22 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi Ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasiga Yaponiyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi tashrif buyurdi.
Mehmon mamlakatimizning Birinchi Prezidenti xotirasiga hurmat bajo keltirdi va «Butun olamni jo etgan yurak» nomli badiiy ko‘rgazmani ko‘zdan kechirdi, faxrli mehmonlar kitobiga samimiy tilaklar bildirilgan dastxatini yozib qoldirdi.
Janob Nobuaki Ito mamlakatimizda diplomatik faoliyatini 2016 yili boshlagan. U Islom Karimov bilan shaxsan tanishish sharafiga muyassar bo‘lmagani tufayli ham mazkur ko‘rgazmani alohida qiziqish bilan tomosha qildi.
Ko‘rgazma menda chuqur taassurot qoldirdi. O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidentining «Oqsaroy» qarorgohidagi muzeyi ochilishini sabrsizlik bilan kutaman. Islom Karimovning hayoti va faoliyati bilan yaqindan tanishmoqchiman, dedi Yaponiya elchisi.

22 февраля Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова посетил Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане Нобуаки Ито.
Гость почтил память Первого Президента нашей страны, ознакомился с художественной выставкой «Сердце, вместившее Вселенную», посвященной 80-летию Ислама Каримова и оставил запись в книге почетных гостей.
Посол Нобуаки Ито в своем интервью сказал, что прибыл в нашу страну в августе 2016 года. Он не имел чести лично познакомиться с Исламом Абдуганиевичем, поэтому ему было очень интересно посетить данную экспозицию, которая произвела на него неизгладимое впечатление.
Посол Японии также отметил, что с нетерпением ждет открытия Музея в резиденции Первого Президента Республики Узбекистан «Оксарой», чтобы ближе ознакомиться с жизнью и деятельностью Ислама Каримова.