2000 yil 12 may. Poytaxtning Yunusobod tumanida, teleminora qarshisidagi maydonda tumonat odam yig‘ilgan. Boisi – bu maskanda muazzam va tabarruk bir majmua – “Shahidlar xotirasi” deya nom olgan yodgorlikning tantanali ochilish marosimi o‘tkazilmoqda edi. O‘rnatilgan ramziy qabrning ham, umuman, majmuani “tabarruk” deb atashimizda ham o‘ziga xos ramziy ma’no bor.
Bir paytlar xalq orasida “Alvasti ko‘prik” deya sovuq nom olgan joyda – odam zoti hatto kunduz kuni ham yolg‘iz o‘tishga cho‘chigan, hayqirib oqqan Bo‘zsuv atrofidagi tepaliklar haybat solib turgan maskanda – Sho‘rolarning qiynoq mashinasi gurullab ishlab turgan yillari millat oydinlarini shafqatsizlarcha mahv etishgan. Odamlar yuragida mudhish iz qoldirgan qatag‘on yillarida bu ko‘rimsiz jarliklarda xalqimizning minglab asl farzandlari, millat fidoyilari otilgan, bekafan, bejanoza, nom-nishonsiz ko‘mib tashlangan. Ular orasida millatimiz iftixori bo‘lgan Abdulla Qodiriy, Abdurauf Fitrat, Abdulhamid Cho‘lpon singari yuzlab ulug‘ zotlar bo‘lgan. Bevaqt tugagan umrlar, taqdirlar, shahid ketgan jonlar...
O‘zbekiston Qahramoni, xalq yozuvchisi Said Ahmad xotiralaridan:
“U joylar tashlandiq, birov yashamaydigan yerlar edi. Elektr yo‘q, kechalari besh-olti xo‘jalikdagina bo‘lgan “beshinchi lampa” deyilgan kerosin chiroq uylarni arang yoritardi. O‘spirin chog‘larimda o‘sha yerda yashaydigan tog‘amning uyiga mehmonga bordim. O‘zim tengi tog‘avachcham, yana ikkita bola bilan kechgacha o‘ynab yurdik. Dabdurustdan ko‘prikdan hech kimni, ot-aravalarniyam o‘tkazmay qo‘yishdi. Bir payt, qosh qorayganda, tepaliklar oralab, silkinib-silkinib yuk mashinasi kela boshladi. Qarindoshim “Ana, yana otiladigan odamlarni olib kelayapti” dedi. Biz qo‘rqqanimizdan jarlikdagi daraxtlar orasiga bekindik. Yuk mashinasi ayni bizning to‘g‘rimizda to‘xtadi va undan odamlarni turtib-surtib tushira ketishdi. Mahbuslardan bittasi yomonroq tushdi shekilli, sho‘rlik dodlab yubordi. Jarlikning tepasiga naq yettita odamni sanab, qator qilib qo‘yishdi. Boshlig‘i ruscha komanda berganidan so‘ng yetti marta miltiq otilgani eshitildi. Mahkumlarning ikki-uchtasi o‘lmay qolgan bo‘lsa kerak, ingrab dodlay boshladi. Ularga yana o‘q uzishdi. Keyin ketmon, belkuraklar bilan o‘sha joyning o‘zida o‘liklarni ko‘mishdi. Biz dag‘-dag‘ qaltirab, ular ketgach, uyga qaytganmiz”.
Bu xotiralarni shunchaki o‘qib bo‘lmaydi. Dahshatga tushasan. Millatning boshiga shunday ko‘rguliklarni solish uchun, uning asl farzandlarini xo‘rlab, bir xalq boshida oz emas-ko‘p emas, naq yetti marta qatag‘on qilichini o‘ynatish uchun – tuzum deganlari nechog‘li makkor va g‘addor bo‘lishi, qay shaytonning yog‘ini yalashi kerak edi...
Bir vaqtlar – orzusi tushovlangan, qadri qovrilgan, tili tutilgan, dili nola-yu afg‘onga to‘lgan millatning qaddi-yu qadrini aynan Islom Karimov ko‘tardi. Yuqorida tilga olganimiz – “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmuasining barpo etilishi ana shunday oliyjanob maqsad yo‘lidagi ishlarning in’ikosi edi.
1999-2000 yillarda Birinchi Prezident rahbarligida bu yerda keng qamrovli qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. Otib tashlangan qatag‘on qurbonlari jasadlarining qoldiqlari qazib olinib, milliy qadriyatlarimizga mos e’zoz-ehtirom bilan qabristonlarga dafn qilindi.
Roppa-rosa chorak asr oldin barpo etilgan xiyobon markazidagi zangori gumbazni aynan sakkiz ustun ko‘tarib turgani bejiz emas. Bu – milliy jipslik ramzi. Gumbaz peshtoqi ostida “Vatan ozodligi yo‘lida shahid ketganlar xotirasi mangu barhayotdir” so‘zlari bitilgan. Bu hikmat tarixning abadiy haqiqatidan saboq beradi – har qaysi inson hayoti Vatan ozodligi, xalq farovonligi yo‘lidagi ezgu ishlar bilan mazmunlidir.
Yodgorlik markazida naqshinkor milliy bezaklar tortilgan o‘ymakor qabr toshi qo‘yilgan. Bu – Vatanimiz istiqloli, xalqimizning erkin, farovon va barqaror hayotini, bugungi nurafshon kunlarni orzu qilib, jon fido qilgan ajdodlarimizning ramziy qabridir.
Yodgorlik majmui ochilish marosimida Islom Karimovning “Ana shu aziz ajdodlarimizning arvohlari shuncha yillar davomida halovat va orom topmasdan, mana shunday kunlarni kutar edi. Biz ularning ushalmagan orzu-armonlari oldida, oradan shuncha vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, hali-hanuz dil yarasi bitmagan, ko‘z yoshlari tinmagan, o‘sha ayriliqning dardu g‘ami bilan yashab kelayotgan qavmu qarindoshlari, yaqinlari, zurriyotlari oldida, Yaratgan oldida bugun o‘z insoniy burchimizni ado etmoqdamiz”, degan so‘zlari tarixiy adolat tiklanganining ifodasi edi.
Bu yo‘ldagi harakatlar faqat majmua ochilishi bilan cheklanib qolingani yo‘q. Har yili eng ulug‘, eng aziz bayramimiz – Mustaqillik kuni arafasida bu maskanda el-yurtimiz ozodligi yo‘lida jon fido qilgan bobolarimizning muborak ruhlarini shod etish ezgu an’anaga aylangan. Birinchi Prezidentning 2001 yil 1 maydagi farmoni asosida 31 avgust – Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni sifatida belgilandi. Ayni shu kuni osh tortilib, qatag‘on yillarida shahid ketgan ajdodlarimiz ruhi poklariga Qur’on tilovat qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2002 yil 8 noyabrdagi qarori asosida majmua tarkibida “Qatag‘on qurbonlari xotirasi” muzeyi ham tashkil etildi. U 2002 yil 31 avgustda – mamlakatda ilk bor nishonlangan “Qatag‘on qurbonlarini yod etish kuni”da tantanali ravishda ochildi.
2007 yilning 31 avgustida Islom Karimov qatag‘on qurbonlari tarixi va achchiq qismatini yanada kengroq o‘rganish va aks ettirish maqsadida unga qo‘shimcha bino qurish haqida fikr bildirdi. 2008 yil 5 may kuni qabul qilingan Prezident Qarori ijrosi o‘laroq muzeyda katta o‘zgarishlar amalga oshirildi. Uning qayta ta’mirlangan va kengaytirilgan binosi qo‘sh gumbazli, ekspozitsiya uchun mo‘ljallangan 3 ta zaldan iborat bo‘lib, atrofini o‘yma naqshinkor ayvon o‘rab turadi. Ayvonning to‘rt tarafidan 42 ta milliy naqshlar o‘yilgan, bo‘yi 5 yarim metrli ustunlar ko‘tarib turadi. Binoning ekspozitsiya zallari umumiy maydoni 960 kvadrat metrni tashkil etadi. Bugun mingdan ortiq noyob eksponatlarni o‘zida mujassam etgan muzey xalqimiz tarixining achchiq haqiqatlaridan so‘zlamoqda.
Bugungi kunda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida bu ezgu ishlar ko‘lami yanada kengaymoqda: ulug‘ ajdodlarimiz mangu qo‘nim topgan manzillarda keng qamrovli qurilish va obodonlashtirish ishlari amalga oshirilmoqda, zamonaviy yodgorlik majmualari barpo etilayotir, milliy adabiyotimiz, xalqimiz tarixini o‘rganish va keng targ‘ib etishga katta ahamiyat qaratilmoqda. Birgina misol: keyingi yillarda O‘zbekiston Oliy sudi tomonidan 1030 dan ziyod mustabid tuzum qatag‘oniga uchragan vatandoshlarimiz nomi oqlandi. Bu esa tarixiy adolatni tiklash yo‘lidagi yangi qadamdir.
Zotan, davlat rahbari ta’kidlaganidek, “Bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda inson qadri ulug‘lanadigan adolatli, erkin va obod jamiyat, xalqparvar davlat, farovon hayot barpo etishga qaratilgan islohotlarimiz jadid bobolarimizning ezgu g‘oya va dasturlariga har jihatdan uyg‘un va hamohangdir”.
Xulosa o‘rnida aytish joizki, Vatan ozodligi va taraqqiyoti yo‘lida jonlarini tikkan ajdodlar xotirasi mangulikka daxldor ekan, ularning ulug‘ yodini millat ko‘ksida muhrlagan shaxslarning ezgu ishlari ham o‘sha millat ko‘ksida abadul abad qolaveradi.

12 мая 2000 года… В Юнусабадском районе столицы на площади перед телебашней собрались толпы людей. Здесь состоялась торжественная церемония открытия мемориального комплекса «Шахидлар хотираси» («Памяти жертв репрессий»).
Мемориал занимает 17 гектаров и располагается в той части города, где в 30-е годы проводились расстрелы незаконно осужденных. Это место раньше навеивало ужас. Люди боялись переходить дорогу в одиночку даже днём. Холмистая местность и ревущая река Бозсу словно воссоздавали картину страшных лет, когда по узбекской земле прокатилась волна безжалостных репрессий, сломавшая тысячи жизней. Жертвами тех кровавых событий стали литераторы, выдающиеся ученые, политические и общественные деятели. В их ряду – имена, вписанные в золотой фонд культурного наследия нашего народа: Абдулла Кадыри, Абдурауф Фитрат, Абдулхамид Чулпан и другие.
Из воспоминаний Героя Узбекистана, народного писателя Саида Ахмада, ставшего в детские годы свидетелем расстрела на Алвасти куприке:
«...После полуночи по мосту проезжает грузовик. Поворачивает налево и останавливается справа перед «Нажас тепа». С него спускают пять-шесть человек со связанными руками. В темноте ничего не видно. Свет автомобиля едва пробивается сквозь ветки кустов. Вдруг фары автомобиля освещают поле. Смотрим в ту сторону сквозь ветки. Семь связанных людей стоят в ряд. В пятнадцати метрах от них наготове стоят охранники с винтовками на плечах. Слышно, как щёлкают затворы. Главный отдает приказ «Огонь!». Семь винтовок стреляют одновременно. Двое или трое казнимых падают. Слышны крики и стоны. Мужчины с винтовками снова стреляют в раненых, которые всё ещё стоят и не падают. Звуки выстрелов прекращаются. Нематилла, сын моей тёти, говорит, что они расстреливали врагов. А меня трясёт...»
Воспоминания ребёнка, как незаживающая рана, боль о том, насколько жестока и коварна была советская машина репрессий по отношению к истинным сынам нации, насколько унижены и растоптаны были судьбы сотен борцов за справедливость и лучшую жизнь.
Именно основатель независимого государства Ислам Каримов пролил свет правды на судьбы безвинно погибших людей, восстановил историческую справедливость, вернул их имена народу. Ярким отражением этой благородной деятельности и стало создание мемориального комплекса «Шахидлар хотираси».
В 1999-2000 годах по инициативе Первого Президента здесь были проведены масштабные строительные и благоустроительные работы. Останки казнённых на этом месте героев были эксгумированы и перезахоронены на городских кладбищах со всеми почестями в соответствии с национальными традициями.
Неслучайно ротонда комплекса, возведённая ровно четверть века назад, представляет собой большой купол цвета бирюзы, опирающийся на восемь мраморных колонн. Это национальный символ единения. По внутренней части купола, украшенного резьбой по ганчу, высечена надпись на узбекском и английском языках: «Память о тех, кто пал за свободу своей страны, должна жить вечно». В центре ротонды установлен нефритовый камень-надгробие. Это символическая могила предков, отдавших жизни за сегодняшнюю благополучную жизнь, свободу и независимость нашего народа.
Как отмечал Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов: «Вспоминая о своих соотечественниках, пожертвовавших жизнями во имя свободы народа, мы глубже осознаем, ценой каких больших утрат и тяжелых испытаний была достигнута независимость нашей Родины, нынешний мир и процветание страны. В эти минуты всем сердцем понимаешь величайшее значение обретенной нами независимости, о которой на протяжении столетий мечтали наши предки».
Работа в этом направлении не ограничилась открытием комплекса. Благородной традицией стало чтить память о наших прогрессивно мыслящих предках в канун Дня Независимости. Указом Первого Президента от 1 мая 2001 года 31 августа объявлено Днём поминовения жертв репрессий. В этот день к небесам возносятся суры из священного Корана в память о тех, кто смело принял мученическую смерть во имя торжества общечеловеческих ценностей.
На основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 ноября 2002 года на территории комплекса был также создан Музей памяти жертв репрессий. Его торжественное открытие состоялось 31 августа 2002 года, в первый год празднования в стране Дня поминовения жертв репрессий. По первоначальному проекту музей состоял из одного выставочного зала площадью 400 квадратных метра, общая площадь здания составляла 784 квадратных метра. Здание было построено с учётом традиций узбекской национальной архитектуры. В 2008 году здание музея было отреставрировано и перестроено, оно стало двухкупольным, площадь трёх выставочных залов увеличилась до 960 квадратных метров. В экспозициях музея содержатся фотографии соотечественников, большое количество документов и материалов, личные вещи жертв репрессий, другие ценные экспонаты, правдиво повествующие о тех горьких страницах в летописи нашего народа.
Сегодня под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева увеличился масштаб и содержание этих благородных инициатив. Возводятся современные мемориальные комплексы, большое внимание уделяется изучению и широкой пропаганде национальной литературы, истории нашего народа. Только один пример: за последние годы Верховный суд Узбекистана оправдал более 1030 наших соотечественников, подвергшихся репрессиям со стороны тоталитарного режима в первой половине ХХ века. Это новый шаг на пути к восстановлению исторической справедливости.
Как подчеркнул глава государства Шавкат Мирзиёев: «Высочайший интеллект и мудрость, воля и стойкость наших предков-просветителей всегда будут для нас ярким примером в воспитании детей гармонично развитыми личностями на основе национальных и общечеловеческих ценностей».