которые достойны всяческого уважения и почитания».
Это высказывание Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова актуально во все времена. Действительно, люди живут, пока жива память о них. А историческая память – это не только память о наших предках, павших на полях сражений второй мировой войны, но и память о всех, кто не щадил свои жизни ради сегодняшних дней, чистого неба над головой и каждого мирного рассвета.
Человек, который олицетворяет вечную память - Ислам Каримов сумел вернуть народу такие светлые понятия, как «память» и «уважение». В сердцах людей утвердились важные ценности: уважение к старшим, забота о младших, доброта и великодушие. Почитание памяти предков, продолжение их благородных дел, уважение к тем, кто своим примером и сегодня способствует упрочению спокойствия и сплоченности в нашем обществе, процветанию страны, стали неотъемлемой частью нашей жизни. Именно по инициативе Ислама Каримова, начиная с 1999 года, 9 мая в нашей стране отмечается как «День памяти и почестей» под благородной идеей: «Память – вечна, почитание – священно».
Первый Президент в буквальном смысле был человеком мира. Подтверждением этому служит то, что Ислам Каримов никогда не носил военную форму, несмотря на то, что являлся Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами страны. Он всегда подчеркивал, что вся работа по повышению мощи и потенциала национальной армии направлена не на агрессию или угрозы в адрес других государств, а на защиту мира и суверенитета Узбекистана, неприкосновенности границ. Для него превыше всего были интересы народа, спокойствие матерей, процветание Родины. Он решительно выступал против любой политики, угрожающей этим главным ценностям. Наглядным примером этому служит тот факт, что Узбекистан не присоединился ни к какому военно-политическому блоку.
В годы деятельности Ислама Каримова были отменены двусмысленные формулировки «Неизвестный солдат» и «Пропавший без вести», восстановлены имена тех, кто героически сражался за Родину и не вернулся с войны. Золотыми буквами они высечены в Книгах памяти, установленных в мемориальных комплексах. Издана также 35-томная книга «Хотира», содержащая сведения о героях военных лет. Эти работы возглавлял Первый Президент.
Историческая память – это то, что связывает нас с прошлым, помогает понимать настоящее и строить будущее. 80-летие Победы во второй мировой войне – урок несгибаемого мужества для всего прогрессивного человечества помогает глубже осознать ценности, ради которых мы сегодня живём.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев: «В нынешнее чрезвычайно сложное и неспокойное время подвиг и славные традиции героев-ветеранов служат для нас образцом в выполнении таких весьма важных задач, как воспитание молодёжи в духе патриотизма, защита наших детей от разных негативных воздействий, в умении ценить и беречь наше самое дорогое достояние — мир и стабильность, межнациональную и межконфессиональную дружбу и согласие. Вдохновлённые такой невероятной силой духа мы обязательно с честью выполним свой высокий долг по защите Родины, сохранению мирной жизни, построению Нового Узбекистана».
Юбилейной дате посвящена фото-экспозиция, организованная в рамках выставки «Сердце, вместившее Вселенную» в Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова. Среди многочисленных посетителей – те, чья профессия защищать Родину, охранять мир и спокойствие граждан.